You are here
Home > Design > Art > Dali kontra Warhol – wystawa w Warszawie / Dali contra Warhol – the exhibition in Warsaw

Dali kontra Warhol – wystawa w Warszawie / Dali contra Warhol – the exhibition in Warsaw

25-06-2017

Dwóch ekscentryków, dwie osobowości XX wieku i ich dzieła przedstawione podczas jednej wystawy – nie możecie tego przegapić! Salvador Dali i Andy Warhol to artyści, którzy przeszli do historii sztuki, designu i popkultury dzięki tworzeniu kontrowersyjnych dzieł, ale przede wszystkim dzięki wypromowaniu siebie jako totalnych indywidualności. Wprawdzie dzieliła ich różnica kilkudziesięciu lat, ale łączyło podobne spojrzenie na rzeczywistość, obaj uważali, że sztuka jest tylko produktem, który można sprzedać, łączyła ich miłość do pieniędzy oraz chęć zaistnienia. Można uznać, że to oni byli prekursorami pojęcia „celebryta”.

„Wystawa Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film” pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności XX wieku działające w wielkim obszarze sztuki, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design. Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając tak pożądaną artystyczną sławę! Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt” – można przeczytać w informacji prasowej.

Andy Warhol

Andy Warhol – artysta uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pop – artu. Naprawdę nazywał się Andrew Warhola. Zmieniał nie tylko swoje  imię i nazwisko, ale również manipulował datą urodzenia. Faktycznie urodził się w 6 sierpnia 1928. Był synem imigrantów słowackich z klasy robotniczej. Ekscentryczny typ samotnika, ale zaangażowanego społecznie. Jego doświadczenie pracy w reklamie oraz w projektowaniu przedmiotów użytku codziennego wpłynęło na charakterystyczny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Do jego słynnych prac należy seria dolarów, projekty puszki zupy Campbell’s czy Coca-Coli oraz niezliczone, powielane portrety gwiazd ekranu,  m.in.: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe czy Elvisa Presley’a.

Salvador Dali

Salvador Dali – Katalończyk urodzony w 1904 roku, uznawany za jednego z bardziej skandalizujących artystów XX wieku. Sam o sobie mawiał: „Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem. Wszechstronnie utalentowany, był malarzem, pisarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, twórcą biżuterii. Muzą Dalego była jego ukochana żona Gala, Helena Diakonowa. Gdy nie było jej przy nim, jako symbol jej obecności nosił przy sobie… laskę. Podobnie jak Warhol uwielbiał wprowadzać dziennikarzy w błąd. Już na początku XX w. był wyznawcą nowego kierunku w malarstwie – surrealizmu. Opracował unikalny styl przesycony symboliką i mistyką. Najsłynniejsze prace Dalego to „Płonąca żyrafa”, „Uporczywość pamięci”, czy „Chrystus św. Jana od Krzyża”. W historii filmu zapisał się jako współtwórca „Psa andaluzyjskiego” (wspólnie z Luisem Bunuelem).

Zaczynając zwiedzanie wystawy wchodzimy przez bramę, utworzoną z fruwających banknotów dolarowych. Następnie możemy podziwiać na przemian dzieła Warhola: portrety Marylin Monroe oraz surrealistyczne grafiki Dalego.

Andy Warhol – Portrety Marylin Monroe
Andy Warhol
Salvador Dali
Salvador Dali

Następnie przenosimy się do Świątyni Zapachu Salvadora Dali, która działa na zmysły węchu. Tutaj możecie zobaczyć słynne flakony perfum  Dalego, zmoczyć dłonie w jego zapachach oraz przeczytać słynne wypowiedzi artysty.

Flakony Salvadora Dali
Flakony perfum Salvadora Dali

W kolejnych salach możemy obejrzeć reportaż dotyczący znajomości artystów: kontakty Dalego z Disneyem oraz Bunuelem. Możemy zapoznać się również z upodobaniami Salvadora do kuchni i filmu. Andy’ego Warhola z kolei poznajemy jako cichego samotnika geja, który zręcznie poruszał się po salonach nowojorskiej bohemy, obserwując i czerpiąc inspiracje do swoich prac: portretów, okładek płyt i grafik na opakowaniach popularnych produktów.

Salvador Dali i Gala
Mrówki Salvadora Dali
Salvador Dali i Walt Disney z żonami
Grafiki z Marylin Monroe – Andy Warhol
Okładki płyt – Andy Warhol
Portret Michaela Jacksona – Andy Warhol
Okładki: Vogue, Time – Andy Warhol
Puszka zupy Campbell’s – Andy Warhol
Butelka coca – coli – Andy Warhol
Banan Warhola
Peruki Warhola
Sofa w kształcie ust – Salvador Dali
Salvador Dali

Wystawę kończy kawiarnia w stylu pop-art oraz pracownia sitodruku, gdzie można wykonać na zamówienie koszulkę z wybranym dziełem artystów.

Podczas zwiedzania koniecznie skorzystajcie ze słuchawek audio, dzięki którym można wysłuchać pełen opis wystawy i życia artystów.

Wystawę można było oglądać w Pałacu Kultury i Nauki do 7 października 2017.

Tekst: Gocha, źródło: wystawa, materiały prasowe

Zdjęcia wykonane podczas zwiedzania wystawy: Gocha

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Van Gogh Alive – The Experience – Warsaw

Kolekcja Fotografii Miltona H. Greene’a/Milton H. Greene’s Photos Collection

Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” Exhibition

Top