You are here
Home > Design > Art > Kolekcja fotografii Miltona H. Greene’a/Milton H. Greene’s photos collection

Kolekcja fotografii Miltona H. Greene’a/Milton H. Greene’s photos collection

2014-06-20

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa.

Desa Unicum
Desa Unicum

Do Polski trafił prawdziwy skarb, jedna z najbardziej interesujących kolekcji fotograficznych XX wieku. Kolekcja zdjęć autorstwa Miltona H. Greene’a, przedstawiających głównie Marylin Monroe, znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90., ale dopiero w 2012 roku przywieziona została do kraju.

Milton H. Greene (1922-1985) był amerykańskim fotografem mody i celebrytów, również producentem  telewizyjnym  i filmowym.

W tatach 40-tych i 50-tych jego zdjęcia były publikowane w Harper’s Bazaar oraz Vogue. Jego dorobek artystyczny to zdjęcia  m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatry, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ava Gardner, Sammy Davis. Jr., Catherine Deneuve, Marlene Ditrich, Judy Garland.

Milton Greene był przyjacielem i wspólnikiem Marylin Monroe. Wykonał tysiące jej  zdjęć, w tym wiele sesyjnych, w 52 sesjach, a przez 4 lata mógł fotografować również jej prywatność. W latach 1953 do 1957 aktorka mieszkała w jego domu. Najprawdopodobniej łączył ich romans, ale syn fotografa, Joshua Greene zaprzecza  temu, twierdząc że ojca i Marilyn łączyła tylko piękna przyjaźń. Gwałtownie zresztą zerwana w 1957 roku, za sprawą trzeciego męża Marilyn, dramatopisarza Arthura Millera.

Milton nie chciał potem sprzedawać unikatowych fotografii Marilyn. Czyżby wiązała go umowa, że bez zgody aktorki nie opublikuje żadnego jej zdjęcia? A może nie chciał sprzedawać najcenniejszej pamiątki po ukochanej kobiecie? Nie wiemy również, dlaczego właściciel  takiego skarbu zmarł w długach, a przechowywaną w skrzyniach kolekcję przejął bank. Wszystko wskazuje na to, że od czasu gdy skrzynie trafiły do banku, aż do momentu, kiedy przejęli je likwidatorzy FOZZu, nikt ich nawet nie otwierał. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez greckiego finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood. Finałem tej burzliwej historii będzie niniejsza aukcja, dzięki której obecna likwidator chce spieniężyć pozostały majątek funduszu.

Aukcja Fotografii  – Milton H. Greene z kolekcji FOZZ odbędzie się 25 czerwca 2014 o godz. 16.00

Miejsce Aukcji – Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50

Wystawę obiektów aukcyjnych można oglądać od 16 do 25 czerwca 2014, poniedziałek-piątek w godz. 11.00-19.00,

Sobota 11.00-16.00

Kolekcja będzie licytowana jako jedna pozycja (ok. 3300 fotografii) i po licytacji trafii do wybranego muzeum rejestrowego

Cena wywoławcza 5 mln złotych

Wartość rynkowa 18-24 mln złotych

Źródło informacji: Wikipedia, Desa Unicum,  Forbes

Zdjęcia:  własne,  wykonane w Desa Unicum

Marylin Monroe na zdjęciu Miltona Greene'a
Marylin Monroe na zdjęciu Miltona Greene’a
Marylin Monroe
Marylin Monroe
Marylin Monroe na zdjęciach Miltona Greene'a
Marylin Monroe na zdjęciach Miltona Greene’a
Zdjęcie Marylin Monroe
Zdjęcie Marylin Monroe

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Muzeum Narodowe W Warszawie – XIII AUKCJA CHARYTATYWNA Ziarno SZTUKI – Ogród NADZIEI

Flamingi, Anioły I Góry W Sopocie – Zapraszamy Na XVIII Aukcję Nowej Sztuki! 05.08.2017

101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej Zaprasza 21 Czerwca Na 2 Aukcję Sztuki XXI Wieku.

One thought on “Kolekcja fotografii Miltona H. Greene’a/Milton H. Greene’s photos collection

  1. Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect website.

Dodaj komentarz

Top