You are here
Home > Travel > Architecture > Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

2015-06-09

Podczas pobytu w Lisbonie miałam okazję obejrzeć Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) znajdujący się w lisbońskiej dzielnicy Belem. Jest to jedna z najstarszych zabytkowych budowli w Lisbonie.
Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, zakończyła w roku 1551, kiedy jego syn Jan III zrezygnował z jej finansowania. Powstała na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza.

W budowie klasztoru uczestniczyli: Diogo de Boitaca (1460-1528), João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601). Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, będącego połączeniem gotyku i renesansu. Styl manueliński łączy gotyk z rzeźbami o morskich motywach i elementami orientalnymi.

Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima, stąd jego nazwa. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są też tam nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camoes (1527-1570).

13 grudnia 2007 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim.

 

Fasada klasztoru.

 

Zdobienia w stylu manuelińskim.

 

Jeden z ołtarzy klasztoru.

 

Źródło informacji: Wikipedia, źródła własne.

Zdjęcia: GochaOne thought on “Klasztor Hieronimitów w Lisbonie

  1. I am unclear where you are finding your details, but yet really good topic. I need to spend some time finding out much more or understanding much more. Thank you for amazing info I had been looking for this information for my quest.

Dodaj komentarz

Top