You are here
Home > Design > Jak urządzić nowoczesną łazienkę / How to design modern bathroom

Jak urządzić nowoczesną łazienkę / How to design modern bathroom

08.06.2024

Trendy w urządzaniu mieszkań, domów i pomieszczeń powszechnego użytku ulegają ciągłym zmianom. Zmieniają się materiały wykończeniowe, koncepcje zabudowy, kształty i rozmiary.

Jednym z bardziej wymagających pomieszczeń podczas urządzania wnętrz są łazienki. Jaka powinna być nowoczesna łazienka, aby spełniała funkcję użyteczną, komfortową a jednocześnie estetyczną i nowoczesną?

Nowoczesne łazienki łączą kilka elementów: przede wszystkim są proste w swoim designie, wykończone częściowo dużymi płytami gresowymi lub marmurowymi, częściowo pomalowane farbą, łączą elegancję z ergonomią.

Komfortowa łazienka dla rodziny powinna mieć wbudowany blat z dwiema umywalkami, to pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie czasu przez partnerów lub dzieci podczas przygotowań przed pójściem do pracy lub szkoły, nie trzeba zabiegać o jedną umywalkę, dwie osoby mogą jednocześnie umyć zęby czy wykonać makijaż.

Również bardzo użyteczne jest łączenie w jednym pomieszczeniu kabiny prysznicowej i wanny, chyba że mamy dwie łazienki lub więcej, wtedy w jednej można zaplanować wannę a w drugiej kabinę prysznicową.

Aktualnie mamy do wyboru mnóstwo deseni, kolorów i wzorów płyt ceramicznych. Nowoczesna łazienka jest raczej urządzona bez dekorów, płyty zajmują całe ściany lub ich 70%, można również łączyć dwa rodzaje płyt, ale nie koniecznie na jednej ścianie. Kolorystyka łazienki powinna być ustalona wcześniej, aby nie wprowadzać zbyt dużego chaosu.

Odnośnie baterii, bardzo modne stały się te w kolorze czarnym, złotym, w kolorze starego złota lub miedzi. Wybierając jednak takie baterie musimy się zastanowić, czy będą one praktyczne, czy nie będą wymagały częstszego czyszczenia, czy możemy sobie na to pozwolić.

Urządzając łazienkę warto zadać sobie pytanie, jakie czynności wykonujemy w niej najczęściej i jakie są nasze rytuały, pod tym kątem warto zaprojektować układ wszystkich elementów, o ile powierzchnia na to pozwala. Można przemyśleć, czy poza toaletą umieścić również bidet a może tylko niewielki prysznic obok. Czy chcemy mieć pralkę w łazience, czy posiadamy do tego osobne pomieszczenie. Jeśli samodzielne zaprojektowanie łazienki i całego mieszkania lub domu jest zbyt wymagające, najlepiej zatrudnić architekta wnętrz. Jeśli urządzamy mieszkanie inwestycyjnie, pod wynajem dobrze jest skonsultować z architektem jakie trendy aktualnie są preferowane.

Warto rozważyć, czy zrobić półki w ścianie i pokryć je ceramiką czy może zainstalować zewnętrzne szafki i półki. Rozwiązań jest bardzo wiele, ważne, aby łazienka spełniała rolę praktyczną i estetyczną. Ważne, abyśmy dobrze się w niej czuli. Istotne jest również oświetlenie. Czasem poza głównym oświetleniem warto dodać kilka małych halogenów, aby stworzyć klimat np. podczas kąpieli, uzupełniając je aromatycznymi świecami i kosmetykami Rituals.

Obejrzyjcie kilka inspiracji i koncepcji łazienek podejrzanych w Castoramie.

Aranżacja łazienki z dwiema umywalkami
Nowoczesna łazienka z dwiema umywalkami
Łazienka z wanną
Aranżacja wanny w łazience
Łazienka z wanną i kabiną prysznicową
Połączenie dużych płyt ceramicznych z mozaiką
Kabina prysznicowa i aranżacja płyt
Łazienka z wanną i jedną umywalką
Czarna umywalka i mozaika na ścianie

Zdjęcia: Gocha

Tekst: Gocha

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Wnętrza W Afrykańskim Stylu / Interiors In African Style

Zaaranżuj Swoje Wnętrze Odpowiednim Światłem / Arrange Your Interior With The Right Light

Amerykańskie Wnętrza W Stylu Angielskim / American Interior English Style

Dodaj komentarz

Top