You are here
Home > Cash > Jak pozyskać finansowanie na biznes związany z modą? / How to get financing for fashion business?

Jak pozyskać finansowanie na biznes związany z modą? / How to get financing for fashion business?

25-03-2018

Masz mnóstwo pomysłów, projektujesz ubrania, robisz świetne zdjęcia, skończyłeś studia w tym kierunku lub masz niewielki butik i duży apetyt na więcej. Nie wiesz jednak co zrobić, aby swoją pasję lub wyuczony zawód przekuć w dobrze prosperujący biznes? Jak rozwinąć biznes w branży mody? Jak pozyskać finansowanie?

To nie jest takie proste! Konkurencja na rynku mody jest ogromna, większość międzynarodowych biznesów opanowały wielkie korporacje, holdingi  z dużymi pieniędzmi, takie jak francuski Kering Group,  wchodzący w skład giełdowego indeksu CAC40, którego Prezesem Zarządu jest François-Henri Pinault czy Koncern LVMH, zarządzany przez Bernard Arnault. W Stanach Zjednoczonych to PVH z markami: Calvin Klein i Tommy Hilfiger oraz GAP Inc. Hiszpania ma swój Inditex z flagową Zarą, z nieco niższej półki a Szwecja: Hennes & Mauritz AB. Naturalną kwestią  jest  więc, że tak duże koncerny promują swoje marki i inwestują w te brandy, które mają w swoich „portfelach”.  W Polsce możemy pochwalić się również kilkoma firmami o szerszym zasięgu, można do nich zapewne zaliczyć LPP SA z wiodącą marką Reserved czy Vistula Group, które są obecne na polskim parkiecie giełdowym.

Aby rozwinąć firmę na tak globalną skalę potrzeba co najmniej kilkudziesięciu lat pracy a czasami pracy wielu pokoleń. Nie zakładaj  więc, że w ciągu kilku lat zbudujesz  imperium mody, ponieważ to się praktycznie nie zdarza.

Musisz zastanowić się, co tak naprawdę chcesz robić i w jakim obszarze zbudować swój biznes? Potrzebny jest solidny biznes plan. Młodych projektantów zaczęto dopiero uczyć o podstawach prowadzenia biznesu, jeszcze niedawno nikt nie uczył  w szkołach artystycznych zasad prowadzenia firmy. A trzeba przyznać, że pewnie nieliczni absolwenci kierunków artystycznych wybiorą się na podyplomowe studia z zakresu zarządzania.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z modą i zaprojektowałaś/eś dopiero kilka sukienek jesteś na początku swojej drogi.  Jeśli Twoje prace się spodobały pewnie sprzedałeś swoje ubrania kilku znajomym, ale masz za mały potencjał, aby rozkręcić firmę. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie rzucaj się na głęboką wodę. Dobrze jest nauczyć się podstaw prowadzenia tego biznesu na przykładzie innych. Dlatego zatrudnij się jako projektant dla wybranej marki, producenta ubrań i obserwuj od środka jak funkcjonuje taka firma. Jednocześnie nie porzucaj swoich własnych pomysłów i w tzw. wolnym czasie skupiaj się na swoich projektach. Kiedy dojrzejesz do decyzji o zmianie pomyśl, jaką strategię chcesz przyjąć, czy będziesz prowadzić butik lub sieć butików z odzieżą, czy będzie to sklep internetowy, czy chcesz może stworzyć salon szycia na wymiar?

W każdym przypadku na początku niezbędne jest finansowanie. Nie udźwigniesz prowadzenia firmy, podstawowych płatności, kosztów materiałów i wykonania, kosztów promocji i dystrybucji bez kapitału początkowego. Wiadomo, że aby założyć chociażby działalność gospodarczą  trzeba płacić ok. 1250 zł miesięcznie składki do ZUS- za siebie plus dodatkowo pensje i opłaty za pracowników, jeśli chcesz ich zatrudnić. Możesz również zlecić pewne prace firmom zewnętrznym. W przypadku wynajęcia lokalu dojdą dodatkowe koszty. Nie zrobisz tego sprzedając 1-2 sukienki miesięcznie, chyba, że będą one kosztowały po kilka tysięcy złotych.

Pamiętaj, w każdym biznesie najważniejsza jest sprzedaż, bez sprzedania tego co wyprodukujesz praktycznie nie istniejesz. W związku z tym warto zbudować swoje grono odbiorców, swoją grupę docelową, czyli potencjalnych klientów. To do tej grupy, powinieneś kierować swoją ofertę. Dywersyfikuj odbiorców, nie koncentruj się jedynie na jednym dużym odbiorcy, jeśli z jakiegoś powodu go zabraknie wpadniesz w kłopoty.

Prostym i nie wymagającym dużych nakładów finansowych sposobem na budowanie grona swoich klientów są profile firmy na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. To social media dzisiaj odgrywają niesamowitą rolę w budowaniu wizerunku marki. Jednak to dopiero początek. Wyświetlane na profilach informacje muszą być spójne i powinny dotyczyć Twojego biznesu lub otoczenia biznesu i Ciebie jako osoby, która za tym przedsięwzięciem stoi. Social media pozwalają na pokazanie marki, na większą rozpoznawalność, jednak nie „załatwiają” wszystkiego. Inne działania marketingowe są równie ważne (udział w eventach, prezenty do pierwszych lub kolejnych zakupów, polityka rabatów, reklama w mediach, działalność wiązana z innymi branżami).

Jak zbudować dobrze prosperujący biznes w branży mody?

Aby zbudować dobrze prosperujący biznes w branży mody kilka warunków powinno być spełnionych jednocześnie: odpowiednie finansowanie na bieżącą działalność, grono klientów i kanały dystrybucji, możliwości techniczne, tzw. przerobowe. Co z tego, że będziesz mieć masę odbiorców, finansowanie, ale nie będziesz w stanie wytworzyć więcej niż kilku ubrań w miesiącu. Bardzo ważne jest również zaufanie klientów, jakość, jaką im oferujesz, zadowolenie i kolejne zakupy.

Wracając do finansowania, w pierwszej fazie biznesu, jeśli nie posiadasz własnych pieniędzy lub pomocy ze strony rodziny,  dobrym rozwiązaniem jest pożyczka lub kredyty obrotowe na rozwinięcie działalności. Liczy się w takim wypadku historia kredytowa właściciela  i dobry biznes plan. Zdarza się, że banki życzą sobie dodatkowych zabezpieczeń np. hipoteki na nieruchomości lub weksla in blanco.

 
Co powinien zawierać biznes plan?

Biznes plan powinien zawierać następujące elementy:

 1. Wprowadzenie
 2. Informacje ogólne o przedsiębiorcy lub Spółce (dane rejestrowe, kapitał zakładowy, udziałowcy, władze spółki, kadra pracownicza, majątek)
 3. Produkty i sprzedaż (asortyment produktów/zdolności produkcyjne, sprzedaż)
 4. Technologia produkcji
 5. Rynek i konkurencja
 6. Strategia marketingowa i rozwój
 7. Zarząd i kadra kierownicza
 8. Analiza SWOT
 9. Sytuacja finansowa Spółki
 10. Projekcje finansowe
 11. Załączniki (dokumenty)

Kiedy masz naprawdę dobry pomysł, jesteś przekonujący w  przedstawieniu swojego biznes planu, bardzo dobry w tym co robisz lub innowacyjny możesz skorzystać z pomocy tzw. „Fashion angels”, czyli aniołów biznesu mody,  osób – inwestorów , którzy swoje prywatne pieniądze są w stanie przeznaczyć na zainwestowanie w Twój projekt, ponieważ uwierzą w niego. Pamiętaj jednak, że te osoby robią to, ponieważ chcą zarobić inwestując swoje pieniądze w Twój biznes, więc po jakimś czasie będą chciały wyjść z biznesu z zyskiem lub czerpać z niego regularne profity.

Kiedy Twoja firma już prosperuje i ma status Spółki  z o.o. możesz pomyśleć o pozyskaniu kapitału od inwestorów poprzez emisję obligacji. Emisja obligacji wiąże się z dosyć restrykcyjnymi warunkami i trzeba je zawsze realizować z udziałem wyspecjalizowanej kancelarii prawnej lub firmy doradczej specjalizującej się w tego typu przedsięwzięciach.  Niepubliczne emisje obligacji mogą być kierowane maksymalnie do 149 osób  i emitentem zazwyczaj jest Spółka. W przypadku emisji publicznej odbywa się ona za pośrednictwem rynku Catalyst a wymagania są bardziej restrykcyjne.

Kolejnym etapem pozyskiwania kapitału może być przekształcenie Spółki w Spółkę Akcyjną i wejście na giełdę, na początku New Connect a następnie debiut na GPW.  Kiedy Spółka funkcjonuje bez zarzutu, ale nie masz  już ochoty na zarządzanie, zawsze możesz ją sprzedać pozostawiając sobie prawo do części akcji z możliwością wpływania na strategię firmy lub jej produkty (np. projektowanie).

Liczę na to, że powyższy materiał pomoże Wam w budowaniu Waszego biznesu i wrócicie tutaj po kolejne wskazówki dotyczące biznesu, inwestycji  czy trendów i wskazówek zakupowych dotyczących mody.

Tekst: Gocha

3 thoughts on “Jak pozyskać finansowanie na biznes związany z modą? / How to get financing for fashion business?

 1. Trochę tych sposobów jednak jest. Podejrzewam, że na początek dla niektórych najłatwiejsze będzie prowadzenie sklepu internetowego.

  1. Bea, dziękuję za opinię. Podzielcie się swoimi doświadczeniami z początkowego etapu prowadzenia tego typu biznesu.

Dodaj komentarz

Top