You are here
Home > Travel > Architecture > Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

2015-06-09

Podczas pobytu w Lisbonie miałam okazję obejrzeć Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) znajdujący się w lisbońskiej dzielnicy Belem. Jest to jedna z najstarszych zabytkowych budowli w Lisbonie.
Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, zakończyła w roku 1551, kiedy jego syn Jan III zrezygnował z jej finansowania. Powstała na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza.

W budowie klasztoru uczestniczyli: Diogo de Boitaca (1460-1528), João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601). Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, będącego połączeniem gotyku i renesansu. Styl manueliński łączy gotyk z rzeźbami o morskich motywach i elementami orientalnymi.

Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima, stąd jego nazwa. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są też tam nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camoes (1527-1570).

13 grudnia 2007 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim.

 

Fasada klasztoru.

 

Zdobienia w stylu manuelińskim.

 

Jeden z ołtarzy klasztoru.

 

Źródło informacji: Wikipedia, źródła własne.

Zdjęcia: GochaOne thought on “Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

  1. I am unclear where you are finding your details, but yet really good topic. I need to spend some time finding out much more or understanding much more. Thank you for amazing info I had been looking for this information for my quest.

Dodaj komentarz

Top

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?