You are here
Home > Travel > Architecture > Rzeszów – piękne miasto na Podkarpaciu/ Rzeszow – polish beautiful city

Rzeszów – piękne miasto na Podkarpaciu/ Rzeszow – polish beautiful city

2015-08-27

Niedawno po raz pierwszy dotarłam na Podkarpacie w Polsce a dokładnie do miasta Rzeszów. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona wizerunkiem miasta, jego rozwojem, piękną Starówką oraz jednym z najbardziej nowoczesnych kompleksów handlowych – Galerią Rzeszów z Hotelem Rzeszów. To tutaj miałam okazję nocować i cieszyć oczy widokiem na miasto z ósmego piętra.

Widok na Rzeszów z apartamentu na ósmym piętrze Hotelu Rzeszów.
Widok na Rzeszów z apartamentu na ósmym piętrze Hotelu Rzeszów.

Królewskie Miasto Rzeszów to miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, stolica województwa podkarpackiego i siedziba władz powiatu rzeszowskiego. Rzeszów posiada międzynarodowy port lotniczy oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny ukierunkowany na przemysł nowych technologii. Na terenie miasta działa również Specjalna Strefa Ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko jak również dwie pozostałe SSE. W mieście znajdują się duże państwowe uczelnie, tj. Uniwersytet Rzeszowski (12 wydziałów) i Politechnika Rzeszowska oraz kilka prywatnych m.in.: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, będąca jedną z największych niepublicznych uczelni w kraju.

Pomnik z czasów PRL-u
Pomnik z czasów PRL-u

W związku z tym, że miałam niewiele czasu na poznanie Rzeszowa pierwsze kroki skierowałam na Starówkę i Rynek, gdzie kilkoma uliczkami można spacerować, podziwiać piękne kamienice lub usiąść w jednym z ogródków restauracyjnych i napić się kawy lub zjeść pyszną szarlotkę z lodami waniliowymi.

Rzeszow
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta
Szarlotka smakowała wyśmienicie.
Szarlotka smakowała wyśmienicie.
Ogródki na Rynku w Rzeszowie.
Ogródki na Rynku w Rzeszowie.
Rzeszów to również centrum kultury Podkarpacia.
Rzeszów to również centrum kultury Podkarpacia.

Sięgając trochę w przeszłość: w 1591 roku wzniesiono ratusz miejski, a w 1600 rozpoczęto budowę zamku. W 1627 miasto ufortyfikowano, a w latach 1624–1629 właściciel miasta ufundował warowny klasztor i kościół oo. Bernardynów. W 1638 Rzeszów przeszedł na własność rodu Lubomirskich, stając się wzorowym ośrodkiem dóbr magnackich. O ówczesnej zamożności miasta świadczą księgi miejskie z XVI i XVII wieku, które wymieniają działających licznie na jego terenie złotników. W 1658 Jerzy Sebastian Lubomirski założył słynne Kolegium Pijarów, jedną z nielicznych wówczas w kraju szkół średnich. Wśród jego wykładowców był ksiądz Stanisław Konarski, a wiele lat później szkołę ukończyli m.in. Ignacy Łukasiewicz, Julian Przyboś, Władysław Sikorski, Władysław Szafer.

Ulica 3-go Maja w Rzeszowie
Ulica 3-go Maja w Rzeszowie
Dzwonnica - Wieża zegarowa Kościoła Farnego w Rzeszowie
Dzwonnica – Wieża zegarowa Kościoła Farnego w Rzeszowie
Rzeszów
Ulica 3-go Maja (dawniej Kościuszki)
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Pomnik Tadeusza Nalepy - wokalisty, gitarzysty, kompozytora.
Pomnik Tadeusza Nalepy – wokalisty, gitarzysty, kompozytora.

W marcu 1684 gościł w Rzeszowie król Jan III Sobieski, dziękując za udział rzeszowian w bitwie pod Wiedniem i biorąc udział we mszy św. w kościele oo. Pijarów (wówczas mających swój klasztor na ul. 3 Maja, gdzie teraz mieści się muzeum i „popijarskie” I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego).

Kościół Pijarów oraz Muzeum Okręgowe
Kościół Pijarów oraz Muzeum Okręgowe

Aktualnie centrum handlowym Rzeszowa jest Galeria Rzeszów, gdzie powierzchnie handlowe wynajmują marki znane w całej Polsce. Galeria jest bardzo nowoczesna i zachęca do zakupów w spokoju, bez tłumów ludzi.

Galeria Rzeszów.
Galeria Rzeszów.
Galeria Rzeszów.
Galeria Rzeszów.

W Galerii znajduje się kino, kawiarnie, restauracje oraz klub fitness. Jest połączona z Hotelem Rzeszów, gdzie spędzanie nocy to prawdziwa przyjemność. Jest to rewelacyjne miejsce zarówno do spotkań biznesowych, wypadu na zakupy lub noclegu z planem zwiedzania miasta.

Hotel Rzeszów - Galeria Rzeszów
Hotel Rzeszów – Galeria Rzeszów
Holl w Hotelu Rzeszów.
Holl w Hotelu Rzeszów.
Apartament w Hotelu Rzeszów

Apartament w Hotelu Rzeszów

Tekst – Gocha

Zdjęcia – Gocha

Źródło – własne oraz Wikipedia

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Poszukujecie Wyciszenia I Relaksu? Nowoczesny Design Hotelu Zapewni Wam Te Doznania / Are You Looking For Tranquility And Relaxation? The Modern Design Of The Hotel Will Provide You With The Experience

Elbrus Spa & Wellness In Szczyrk/Poland

Drapacze Chmur W Warszawie / The Skyscrapers In Warsaw

4 thoughts on “Rzeszów – piękne miasto na Podkarpaciu/ Rzeszow – polish beautiful city

  1. I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

  2. Tak, Rzeszów to bardzo ładne miasto. Bardzo dynamicznie się rozwija, łączy tradycje z nowoczesnością. Stolica Podkarpacia ma ok. 200 tysięcy mieszkańców, międzynarodowy port lotniczy. Jest czyste, bezpieczne i bardzo zadbane. To również stolica Doliny Lotniczej i firm informatycznych. Warto zwiedzić nie tylko Śródmieście ale i nowoczesne budowle (Uniwersytetu, Politechniki, Polfy, etc)

    1. Dziękuję za wskazówki, na pewno będą pomocne dla odwiedzających stronę oraz dla tych, którzy planują odwiedzić Rzeszów ? miasto ma swój klimat…

Dodaj komentarz

Top