You are here
Home > Fashion > Designers > Sycylijska Alta Moda Dolce & Gabbana / Sicilian Alta Moda Dolce & Gabbana

Sycylijska Alta Moda Dolce & Gabbana / Sicilian Alta Moda Dolce & Gabbana

13.07.2023

Kolekcje Alta Moda Dolce & Gabbana to kwintesencja włoskiego stylu i przepychu. Pokazy tych kolekcji od wielu lat mają spektakularny charakter i są organizowane w pięknych sceneriach Włoch, w wyjątkowych miejscach o bogatej historii.

Sięgnijmy w przeszłość, aby docenić te niesamowite, pełne kunsztu kolekcje, gdzie poza aspektem artystycznym i kulturowym pojawia się nawiązanie do włoskiej historii.

ALTA MODA DOLCE & GABBANA

2023, Puglia

Ostatni pokaz Dolce & Gabbana Alta Moda 2023 odbył się w Alberobello 9 lipca w Apulii we Włoszech. Ten niesamowity pokaz pięknych bieliźnianych, koronkowych sukienek z naszytymi kwiatami odbył się w scenerii uroczej włoskiej wioski. Na pokaz przybyło wiele znanych osobowości, na czele z Kim Kardashian, która prezentowała wcześniej kolekcję Spring 2023 collection with Dolce & Gabbana

2022, Sycylia, Siracusa, Piazza del Duomo

Kolekcja Dolce & Gabbana Alta Moda 2022 to niezwykły hołd włoskiej kulturze. Koronki, motywy religijne i barokowe stanowią kwintesencję bogatej kultury Włoch, ale kolekcja także wyróżniała się nowoczesnym i innowacyjnym akcentem.  Dolce podkreśla, że Alta Moda to nie tylko sukienki, ale także styl życia.

Wydarzenie organizowane przez Dolce & Gabbana Alta Moda 2022 na Sycylii trwało aż cztery dni i obejmowało między innymi koncert w greckim teatrze z piątego wieku przed naszą erą, kolację w klubie plażowym zakończoną fajerwerkami oraz popołudniową imprezę taneczną nad nadmorską luminarią.

Na historycznym placu Duomo w Ortigii odbył się pokaz najnowszej kolekcji Alta Moda, który przypominał inscenizację Cavalliera Rusticana (Rycerskość wieśniacza) – jednoaktowej opery Pietra Mascagniego, która opowiada o trójkącie miłosnym. Na wybiegu pojawiły się modelki przypominające sycylijskie wdowy, a cały pokaz przypominał procesję świętych. Kolekcja została oparta na kontrastach, głównie czerni i bieli oraz mieszance  stylu klasycystycznego i barokowego. Domenico Dolce i Stefano Gabbana podkreślali, że “kolekcja jest głęboko zainspirowana Sycylią oraz jej mieszkańcami”. Włoski dramatyzm i ekspresję widać było za pośrednictwem nasyconych barw, czyli dominującej czerni, bieli, starego złota, czerwieni i błękitu. Konstrukcje sukni były też bardzo istotne, ponieważ były pełne detali przypominających kolumny doryckie w Syrakuzach oraz kwiatowe motywy charakterystyczne dla frezów na Piazza Duomo. Projektanci połączyli barokowe motywy z aktualnymi trendami, ponieważ w wielu strojach pojawiają się przeźroczyste tkaniny, wycięcia oraz metaliczne srebro. Długie, czarne welony, które modelki zaprezentowały świetnie nawiązywały do bólu i melancholii, które są bardzo częstym elementem włoskich dramatów, oper i sonetów. Mroczne oblicze włoskiej literatury prezentują czarne gorsety i sznurowania. Dolce & Gabbana nie zrezygnowali ze swoich charakterystycznych printów, które w tej kolekcji stały się bardziej rozbudowane i wielowarstwowe.

2021, Wenecja

Domenico Dolce i Stefano Gabbana zdecydowali się pokazać swoją nową kolekcję w dość zaskakującym miejscu: na Placu Świętego Marka w Wenecji. Alta Moda to było show, jakiego dawno nie widziała branża mody i jego niezwykłość sprawiła, że nawet kilka godzin po zgaszeniu wszystkich świateł o tym, co wydarzyło się na wybiegu, mówili  wszyscy. Najpierw odbył się dwudziestominutowy spektaklt, który łączył w sobie styl Felliniego z karnawałem, a Jennifer Hudson wykonała „Nessum Dorma”. A potem… pojawiły się gondole, które przywiozły modelki. Te weszły na oryginalny wybieg i zaprezentowały efekty pracy Dolce & Gabbana, kreacje z których wyzierało lokalne rzemiosło, umiłowanie do bogactwa i zapewnienie wyjątkowości.

2020, Digital Alta Moda

Pokaz Dolce & Gabbana Alta MOda w wersji wirtualnej odbył się z Palazzo Dolce&Gabbana. Urzekł przepychem wzorów na tkaninach, kwiatów, kolorów i nietuzinkowych nakryć głowy w scenerii pałacowej.

2020, Villa Bardini, Florencja

Pokaz w starej, tajemniczej willi z pięknymi, długimi schodami, po których modelki schodziły w zwiewnych, malowniczych sukniach Dolce&Gabbana.

2019, Valle dei Templi

Dolce & Gabbana w swojej kolekcji Alta Moda 2019 szukają boskich powiązań, czerpiąc inspirację z historii i starożytnej mitologii greckiej i rzymskiej. Kreacje były inspirowane epoką przed naszą erą, kiedy część Włoch została skolonizowana przez Greków. To oni sprowadzili na półwysep swoją sztukę, architekturę, kulturę i religię. Te trwałe mity klasycyzmu zostały przywołane i stały się inspiracją dla kolekcji Dolce & Gabbana Alta Moda 2019.

Kolekcja, po raz pierwszy została zaprezentowana w Valle dei Templi na rodzinnej Sycylii Dolce. Każdy element kolekcji nosi imię boskiej istoty i został zaprojektowany w nawiązaniu do jej piękna i patronatu. W kolekcji pojawiają się złote kusze i tarcze, wieńce laurowe, kaduceusz, pozłacane sandały do kolan. Elementy te jednak, dzięki biegłości rzemieślniczej Dolce & Gabbana wykraczają poza oczywiste schematy mitologiczne.

W tym niesamowitym pokazie Włochy spotykają się z Grecją w wykwintnej mieszance Dolce & Gabbana, gdzie wzory amfor i meandrów materializują się jako misterne hafty, aplikacje z koralików i cekinów, intrasje na tiulu, koronce i jedwabiu. Neoklasyczne obrazy Jacquesa-Louisa Davida pojawiają się na jedwabnym gazarze, a kwiaty rozkwitają na porcelanowych tkaninach. Seria sukni z plisami jest hołdem dla greckiej bogini. Tak wykwintną mieszankę mogli stworzyć tylko Dolce& Gabbana.

2018, Nowy Jork

Dolce & Gabbana w Nowym Jorku zorganizowali pokazy, które trwały trzy dni. W niedziele odbyła się prezentacja kolekcji Dolce & Gabbana Alta Moda w The Metropolitan Opera House. Podobnie jak męska linia, tak i ta zainspirowana była amerykańska kulturą, kuchnią i architekturą Nowego Jorku. Nie oznacza to jednak, że duet projektantów zrezygnował ze swojej charakterystycznej estetyki glamour rodem w Włoch.

2018, Nad Jeziorem Como

Dolce & Gabbana tym razem swoich gości zaprosili do parku Parco Teresio Olivelli nad jeziorem Como. I pokazali kolekcję, która inspirowana była Włochami, wielką miłością i powieścią Alessandro Manzoni „Narzeczeni”.

2017/2018, Palermo

Duet Dolce & Gabbana zorganizował pokaz kolekcji na rynku w Palermo oraz inne atrakcje w sycylijskim stylu.

Razem z Dolce & Gabbana wybraliśmy się w kolejną podróż. Tym razem słynny duet zaprosił swoich gości do Palermo. Sycylijskie miasto (i stolica wyspy) powstało już w okresie starożytności jako fenicka kolonia. Uznaje się je za jeden z głównych ośrodków śródziemnomorskiej kultury. To idealne miejsce na pokaz projektantów, którzy od lat z dumą podkreślają swoje sycylijskie korzenie. Domenico Dolce i Stefano Gabbana postanowili zaskoczyć wszystkich i oprócz pokazu linii Alta Moda zaserwowali jeszcze inne atrakcje.

2017, Laboratori-atelier Ansaldo, Mediolan

Dolce & Gabbana na miejsce nowego pokazu wybrali Laboratori-atelier Ansaldo. To właśnie tam, na 20000 metrach kwadratowych, powstają scenografie, makijaże i kostiumy do przedstawień wystawianych w mediolańskiej La Scali. Bogactwo inspiracji, jakie tam zastali, sprawiło, że duet stworzył kolekcję chyba najbardziej teatralną w swojej historii.

W kreacjach ich projektu dopatrzeć się można było odniesień do takich oper jak: „Madame Butterfly”, „La Traviata” czy „Czarodziejski flet”. Modelki po wybiegu przechadzały się w sukniach ze szlachetnego aksamitu ze złotymi haftami, granatowych garniturach, czarnych koronkowych tunikach, płaszczach z różanym motywem i żakardowych marynarach. Na głowach nosiły natomiast wianki, cylindy, pirackie kapelusze, złote turbany i kwieciste korony. Nie dało się także nie zauważyć, że Dolce & Gabbana swoją kolekcję Alta Moda skierowali do młodszych klientek. Sylwetki rodem z opery harmonijnie przeplatały się w ich pokazie z tymi współczesnymi.

2016/2017, Neapol

Włoski duet Dolce & Gabbana hucznie świętował 30-lecie swojego brandu. W Neapolu zorganizowali imprezy, pokazy i wystawne kolacje. Najważniejsza była jednak prezentacja ich nowej kolekcji Alta Moda.

Chociaż słynny duet pierwszą kolekcję pokazał w Mediolanie już w 1985 roku (zatrudniając wtedy za modeli swoich przyjaciół), swój pierwszy butik w stolicy Lombardii otworzyli dopiero rok później – dokładnie trzydzieści lat temu. Jak na Włochów przystało, Domenico i Stefano tę okrągłą rocznicę postanowili hucznie uczcić pokazem i serią imorez w Neapolu.

Źródło: materiały prasowe, Viva, Vogue, Elle, Dolce&Gabbana, Pinterest, YouTube

2 thoughts on “Sycylijska Alta Moda Dolce & Gabbana / Sicilian Alta Moda Dolce & Gabbana

  1. I wonder how much work goes into creating a website this excellent and educational. I’ve read a few really good things here, and it’s definitely worth saving for future visits.

  2. Usually I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very compelled me to take a look at and do it. Your writing style has been amazed me. Thank you very nice article

Dodaj komentarz

Top