You are here
Home > Cash > Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

13-04-2018

Większość naszych rodzimych Spółek z branży odzieżowej notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowało swoje raporty finansowe. Jak poradziły sobie firmy odzieżowe w 2017 roku i jakie zyski odnotowały?

Vistula Group SA

Z raportu skonsolidowanego Vistula Group SA za 2017 rok wynika, że przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów  wyniosły 688 513 tys. PLN co dało wzrost  o  15% w stosunku do przychodów netto za rok 2016.

Zysk  z działalności operacyjnej Vistula Group SA wyniósł w 2017 roku 62 832 tys. PLN co dało wzrost o 23% w stosunku do roku 2016.

Do grupy kapitałowej należą marki: Vistula, Wólczanka, Deni Cler oraz  W.Kruk .

Marka Vistula kontynuuje współpracę z Robertem  Lewandowskim, czego efektem jest kolekcja  projektanta Wojtka Bednarza z koncepcją, pomysłem oraz charakterystycznym stylem Roberta Lewandowskiego. Jeden z najbardziej znanych piłkarzy na świecie, po raz kolejny mógł zadecydować o tym, jakie materiały czy fasony pojawią się w kolekcji sygnowanej jego nazwiskiem – Robert Lewandowski Collection.

 

Vistula – Robert Lewandowski Collection – źródło: materiały prasowe

 

Nowa kolekcja podobnie jak poprzednie, została podzielona na dwie części: casualową oraz formalną i jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych mężczyzn, którzy doceniają jakość tkanin, komfort noszenia ubrań i atrakcyjne wzory.

W.KRUK zaproponował najnowszą ambasadorską kolekcję biżuterii. Tym razem do stworzenia autorskiego projektu zaproszono dwie wyjątkowe kobiety. Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska to jedne z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek. Znane ze znakomitych ról teatralnych i filmowych, wielokrotnie nagradzane i cenione za dorobek artystyczny oraz zaangażowanie w projekty kulturalno-społeczne. Specjalnie dla W.KRUK opowiadają o swojej wieloletniej przyjaźni. 

GK LPP SA

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży Grupy Kapitałowej LPP SA wyniosły w 2017 roku 7 029 425 tys. PLN co dało wzrost o 16,79% w stosunku do roku 2016.

Zysk  z działalności operacyjnej za 2017 rok wyniósł 578 434 tys. PLN, przy czym w 2016 roku wyniósł 226 421 tys. PLN

Przychody ze sprzedaży w Polsce wyniosły  3 906 007 tys. PLN co stanowi  55,6% sprzedaży Grupy Kapitałowej. Pozostała sprzedaż to eksport.

LPP SA jako podmiot dominujący jest firmą zajmującą się projektowaniem i dystrybucją odzieży w Polsce i krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, na Bałkanach oraz Bliskim Wschodzie. Spółki wchodzące w skład GK i podlegające konsolidacji są podmiotami zajmującymi się dystrybucją towarów pod marką Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay poza granicami Polski. Trzy zależne spółki krajowe prowadzą działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w których prowadzone są sklepy Reserved, Cropp, House, Mohito w Polsce, natomiast jedna zależna spółka krajowa LPP Retail Sp. z o.o. zajmuje się obsługą salonów na terenie kraju. Odzież jest podstawowym towarem sprzedawanym przez spółki z GK LPP SA.  Jako towar uzupełniający podstawową ofertę spółek GK, sprzedawane jest obuwie, torby oraz akcesoria odzieżowe.

15 marca 2018 oficjalnie zapoczątkowana została wiosenno-letnia kampania marki Reserved należącej do polskiej firmy odzieżowej LPP. Reserved po udanej ubiegłorocznej kampanii z Kate Moss w roli głównej, tym razem postanowiła promować swoją wiosenno-letnią kolekcję 2018 stawiając na amerykańską supermodelkę Cindy Crawford.

 

LPP – Reserved – Cindy Crawford – źródło: materiały prasowe

 

Kampanię promuje oryginalny klip wyreżyserowany przez Gordona von Steiner, jednego z najbardziej utalentowanych autorów filmów modowych na świecie. Cindy wciela się w nim w ekscentryczną mieszkankę amerykańskiego przedmieścia, ubraną w stylu lat 80.

Znam twórczość Gordona, więc nie mogłam się doczekać, co takiego wymyślił dla mnie. Podobało mi się, że w klipie czuć klimat nostalgii za latami 80-tymi, nie mniej jednak wszystkie ujęcia mają w sobie świeżość i lekkość. W scenach tańca z kolei, naprawdę musiałam wyjść ze swojej strefy komfortu – mówi o nietypowym projekcie Reserved sama Cindy Crawford.

Kampania „I love you Cindy” to bezsprzecznie największa produkcja zrealizowana przez Reserved.

– Taki wybór nie jest przypadkowy. Udział Kate Moss w ubiegłorocznej kampanii podczas debiutu naszej flagowej marki w Wielkiej Brytanii, odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. Reserved to nasza flagowa marka, która w chwili obecnej ma ponad 50% udziału w sprzedaży produktów marek należących do LPP, dlatego zależy nam na wypromowaniu jej obecności w świadomości klientów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami – mówi Przemysław Lutkiewicz, Wiceprezes LPP. – Salony Reserved obecne są już w 20 krajach Europy, ale również Bliskiego Wschodu, w związku z tym, chcemy by promocja kolekcji tej marki odbywała się na światowym poziomie. – dodaje.

26 marca br. w Teatrze Wielkim w Warszawie ogłoszono wyniki 19. edycji rankingu najlepszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Podwójnym laureatem konkursu zostało LPP, które zajęło 3. miejsce w rankingu w kategorii „Relacje Inwestorskie” oraz znalazło się w gronie 10 najlepszych spółek giełdowych roku 2017.

Giełdowa Spółka Roku, to jeden z najstarszych tego typu rankingów, organizowanych już od 19 lat przez dziennik Puls Biznesu. Wyniki plebiscytu są efektem głosowania przeprowadzonego wśród specjalistów rynku kapitałowego – analityków, maklerów i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe. Ocenie poddano spółki wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.

W sumie eksperci oceniali spółki giełdowe w 5 kategoriach: kompetencje zarządu, sukces w 2017 roku, perspektywa rozwoju, innowacyjność produktów i usług oraz relacje inwestorskie. W tej ostatniej, LPP zajęło zaszczytne 3. miejsce.

Zdaniem ekspertów rynku kapitałowego, LPP jest trzecią najlepiej komunikującą się z inwestorami spółką giełdową. W tej kategorii oceniano m.in. jakość informacji i komunikacji z rynkiem, dialog z inwestorami instytucjonalnymi i indywidualnymi oraz szybkość udzielania odpowiedzi na zapytania inwestorów.

 

CCC SA

Spółka CCC chwali się zwiększeniem  przychodów aż o 32% w 2017 roku.

Wzrost przychodów spółki aż o jedną trzecią – tak można podsumować ubiegły rok w CCC. W tym okresie firma otworzyła 63 nowe sklepy, powierzchnia sklepowa wyniosła 536 tys. m2 (wzrost o 17%) a przychody znacznie przekroczyły 4 miliardy złotych przy 925 sklepach w 17 krajach. To plus 24 % w kanałach offline oraz plus 111 % w kanale online. Grupa CCC, jedna z największych detalicznych spółek obuwniczych w Europie i jeden z największych producentów obuwia w Europie, w 2017 roku odnotowała zysk EBITDA w wysokości 501,5 mln zł (+ 12,4 %) i zysk netto na poziomie 302,3 mln zł.

”W 2017 roku zwiększyliśmy przychody o prawie jedną trzecią w stosunku do roku 2016. Ten wynik jest dla nas potwierdzeniem prawidłowo realizowanej strategii biznesowej. Udział kanału internetowego wzrósł z 9 do 15%, weszliśmy na nowe rynki offline (Mołdawia) i online (Szwecja), podpisaliśmy umowę franczyzową na Bliski Wschód i na przejęcie sklepów w Rumunii. W tym roku kontynuujemy naszą strategię rozwojową, w tym nad wejściem na nowe rynki, własnym kanałem ecommerce CCC oraz dalszymi otwarciami sklepów w nowych konceptach zarówno CCC jak i eobuwie.pl”, mówi Dariusz Miłek, Prezes CCC.

Ten rok ma być co najmniej tak intensywny jak poprzedni. CCC konsekwentnie buduje fundamenty dla dalszego dynamicznego wzrostu obrotów, w planach ma wejście na co najmniej 3 nowe rynki sprzedaży oraz umocnienie pozycji lidera branży obuwniczej na rynku CEE. Grupa pracuje nad rozwojem sprzedaży wielokanałowej, aby być jeszcze bliżej klienta i odpowiadać na trendy rynkowe. W połowie roku ma ruszyć sprzedaż internetowa CCC z opcją reserve&collect, a w ciągu roku grupa planuje otworzyć co najmniej 6 sklepów typu multichannel eobuwie.pl.

„Spółka zamierza dalej powiększać swoją przewagę w obszarze sprzedaży internetowej. Służyć będzie temu między innymi rozbudowa potencjału logistycznego, w tym centralnego magazynu eobuwie.pl. W dalszym ciągu będziemy stawiać na rozwój innowacyjności, między innymi poprzez kontynuację digitalnej transformacji, rozpoczętej w 2017 roku. Będąc liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej powinniśmy wyznaczać kierunki rozwoju branży”, przekonuje Marcin Czyczerski, Wiceprezes Grupy CCC.

 

 

„Cała GK CCC ma zakończyć rok 2018 ze wzrostem przychodów do ponad 5 mld złotych, a co piąta złotówka ma pochodzić z kanału online.”, podsumowuje Dariusz Miłek. Łączna powierzchnia sieci sprzedaży w kraju i za granicą po 2017 roku wyniosła 536 tys. m2 . Najbardziej dynamiczną ekspansję Spółka prowadziła w Rosji, gdzie powierzchnia handlowa w ciągu całego roku wzrosła aż o 120%. Na dzień 31 grudnia 2017 roku sieć sprzedaży Grupa CCC to 925 salonów, w tym 477 za granicą. Grupa obecna jest łącznie w 19 krajach (17 offline i 11 online). Na dzień 31 grudnia 2017 roku zatrudniała prawie 13 000 pracowników.

 

Żródło informacji: materiały prasowe spółek
8 thoughts on “Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

    1. Dokładnie. Nasze największe firmy odzieżowe to ta sama półka co zagraniczne marki. Na przykład lpp w niczym nie ustępuje h&m czy zarze. Nawet w Londynie, Reserved sobie radzi.

  1. Polskie marki odzieżowe to już naprawdę poziom światowy. A za współpracę z Cindy, Iriną i Kate należy się duże wyróżnienie dla Reserved.

    1. Wygląda na to, że świetnie sobie radzą! Mnie cieszy również fakt, że polskie prywatne firmy coraz odważniej wchodzą na rynki zagraniczne i stajemy się częścią globalnego biznesu mody 🙂

Dodaj komentarz

Top