You are here
Home > Travel > Landscapes > Maroko – kraj o wielu obliczach / Marocco – country of amazing variety

Maroko – kraj o wielu obliczach / Marocco – country of amazing variety

2014-08-13
Maroko to kraj niesamowity, kraj afrykański, ale położony blisko Europy, dzieli ją od Maroka jedynie Cieśnina Gibraltarska. Większość mieszkańców to ludność arabska lub berberyjska. W Maroko mieszają się kultury: arabska, berberyjska i francuska, wynikająca z wpływów kolonialnych. Mamy tutaj do czynienia z mieszanką pięknej architektury, bogactwa smaków i kolorów, ale również  biedy i widoków, jakich w Europie nie zobaczymy. Maroko to również piękne krajobrazy, widoki pasma Gór Atlas, piękne oliwkowe i arganowe gaje, oraz doliny z malowniczymi źródełkami wśród palm.

Naszą podroż zaczniemy od miasta Agadir, które jest typowym wakacyjnym kurortem z rozwiniętą bazą hotelową oraz piękną kilkukilometrową plażą z żółtym piaskiem.

 

Widok na jeden z hoteli w Agadirze od strony promenady nad oceanem - The Hotel near the seasite in Agadir
Widok na jeden z hoteli w Agadirze od strony promenady nad oceanem – The Hotel near the seasite in Agadir
Marina w Agadirze - The Marina in Agadir
Marina w Agadirze – The Marina in Agadir
Promenada z knajpkami obok Mariny - The promenade near Marina
Promenada z knajpkami obok Mariny – The promenade near Marina

 

W Agadirze znajduje się letnia rezydencja króla Maroka, która jest pilnie strzeżona przez policję, dlatego też plaża w części południowej ma ograniczoną dostępność. Północną część plaży zamyka Marina z deptakiem i knajpkami oraz duży przemysłowy port.

Na plaży możemy spotkać wielu Marokańczyków, którzy spędzają czas z rodziną, dlatego nie dziwią tutaj widoki kobiet przykrytych chustami oraz kąpiących się w typowych arabskich długich sukniach.

Na plaży możemy być zaczepiani przez lokalnych sprzedawców owoców lub akcesoriów, natomiast nie mają oni możliwości wejścia na tereny hotelowe.

Wyjeżdżając w podróż  do Marrakeszu obserwujemy malownicze krajobrazy z polami arganowymi. Z liści drzew arganowych produkowany jest znany już na całym świecie olejek arganowy, który ma niesamowite właściwości kosmetyczne i lecznicze. Marrakesz jest miastem bardzo kolorowym, ale dominującym kolorem budynków jest czerwony, dlatego zwany jest „czerwonym miastem”.  Wynika to z faktu, że jest położony w środkowej części Maroka, gdzie temperatury w okresie letnim sięgają 50 stopni Celsjusza a słońce pada z samego zenitu, w związku z tym inny kolor budynków np. biały odbijałby za bardzo światło a to oślepiałoby ludzi.

 

Deptak w Marrakeszu - The street - promenade in Marrakesh
Deptak w Marrakeszu – The street – promenade in Marrakesh
Jeden z największych meczetów w Marakeszu
Jeden z największych meczetów w Marakeszu
Maroko
Sprzedawcy wody w Marakeszu

 

W Marrakeszu widziałam kilka perełek architektonicznych takich jak Pałac El-Bahia (o którym już pisałam w kategorii „Architecture”), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, starą szkołę z XVI wieku, jeden z większych meczetów oraz stare miasto, które przeplatane jest marokańskim targiem, nazywanym „souk”. Marokańczycy słyną również z wyrobów rzemieślniczych, dlatego na souku można nabyć ręcznie wykonane lampy, dywany, odzież, biżuterię, drewniane szachy  i wiele innych przedmiotów codziennego użytku o niespotykanym nigdzie indziej wyglądzie.

 

"Souk", czyli targ w Marakeszu
„Souk”, czyli targ w Marakeszu
Wyroby rzemieślnicze sprzedawane na "souku"
Wyroby rzemieślnicze sprzedawane na „souku”
Sklep z lampami, które są misternie wykonane i dają niesamowicie nastrojowe światło.
Sklep z lampami, które są misternie wykonane i dają niesamowicie nastrojowe światło.
Ręcznie robione maty i dywany
Ręcznie robione maty i dywany
Zakład krawiecki na Starym Mieście w Marakeszu
Zakład krawiecki na Starym Mieście w Marakeszu
Rzemieślnicy dojeżdzają do pracy na motorowerach.
Rzemieślnicy dojeżdzają do pracy na motorowerach.
Maroko słynie z uprawy oliwek.
Maroko słynie z uprawy oliwek.

 

Wieczorem wrażenie robi atmosfera na placu Djema El-Fnaa, na którym odbywają się różne pokazy żonglerów, zaklinaczy węży oraz ulicznych grajków, takiego klimatu nie spotkacie w żadnym innym miejscu na świecie. Trzeba jednak uważać na naciągaczy oraz złodziei, poza tym w Maroku „bakszysz”, czyli napiwek właściwie za wszystko jest czymś oczywistym.

 

Zaklinacze węży na Placu Djema El-Fnaa
Zaklinacze węży na Placu Djema El-Fnaa
Pokaz tańca podczas kolacji w tradycyjnej marokańskiej restauracji
Pokaz tańca podczas kolacji w tradycyjnej marokańskiej restauracji

 

Szkoda, że wycieczka trwała tylko jeden dzień, tempo w tak wysokich temperaturach (przełom maja/czerwca) może przyprawić o zawroty głowy a piwo podają tylko w restauracjach i barach hotelowych. Odnośnie napojów koniecznie spróbujcie herbaty miętowej, podawanej w szklankach z listkami świeżej mięty, zaskoczy Was jednak słodycz tego napoju, Marokańczycy wsypują do niej bardzo dużo cukru.

Z lokalnych przysmaków na uwagę zasługuje przygotowywany w specjalnych naczyniach tażin z różnorodnością przypraw, niespotykane u nas gatunki ryb oraz oliwki, które smakują inaczej niż te ze słoiczków, kupowanych w Europie.

Kolejna wyprawa popchnęła nas w kierunku Gór Atlasu do miejscowości Imouzzer, w pobliżu której znajduje się słynna Cascades d’Ouzoud, czyli kaskada wodospadów. Wprawdzie kaskada o tej porze roku jest dosyć wyschnięta, nie mniej jednak i tak robi wrażenie. Droga do kaskady prowadzi przez górzyste obszary i jest dosyć ekstremalna, trzeba uważać, aby nie  wjechać na kamień albo nie  przegapić ostrego zakrętu, barierek nie ma a droga jest wąska. Po drodze koniecznie zejdźcie obejrzeć Rajską Dolinę (Paradise Valley).

 

Widoki w Rajskiej Dolinie
Widoki w Rajskiej Dolinie
Droga do Imouzzer
Droga do Imouzzer
Maroko
Cascades d’Ouzoud – Kaskada wodospadów – dosyć sucha w okresie maj/czerwiec

 

Wracając do Agadiru warto pojechać inną drogą, np. nad oceanem i przejechać przez miasteczka arabskie o nietypowym klimacie oraz obejrzeć port z góry.

 

Pożegnanie przez lokalnych muzyków
Pożegnanie przez lokalnych muzyków

 

Do Maroka na pewno wrócę, bo jest jeszcze wiele ciekawych miejsc do obejrzenia, to raj dla oczu i zmysłów, ale trzeba go dawkować z umiarem ze względu na trudne warunki pogodowe (wysokie temperatury w ciągu dnia) oraz specyficzną kulturę. Ze względu na te warunki koniecznie zadbajcie przed wylotem o dobre ubezpieczenie turystyczne, zmiana klimatu i jedzenia może wpłynąć na Wasze samopoczucie i konieczność konsultacji medycznych.

Zdjęcia: Gocha

Tekst: Gocha

 

Zobacz również:

Pałac sułtański El Bahia w Marakeszu

Grecka wyspa Rodos

Madera – wiecznie zielona wyspa750x100 Image Banner 750 x 100

2 thoughts on “Maroko – kraj o wielu obliczach / Marocco – country of amazing variety

  1. Thanks for another informative blog. Where else may I am getting that type of information written in such an ideal manner? I have a undertaking that I am simply now working on, and I’ve been on the look out for such info.

Dodaj komentarz

Top