25.10.2024
Hotel Verte w Warszawie należy do sieci Marriott Autograph Collection, jest to piękny barokowy Pałac Branickich i Szaniawskich, zaadoptowany na hotel w świeżej koncepcji desinerskiej, wychodzący poza sztywny schemat.
Pałac został wybudowany w XVIII wieku, zaprojektowany przez jednego z najważniejszych, polskich architektów późnego baroku, podczas II Wojny Światowej legł w gruzach. W latach 50-tych pałac, podobnie jak całe miasto, zrodził się na nowo jako hotel, otwierający się zarówno na tych starszych, jak i nieco młodszych gości. Jest odwzorowaniem wizerunku utrwalonego na płótnach, pozostawionych przez malarza i portrecistę Warszawy, jakim był Canaletto.
Pałac został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego, należał do najbogatszych rezydencji magnackich w stolicy.
W pierwszej połowie XVII wieku w miejscu tym stał dwór rodziny Sapiehów. W XVIII wieku posesja została kupiona przez Stefana Mikołaja Branickiego.
Pałac został wzniesiony w latach 40. XVIII wieku dla Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego. Jego głównym architektem był Jan Zygmunt Deybel. Współpracowali z nim także Jan Henryk Klemm, Jakub Fontana i rzeźbiarz Jan Chryzostom Redler. Późnobarokowy pałac posiada dwie klasycystyczne oficyny, okalające rozległe podwórze, zamknięte bramą od strony ulicy Podwale. Od przydomku małżonki hetmana, Izabelli z Poniatowskich (siostry króla Stanisława Augusta), pałac nazywany był powszechnie „pałacem Pani Krakowskiej” (odziedziczyła tę posesję w 1771 roku).
W 1804 roku sprzedała pałac rodzinie Niemojewskich, zaś w roku 1817 jego właścicielem stał się Stanisław Sołtyk. Pałac był przebudowywany wielokrotnie w wieku XIX.
Do 1949 r. należał do Franciszka Salezego Potockiego, kiedy odebrano mu go na podstawie dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy z 26 października 1945 (tzw. dekretu Bieruta). Zniszczony podczas II wojny światowej,, został odbudowany w latach 1947–1953. Mieściło się w nim Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.
W 1965 pałac wraz z oficynami i bramą został wpisany do rejestru zabytków.
Do 2009 był jedną z siedzib Urzędu m. st. Warszawy. We wrześniu 2008 władze miasta podjęły negocjacje ze spadkobiercami Potockiego w sprawie warunków zwrotu nieruchomości.
W 2013 spadkobiercy Franciszka Salezego Potockiego sprzedali budynek jednemu z deweloperów. W grudniu 2022 w pałacu (połączonym z sąsiednim pałacem Szaniawskich otwarto hotel Verte należący do butikowej sieci Autograph Collection Marriott International.
Udało się zachować duszę budynku bez rezygnacji z tego, co odwiedzających hotelu Verte ucieszy najbardziej – swobodne piękno całego obiektu z eleganckim komfortowym wyposażeniem i designem.
Hotel Verte przyciąga wzrok pięknym niewielkim ogrodem, gdzie w sezonie letnim można wypić kawę czy zjeść lunch a wieczorami nasycić wzrok pięknie podświetlonymi dekoracjami. W hotelu mieści się również restauracja KUK, gdzie można zorganizować przyjęcie lub cieszyć się kameralną kolacją.
Do hotelu Verte weszłam pewnego wieczoru i zauroczyłam się architekturą, eleganckim i nowoczesnym designem oraz atmosferą tego miejsca. Zapraszam na spacer.
Źródło informacji: Wikipedia, strona hotelu VERTE
Zdjęcia: Gocha
Your articles never fail to captivate me. Each one is a testament to your expertise and dedication to your craft. Thank you for sharing your wisdom with the world.
There is definately a lot to find out about this subject. I like all the points you made