You are here
Home > Travel > Architecture > Nowy Jork – pamięć o tragicznych wydarzeniach / New York – the memory of the tragic events

Nowy Jork – pamięć o tragicznych wydarzeniach / New York – the memory of the tragic events

2014-09-09

Dzisiaj chciałam Was zabrać w podróż do Nowego Jorku, do miejsca, które przypomina milionom ludzi na całym świecie o tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 roku.
Tablica informacyjna przed wejściem na teren pamięci
Tablica informacyjna przed wejściem na teren pamięci

Tego dnia  miał miejsce największy jak do tej pory zamach terrorystyczny w historii świata. O 8:46 porwany samolot linii American Airlines lot nr 11 uderzył w wieżę trafiając ją między piętrami 93 i 99. Uderzenie zarejestrowały dwie prywatne kamery. Odrzutowiec wbił się w wieżowiec, czego konsekwencją było poważne naruszenie rdzenia budynku, pokrytej gipsem klatki schodowej i rozlaniem paliwa lotniczego. Paliwo i resztki samolotu uległy zapaleniu. Budynek nie miał pełnego szkieletu i opierał się niemal całkowicie na wytrzymałości rdzenia idącego środkiem budynku. Ogień w środku strefy uderzenia zagrażał wszystkim wewnętrznym filarom. Ludzie znajdujący się poniżej ugodzonych miejsc rozpoczęli ewakuację, ale nie były w stanie tego zrobić osoby znajdujące się na wyższych piętrach. Wieżowiec płonął przez 103 minuty. Zawalił się o 10:28. Szczątki walącego się budynku uszkodziły pobliski hotel Marriott, kompleks World Financial Center, Winter Garden, 130 Libery Street ,90 West Street oraz 140 West Street.

Kilka lat później po odgruzowaniu strefy „ground zero” w miejscu dwóch najwyższych budynków w Nowym Jorku powstały dwa pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia. Pomniki mają kształt dwóch fontann, w których woda spada w dół dwustopniowo w ciemną „przepaść”, symbolizując zawalające się wieże. Na zewnętrznych częściach pomników zapisane są wszystkie nazwiska osób, które zginęły w tym dniu. Obok pomników znajduje się Muzeum, które podczas mojego pobytu w maju 2013 roku było jeszcze w budowie. Dziś możecie je obejrzeć tutaj:

http://www.911memorial.org/

 

Jeden z dwóch pomników - fontann z symbolicznie spadającą w przepaść wodą.
Jeden z dwóch pomników – fontann z symbolicznie spadającą w przepaść wodą.

Teren muzeum jest ogrodzony i można się do niego dostać przechodząc przez bramki z „security”, kontrola wygląda podobnie jak na lotniskach. Nie wiem, jak w tej chwili, ale kiedy odwiedzałam to miejsce wstęp był wolny, można było wpłacić symboliczną kwotę – cegiełkę na rzecz budowy muzeum. Pomimo tego, że na terenie, gdzie znajdują się pomniki przebywa dosyć duża liczba osób panuje tam niesamowita cisza oraz atmosfera zadumy i wzruszenia.

Teren za ogrodzeniem (w budowie)
Teren za ogrodzeniem (w budowie)
Miejsce pamięci tragicznych zdarzeń z 11 września 2001 roku.
Miejsce pamięci tragicznych zdarzeń z 11 września 2001 roku.
Nazwiska osób, które zginęły podczas zamachów zostały wypisane na pomnikach.
Nazwiska osób, które zginęły podczas zamachów zostały wypisane na pomnikach.
Drugi pomnik, symbolizujący drugą wieżę Obok miejsca pamięci zbudowan
Drugi pomnik, symbolizujący drugą wieżę

Obok miejsca pamięci zbudowany został nowy wieżowiec One World Trade Center – wcześniej znany pod nazwą Freedom Tower (Wieża Wolności), który jest częścią kompleksu czterech wieżowców (w budowie).

One World Trade Center tuż przed zakończeniem budowy.
One World Trade Center tuż przed zakończeniem budowy.

WTC One jest obecnie najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku, posiada 104 piętra, ma 541 metrów wysokości, czyli 1776 stóp, symbolizujących datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości USA. Budowa została zakończona w lutym 2014 roku. Miałam okazję patrzeć na WTC w dniu zakładania iglicy.

Zdjęcia nie oddają atmosfery, jaka panuje w tym miejscu, ale trzeba je obejrzeć.
Zdjęcia nie oddają atmosfery, jaka panuje w tym miejscu, ale trzeba je obejrzeć.
One WTC - zawsze będę pamietać widok Nowego Jorku z dwoma wieżami...
One WTC – zawsze będę pamiętać widok Nowego Jorku z dwoma wieżami…

Zdjęcia: Gocha (2013 rok)

Tekst: Gocha

Źródło informacji: Wikipedia, strona 911memorial, źródła własne

Zobacz również / See also:

Kocham Manhattan / I Love Manhattan

Niezapomniany Widok Z Empire State Building / Empire State Building – Unforgettable View

Co Czeka Największe Amerykańskie Marki? / What Will Happen With The Biggest American Brands?

6 thoughts on “Nowy Jork – pamięć o tragicznych wydarzeniach / New York – the memory of the tragic events

  1. Genuinely very helpful viewpoint, thank you for writing.. So content to possess located this post.. Take pleasure in the posting you furnished.. My personal web surfing seem full.. thank you.

  2. Get pleasure from the entry you delivered.. Certainly beneficial mindset, appreciate your sharing with us.. My personal internet searching seem total.. thank you. So happy to have identified this article..

  3. Enjoy the post you given.. My internet surfing seem complete.. thanks. indeed, investigation is having to pay off. I appreciate you giving out your point of view..

  4. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

Dodaj komentarz

Top