You are here
Home > Design > Art > Frida Kahlo – wystawa immersyjna / Frida Kahlo – immersive exhibition

Frida Kahlo – wystawa immersyjna / Frida Kahlo – immersive exhibition

30.04.2024

Niedawno miałam okazję obejrzeć w Warszawie niesamowitą wystawę immersyjną „Frida Kahlo. Życie Ikony”.

Frida Kahlo była meksykańską malarką tworzącą głównie autoportrety. Jej prawdziwe nazwisko to Magdalena Carmen Frieda y Calderon, urodziła się w 1907 roku a zmarła w 1954, jej życie rozpoczęło się i zakończyło w Coyoacan w domu zwanym „Niebieskim Domem”.  Żyła więc  47 lat, ale zaznaczyła w historii malarstwa swoje miejsce. Jej prace nawiązują do kultury meksykańskiej i indiańskiej.

Portret Fridy Kahlo oraz pamiątki i bibeloty z jej domu

Życie Fridy Kahlo nie było usłane różami, była chora, miała poważny wypadek, który do końca życia przykuł ją do łóżka, kilka razy poroniła. Dla kobiety to za dużo ciosów… pomimo tego zachowywała optymizm i tworzyła dzieła kolorowe, pełne radości, nawiązujące do meksykańskiej i indiańskiej kultury. Sztuką zaczęła się interesować dzięki jej ojcu, który fotografował i dużo czytał. Jej talent odkrył i zaczął promować Diego Rivera, artysta, kobieciarz i zagorzały komunista pracujący w Ministerstwie Edukacji  Meksyku. Połączyły ich przekonania i miłość do sztuki, aczkolwiek związek był bardzo burzliwy i obustronnie nie dotrzymywali sobie wierności. Frida malarstwo traktowała jak autoterapię po swoich trudnych doświadczeniach zdrowotnych i miłosnych. Jej surrealistyczne kolorowe obrazy znalazły swoich odbiorców, wystawiała je nawet w Nowym Jorku oraz w  Luwrze w Paryżu.

Immersyjne wizualizacje nawiązujące do życia i twórczości Fridy Kahlo

Jej autoportrety otoczone są motywami meksykańskimi, kwiatami, papugami, małpkami, ale również symbolicznymi elementami ukazującymi jej cierpienie.

Wystawa „Frida Kahlo. Życie Ikony” w Art. Box Experience ma charakter immersyjny, łączy ze sobą sztukę z nowoczesnymi technologiami. Podczas wystawy możecie obejrzeć zdjęcia, pamiątki z domu Fridy oraz filmy pokazujące rzeczywistość w jakiej żyła. Wystawa w sposób aktywny pokazuje świat artystki, wirujące liście, kolorowe kwiaty, ptaki, małpki, arbuzy, prace artystki. Ta nowoczesna technologia immersyjna wprowadza nas również emocjonalnie w życie Fridy Kahlo.

Frida Kahlo – wystawa immersyjna
Wystawa immersyjna – Frida Kahlo. Życie Ikony
Możesz stworzyć własną Fridę
Proces twórczy i efekt na ścianie

W jednym z pomieszczeń możecie również aktywnie wziąć udział jako twórcy w kolorowaniu portretu Fridy, który następnie zostaje pokazany z rzutnika na ścianie. W innym pomieszczeniu przez okulary 3D możecie uczestniczyć jako widzowie w wypadku Fridy. Kolejne to podróż historyczna przez ulice Meksyku oraz możliwość zrobienia sobie fotografii w stylu obrazu Fridy. Jednak prawdziwą perełką jest sala w której można zanurzyć się w podróż z Fridą Kahlo w okularach VR-owych. To jest wirtualna rzeczywistość, ale tak realna, że trzeba to przeżyć.  Usłyszenie głosu Fridy Kahlo śpiewającej tuż przed Wami, wyruszenie w podróż lektyką z jej łóżka przez ulice Meksyku oraz niebo z wirującymi arbuzami to prawdziwa terapia dla zmysłów. 

Kwiatowe motywy z obrazów Fridy Kahlo
W pewnym momencie spojrzałyśmy sobie prosto w oczy…

VR Room
Frida Kahlo – ikona mody

Nie można zapomnieć również, że Frida Kahlo była uważana za ikonę mody, jej zdjęcia i stylizacje z kwiatami we włosach czy kolorowymi naszyjnikami pojawiały się nawet w magazynie Vogue.

Wystawa jest jeszcze dostępna, warto wziąć w niej udział.

Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha i Beata C.

One thought on “Frida Kahlo – wystawa immersyjna / Frida Kahlo – immersive exhibition

  1. I share your level of enthusiasm for the work you’ve produced. The sketch you’ve displayed is refined, and the material you’ve authored is impressive. Nevertheless, you seem anxious about the prospect of heading in a direction that could cause unease. I agree that you’ll be able to address this concern in a timely manner.

Dodaj komentarz

Top