You are here
Home > Design > Zaaranżuj swoje wnętrze odpowiednim światłem / Arrange your interior with the right light

Zaaranżuj swoje wnętrze odpowiednim światłem / Arrange your interior with the right light

21.08.2017

Kiedy urządzasz dom lub mieszkanie warto wybrać odpowiedniego architekta wnętrz, aby od podstaw zaprojektował i zaaranżował Twoją przestrzeń. W mojej opinii urządzanie wnętrza składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zaprojektowanie przestrzeni i zbudowanie koncepcji, takich jak układ ścian, podwieszane sufity, ogólny styl, stałe elementy (kuchnia, wbudowane szafy i szafki, łazienka oraz stałe oświetlenie). Drugi etap to urządzanie, czyli dodanie elementów ruchomych: mebli (komody, szafy, kanapy, fotele), dekoracji okien, obrazów i bibelotów oraz oświetlenia stojącego lub wiszącego.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie architekta przynajmniej w pierwszym etapie, musisz zdawać sobie sprawę, że czeka Cię dużo pracy. Warto w takim przypadku zatrudnić chociażby sprawdzoną, rzetelną ekipę remontową, która będzie miała  wyczucie co do Twoich oczekiwań.

Bardzo często na początku popełniamy błąd nie zatrudniając architekta. Zdarza się wtedy, że wnętrze jest urządzone minimalistycznie i bez gustu lub wręcz jest w nim wszystkiego za dużo. Pamiętam poszukiwania związane z zakupem swojego pierwszego mieszkania. Początkowy plan był taki, że kupuję mieszkanie gotowe do wprowadzenia, czyli na tzw. rynku wtórnym. Jednak po obejrzeniu kilkunastu mieszkań zmieniłam zdanie, nie znalazłam ani jednego, które by mi się spodobało, nawet biorąc pod uwagę niewielkie zmiany i poprawki. Postanowiłam, że urządzę mieszkanie sama.

Powiem szczerze, nie wiem, czy dziś podjęłabym się tego zadania ponownie biorąc pod uwagę zaangażowanie i czas spędzony na projekcie, kontrolowaniu  ekipy i poszukiwaniu elementów wyposażenia.

Pamiętam jednak, że największą frajdę sprawiło mi wyszukiwanie odpowiedniego oświetlenia. Dobre światło to we wnętrzu bardzo istotna kwestia, potrafi niesamowicie zmienić nastrój i sprawić, że wnętrze będzie bardziej przytulne, bardziej eleganckie , wykwintne lub większe.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie, aby mieszkanie było przytulne?

Przede wszystkim, aby mieszkanie było bardzo przytulne należy skupić się na oświetleniu punktowym, które oświetli wybrane miejsca pomieszczenia ciepłym, żółtym światłem.  W takim wypadku należy wybrać taki design lampy, który będzie zawierał elementy drewniane lub z materiału. Należy unikać szklanych elementów i metalu lub kryształów.

Jeśli stawiacie na nowoczesny design, koniecznie pomyślcie o wbudowaniu odpowiedniego oświetlenia w ścianę lub sufit, w takim wypadku niezbędne będą podwieszane elementy. Taka struktura powoduje, że pomimo nowoczesnych elementów pomieszczenie również może wyglądać przytulnie. Wbudowane oprawki sprawdzają się głównie w łazience oraz  kuchni.

Nowoczesne oświetlenie w łazience

Jeśli zależy Wam na oświetleniu większej powierzchni: np. całej ściany, możecie zastosować  tzw. węże lub świetlówki, które można schować pod kartongipsowy lub drewniany gzyms. Ostatnio furorę robią lampy typu LED, są nieco droższe, ale zużywają mniej energii i mają dłuższy czas zużycia.

Oświetlenie powierzchni nad łóżkiem oraz lampa stojąca w apartamencie hotelowym.
Jak oświetlić sypialnię?

Odnośnie sypialni bardzo dobrym rozwiązaniem, poza oświetleniem sufitowym, są kinkiety. Szczególnie dobrze wyglądają w sypialniach małżeńskich, gdzie po dwóch stronach łóżka mamy zamontowane kinkiety nad szafkami nocnymi. Można zamontować kinkiety z rozproszonym światłem lub jeśli lubicie czytać w łóżku ze światłem punktowym, kierowanym w dół. Innym pomysłem może być postawienie na szafki nocne lamp stojących.

Kinkiety w sypialni

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, więc możemy umieścić w nim wiele lamp wbudowanych lub piękny żyrandol czy lampę wiszącą, które skupią uwagę i poza światłem będą elementem dekoracyjnym.  W salonie, gdzie np. mamy również kącik do czytania warto umieścić stojącą lampę, która oświetli fotel, kanapę i książkę.Holl czy przedpokój to miejsce, które robi pierwsze wrażenie, dlatego istotne jest, aby skupić uwagę gości na tym wnętrzu. Zazwyczaj w hollu mamy szafę lub wieszak i komodę na buty oraz lustro. Te dwa elementy wyposażenia powinny być dobrze oświetlone ze względu na wygodę użytkowania. Tutaj sprawdzą się zarówno lampy górne jak też kinkiety lub różnego rodzaju reflektorki i spoty.

Jeśli korzystacie w domu z gabinetu to najbardziej odpowiednim oświetleniem w tym pomieszczeniu będą lampki biurkowe. Na stronie Lampy znajdziecie zarówno bardziej nowoczesne jak też klasyczne.

Pamiętajcie, aby tworząc wnętrze było ono spójne w całości oraz wygodne. Montując oświetlenie nie zapomnijcie o ergonomicznych włącznikach i wyłącznikach. Np.  na schodach lub w długim korytarzu dobrze jest zamieścić podwójne włączniki, gdzie z jednej strony włączamy światło a z drugiej wyłączamy oraz ściemniacze światła.

Bardzo duży wybór oświetlenia znajdziecie na stronie Lampy.

Kiedy urządzacie dom kolejnym etapem będzie ogród i ogrodzenie. Lampy zewnętrzne są równie ważne jak te w środku pomieszczenia. Osobiście uwielbiam latarnie ogrodowe, lampy solarne przy ogrodzeniu lub delikatne świetliki rozświetlające wysoką trawę w ogrodzie.Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Biało-Czarne Wnętrza/ Black&White Interiors

Amerykańskie Wnętrza W Stylu Angielskim / American Interior English Style

Praca Z Pasją – Wywiad Z Beatą Cierpiałek / Work With Passion – The Interview With Beata Cierpiałek

10 thoughts on “Zaaranżuj swoje wnętrze odpowiednim światłem / Arrange your interior with the right light

  1. Great post\Nice post, i like it very much.I was really lucky to find your site. It’s got a lot of helpful info!

  2. I’m impressed. I don’t think I know anybody who knows as much about this as you do. You need to make a career of it, really, impressive blog

  3. This is my very first time visiting your website and I’m very fascinated. Thank you for sharing and keep up 😉

  4. I’m amazed. I do not think I’ve met anybody who knows so much about this as you do. You should make a career of it, seriously, awesome site

Dodaj komentarz

Top