You are here
Home > Blog > Jak znaleźć równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem podczas lata? / How to find balance between work and rest during the summer?

Jak znaleźć równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem podczas lata? / How to find balance between work and rest during the summer?

12-07-2018

Lato zagląda do okien, słońce oświetla ściany a Ty zamiast otwierać drzwi tarasowe z widokiem na ocean ugrzęzłaś w biurze z klimatyzacją, gdzie po kilku godzinach pracy dopada Cię ból głowy. Czy tak sobie wyobrażasz swoje wakacje, tak ma wyglądać najpiękniejsza pora roku?

Lato to dla wielu z Was okres odpoczynku i relaksu, wyjazdu na urlop z dziećmi, rodziną  lub w towarzystwie przyjaciół. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek podczas wakacji. Są instytucje i firmy, w których ciągłość pracy jest konieczna i nieunikniona a Twoje stanowisko pracy niezastąpione.

Zdarza się również tak, że podczas wakacji Twój biznes właśnie kwitnie, jeśli zajmujesz się turystyką, gastronomią lub powiązanymi kwestiami. W tej sytuacji odpoczynek lepiej zaplanować  na  inną porę roku a skoncentrować się na zarabianiu i rozwoju swojej firmy w okresie, kiedy biznes tego wymaga. Nie wszystkie branże jednak latem są równie dochodowe i interesujące. Kogo właściwie interesują inwestycje w banku czy firmie inwestycyjnej podczas upałów, kto ma ochotę spędzać czas na biurokratycznych formalnościach, kiedy jedynym marzeniem jest wsiąść do samochodu lub samolotu i złapać dystans do codziennej rzeczywistości?

Często jednak trzeba pracować lub prowadzić swój biznes, aby nie stracić ciągłości, nie zniechęcić klientów lub nie stracić całkowicie możliwości zarobienia pieniędzy.

Jak sobie radzić z takim dyskomfortem podczas lata?

Nie mam na to idealnej recepty ponieważ sama czuję latem mniejszą determinację, ale wiem, że jeśli odpuszczę skończy się to katastrofą. Dlatego staram się utrzymać równowagę pomiędzy pracą, wysiłkiem umysłowym a relaksem, odpoczynkiem i przyjemnościami.

Idealnym rozwiązaniem jest skoncentrowanie zadań w krótszym czasie, jeśli mam do wykonania plan dnia staram się zadania wykonać szybko i dynamicznie, po to, aby móc wyjść z biura wcześniej.

W wakacje grzechem byłoby przesiadywanie po godzinach w pomieszczeniu, kiedy na zewnątrz mamy piękną pogodę i możliwość korzystania z wielu aktywności.

To właśnie te aktywności pozwalają zachować dobrą kondycję, naładować baterie na kolejne miesiące i wykorzystać czas na spotkania z przyjaciółmi lub rodziną.

Nie siedź więc zbyt długo w pracy, jeśli nie musisz.  Jeśli masz taką możliwość jedź do biura na rowerze lub skorzystaj z niego po pracy czy w weekend.  Korzystaj z  siłowni w parku, na świeżym powietrzu. Umawiaj się ze znajomymi w ogródkach kawiarnianych. Wyciągnij przyjaciółkę, chłopaka, męża na spacer, rolki lub zagrajcie w tenisa.

W weekend zmobilizujcie się na krótki wyjazd za miasto, nad jezioro, zróbcie piknik na trawie, grilla w ogrodzie, zagrajcie w piłkę, porozmawiajcie lub przeczytajcie książkę, na którą brakowało czasu. Zorganizujcie żeglarski rejs lub spływ kajakowy, zabierzcie ze sobą dobre emocje i pozytywne nastawienie.

Każda forma aktywności latem przyniesie wiele korzyści dla zdrowia i emocji.  Zadbajcie również o odpowiedni ubiór sportowy, adekwatny do sytuacji.

Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha

Zobacz również / See also:

Witaj Mazurska Przygodo! / Hello Masuria’s Adventure!

Gdzie Spędzić Letni Weekend Blisko Warszawy? / Where To Spend A Summer Weekend Near Warsaw?

Dlaczego Powinniśmy Kupić Ubezpieczenie Na Życie? / Why Should We Buy Life Insurance?

Dodaj komentarz

Top