You are here
Home > Travel > Architecture > Miejsca i galerie sztuki w Warszawie warte odwiedzenia / Places and art galleries in Warsaw worth to visit

Miejsca i galerie sztuki w Warszawie warte odwiedzenia / Places and art galleries in Warsaw worth to visit

26.05.2024

Niedawno odbyła się 20–ta Edycja Nocy  Muzeów w Warszawie, wydarzenie godne uwagi i przyciągające tłumy odwiedzających. Ja jednak wolę odwiedzać muzea i galerie sztuki w ciągu dnia, w kameralnym gronie lub wręcz w samotności. Przygotowałam dla Was krótki przewodnik przedwakacyjny artystycznych miejsc w Warszawie, które odwiedziłam w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy.  Wystawy, które Wam prezentuję zapewne będą w większości nieaktualne, ale to również pokazuje, że rzeczy, miejsca i chwile się zmieniają, nigdy już nie będą takie same, mamy możliwość przeżywać je  tylko raz w takiej właśnie konstelacji:  wnętrza, w którym są prezentowane, układu dzieł sztuki, naszego ubioru w tym dniu  i nastroju w danej chwili. To jest też powód dla którego utrwalam te momenty na zdjęciach.

To co kocham w sztuce to fakt, że artyści nie boją się mówić prawdy, nawet jeśli ta prawda jest dla niektórych zawoalowana i przekazana „pomiędzy wierszami” lub ukryta w abstrakcyjnym przekazie to jednak dociera do ludzi o wrażliwych wnętrzach, ludzi otwartych na świat, na doznania, na poznawanie, na różnorodność, naprawdę widzianą z różnych perspektyw, bo przecież ona będzie zawsze subiektywna.

Sztukę pokochałam już jako dziecko, bo jako kilkuletnia dziewczynka dużo rysowałam i fotografowałam, później trochę malowałam i tworzyłam.  Lubię odwiedzać muzea i galerie sztuki, szczególnie malarstwo jest mi bliskie. Czasem odwiedzam galerie spontanicznie, czasem planuję wizyty, czasem ze znajomymi, ale często sama, bo wtedy mogę bardziej „dotknąć” oglądanych dzieł, w spokoju je obejrzeć, zinterpretować we własny sposób.

Malarstwo, plakat  czy rzeźba prezentuje się świetnie w odpowiednim wnętrzu, galerii czy muzeum. Niektóre prace i dzieła są przeznaczone jedynie do wystawiania w salach muzealnych, inne są świetną propozycją do umieszczenia w domu, dodania wartości wnętrzu. Inwestycja w dzieła sztuki to jedna z bardziej wysublimowanych form inwestowania, nigdy nie wiadomo, jaką wartość osiągnie dane dzieło i co dokładnie wpłynie na tę wartość. Wiele galerii organizuje aukcje dzieł sztuki, podczas których można licytować dzieła sztuki inne przedmioty kolekcjonerskie. Ich wartość i ostateczna cena zależy od tego jak bardzo pożądane jest posiadanie danego przedmiotu i czasem może mieć niewiele wspólnego z ich realną wartością, liczy się historia tego przedmiotu, czy historia powstania dzieła, jego autora itp.

Zapraszam do obejrzenia wybranych miejsc i wystaw sztuki, które odwiedziłam.

Obrazy artysty – Marka Sułka pokazane w ART Sułek Space przy Placu Konesera  to popandemiczny obraz zagubionego człowieka, samotnego otoczonego dziwną rzeczywistością.

Obrazy artysty Marka Sułka w Galerii Sułek Space
Po lewej: wsród aniołków Marka Sułka, po prawej: kolekcja obrazów „Stories” Marka Sułka
„Stories” Marek Sułek

„Panorama Samosierra” to szkic bitwy rozegranej między Armią Napoleońską a hiszpańską Armią Rezerwową  30 listopada 1808 roku. Panoramę składającą się z czterech części namalowali: Michał Wywiórski (pejzaż) i Wojciech Kossak (część figuralna). Obraz został ukończony w 1900 roku i jego stała ekspozycja znajduje się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Panoramę miałam możliwość obejrzeć  jesienią 2023 w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Brama obok Galerii Kordegarda w Warszawie
Panorama Samosierra – I i II część – Michał Wywiórski, Wojciech Kossak, olej na płótnie, 1900 r.

Panorama Samosierra – III i IV część – Michał Wywiórski, Wojciech Kossak, olej na płótnie, 1900r.

Na Biennale Plakatu w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie trafiłam przypadkiem podczas letniego spaceru. Okazało się, że „wpasowałam” się idealnie w klimat miejsca i moja stylizacja stała się częścią artystycznego klimatu tego miejsca.

Przed Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie
Biennale Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Biennale Plakatu – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Galeria Narodowa Zachęta to miejsce, które odwiedzam często, słynie z pięknej architektury oraz ciekawych wystaw. Ostatnio obejrzałam prace abstrakcyjne Jerzego Nowosielskiego oraz wystawę polskiej sztuki nowoczesnej.

Abstrakcja – Jerzy Nowosielski – Zachęta
Abstrakcje Jerzego Nowosielskiego w Warszawskiej Zachęcie
Abstrakcja – Jerzy Nowosielski
Sztuka nowoczesna w Galerii Zachęta

Architektura w Warszawie również robi wrażenie. Szczególnie bliska jest mi bryła i aula Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, ponieważ tutaj skończyłam studia na Wydziale Chemii. Patrzenie po wielu latach na posąg Marii Skłodowskiej-Curie ma dla mnie nie tylko wymiar artystyczny. Jest symbolem kobiety, która odważyła się w czasach, kiedy nauka w kraju nie była dostępna dla kobiet wyjechać na studia do Francji by odkrywać to co nie znane, pokazała, że kobiety również mogą wpłynąć na okrycia i rozwój świata. Ta Noblistka przyczyniła się również do prowadzenia badań nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Posąg Marii Skłodowskiej-Curie w Auli Politechniki Warszawskiej
Aula Politechniki Warszawskiej
To nie przypadek, że w tym Gmachu odbywają się coroczne Bale Dziennikarza.

A na koniec bardzo ciekawy budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Ktoś kiedyś stworzył te rzeczy, zapierającą dech w piersiach architekturę, niebanalne wnętrza, obrazy będące odbiciem stanu duszy lub chęci pokazania światu swojej wersji rzeczywistości… ktoś stworzył piękne rzeczy, duże i małe, bo na jednych z nas aula Politechniki Warszawskiej będzie robiła wrażenie lub będzie miała dobre skojarzenia, bo np. jego dziecko lub on sam studiował na tej uczelni a na kimś innym hasło lub slogan z niewielkiego plakatu odegra znaczenie, bo np. zmieni postrzeganie rzeczywistości w danym momencie, albo pozwoli spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Twórzmy dobre rzeczy, te małe i duże, bo to one będą miały znaczenie dla naszych przyszłych pokoleń a nie burzenie świata.

W moich wcześniejszych wpisach możecie zobaczyć relacje z wizyt w Desa Unicum, relację z wernisażu reliefów Piotra Michnikowskiego czy immersyjną wystawę o Fridzie Kahlo oraz wiele innych inspiracji związanych ze sztuką.

Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha i Edyta

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Spotkania Ze Sztuką W Desa Unicum / Meetings With Art In Desa Unicum

Rzeźby I Reliefy Piotra Michnikowskiego / Sculptures And Reliefs By Piotr Michnikowski

Frida Kahlo – Wystawa Immersyjna / Frida Kahlo – Immersive Exhibition

Dodaj komentarz

Top