You are here
Home > Design > Art > Rzeźby i reliefy Piotra Michnikowskiego / Sculptures and reliefs by Piotr Michnikowski

Rzeźby i reliefy Piotra Michnikowskiego / Sculptures and reliefs by Piotr Michnikowski

18.02.2024

Ostatnie miesiące były obfite w różne wystawy artystyczne, o niektórych z nich wspomniałam w mediach społecznościowych, jednak nie wszystkie z nich zdążyłam przedstawić i opisać bardziej szczegółowo a uważam, że warto.

Jednym z eventów, w którym miałam przyjemność uczestniczyć była niesamowita wystawa Wernisaż „Kawałki barw” Piotra Michnikowskiego, która odbyła się 20 września 2023 w PROM Kultury Saska Kępa w Warszawie.

Piotr Michnikowski marzył o rzeźbieniu od dziecka, skończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie a sam o sobie mówi tak:

„Pracuję wielowątkowo, na pograniczu różnych technik i sztuk. Interesuje mnie głównie pogłębione odczuwanie i refleksja pozawerbalna, pozostająca w sferze niedostępnej rozumowej analizie, lecz żywo obecna: ta, w której człowiek może się jedynie odnaleźć, lecz nie może jej stworzyć. Ciekawią mnie wszelkie aspekty ludzkiego istnienia jako niezwykłego faktu. Nie interesuje mnie w sztuce ani prowokacja, ani przeciwstawianie się czemukolwiek. Zamiast tego wolę poszukiwanie uniwersalnych odniesień i wewnętrznego spokoju.”

Wernisaż Piotra Michnikowskiego rozpoczął się przy akompaniamencie fortepianowym,  podczas którego mogliśmy wysłuchać koncepcji tworzenia artysty oraz obejrzeć jego unikalne ceramiczne  reliefy i rzeźby.

O artystycznych inspiracjach Piotr Michnikowski opowiada w ten sposób:

„Gdy ktoś mnie pyta, co mnie inspiruje, odpowiadam: wszystko. Życie jest fascynującym zdarzeniem i niezwykłym faktem. A my często, poprzez skupienie na różnych trudnościach, które się w życiu zdarzają, zapominamy o tym cudzie. Jest absolutnie czymś niesamowitym, że garstka różnych pierwiastków została zebrana w całość i może mówić, myśleć, czuć i należeć do mnie. Inspiracja jest dosłownie wszędzie. Czyjeś spojrzenie na ulicy, uśmiech, jakieś wydarzenie, niekoniecznie dramatyczne. Trzeba patrzeć, obserwować, mieć otwarte oczy, uszy, umysł. I pamiętać, że gdybyśmy nie istnieli, to tego wszystkiego by nie było. Bo tak naprawdę, inspiracja pochodzi z wewnątrz nas.”

Wernisaż Piotra Michnikowskiego

Prace artysty tworzą pewną całość, jest to piękna kolekcja reliefów i rzeźb ukazująca naturę i człowieka z  jego skomplikowanym czasem rozwarstwieniem myśli i wątków. Reliefy stworzone z mistycznie dobranych kawałków kolorowej ceramiki, wypalanej własnoręcznie stanowią ostatecznie pewną całość, obraz twarzy człowieka, jakąś refleksję lub pejzaż. Oprawione misternie w aluminiowe ramy tworzą dzieła sztuki, które można podziwiać zarówno w galerii jak również w domach. Koneserzy sztuki na pewno nie przejdą obok tej kolekcji obojętnie.

Rzeźby Piotra Michnikowskiego to z jednej strony proste naturalne  formy delikatnie muśnięte kolorem, z drugiej natomiast ukazujące ból, przebodźcowane głowy czy mrówka, pokazujące jak małymi istotami jesteśmy we wszechświecie.

Moją uwagę zwrócił szczególnie element planowania prac a w konsekwencji  pięknie skonstruowana całość, jak puzzle, ułożone wg różnorodnej faktury i barw.  Reliefy to obrazy, skrupulatnie złożone z wypalonych kawałków ceramiki, w których nie ma pomyłki, muszą pasować do siebie kolorem, kształtem, a może mi się tylko tak wydaje.

Relief – Piotr Michnikowski
Piotr Michnikowski – relief ceramiczny
Relief ceramiczny – Piotr Michnikowski
Wystawa Piotra Michnikowskiego
Relief – Piotr Michnikowski
Podczas wernisażu reliefów Piotra Michnikowskiego
Relief – Piotr Michnikowski
Relief Piotra Michnikowskiego
Rzeźby Piotra Michnikowskiego
Rzeżby Piotra Michnikowskiego
Wystawa rzeżb i reliefów ceramicznych Piotra Michnikowskiego

Więcej znajdziecie na autorskiej stronie:  https://www.michnikowski.com/

Tekst:  Gocha, cytaty ze strony autora

Zdjęcia: Gocha i Ilona K.

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Rozmowa Z Patrycją Smirnow O Jej Twórczości Artystycznej I Nie Tylko… / An Interview With Patrycja Smirnow About Her Artistic Creation And More…

Muzeum Narodowe W Warszawie – XIII AUKCJA CHARYTATYWNA Ziarno SZTUKI – Ogród NADZIEI

Dali Kontra Warhol – Wystawa W Warszawie / Dali Contra Warhol – The Exhibition In Warsaw

One thought on “Rzeźby i reliefy Piotra Michnikowskiego / Sculptures and reliefs by Piotr Michnikowski

  1. This asset is unbelievable. The wonderful information exhibits the creator’s earnestness. I’m stunned and anticipate more such mind blowing posts.

Dodaj komentarz

Top