You are here
Home > Design > Art > Wystawa prac Andrasa Gyorfiego / The exhibition of works by Andras Gyorfi

Wystawa prac Andrasa Gyorfiego / The exhibition of works by Andras Gyorfi

17.05.2017

Wystawę prac węgierskiego artysty będzie można oglądać od 22 maja do 3 czerwca w gmachu Agory przy ulicy Czerskiej 8/10 w Warszawie. Wernisaż, podczas którego będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję do spotkania z autorem dzieł, odbędzie się w dniu otwarcia wystawy o godzinie 19.00. Organizatorem wydarzenia jest Dom Aukcyjny Art in House, a kuratorem wystawy Anita Wolszczak – historyk sztuki, współwłaścicielka Art in House.

Andras Gyorfi urodził się w 1964 roku w węgierskim Kaspovar. Przygodę z malarstwem zaczął bardzo wcześnie – w wieku 9 lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Designu dla dzieci, odbywający się w Indiach. W 1981 roku zdecydował się na przeprowadzkę do Budapesztu, gdzie ukończył architekturę. W czasie swojej zawodowej aktywności, tworzył grafiki, ilustracje do magazynów (Rakéta Regényújság, És, Galaktika), był współautorem scenografii do sztuk teatralnych na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.
W latach 1994-1999 był dyrektorem Galerii Polaris Art w Budapeszcie. Od 1997 roku uczestniczy w sympozjach artystycznych w Austrii i Hiszpanii.
Gyorfi jest uważany za jednego z najbardziej obiecujących współczesnych węgierskich artystów. Jego prace są doceniane zarówno w kraju ojczystym, jak i zagranicą , o czym świadczą liczne wystawy jego dzieł, m.in. w Amsterdamie, Bolonii, Hamburgu, Nowym Yorku, Los Angeles, Stambule, Londynie, Harbinie (Chiny).

Twórczość artysty często obfituje w tematy ikonograficzne oraz motywy znane z płócien dawnych mistrzów – bogata struktura, istotna rola krajobrazu, ziemiste barwy przywołują na myśl malarstwo flamandzkie spod znaku Brueghela czy Boscha; zaś wydłużone, smukłe postacie oraz „uciekająca” w górę kompozycja odsyła nas do manierystycznych dzieł El Greca. Twórca polemizuje z artystyczną tradycją, zestawiając z nią elementy surrealistyczne, groteskowe czy karykaturalne. Każdy uważny obserwator dostrzeże na jego obrazach stale powracający motyw czerwonych piłek, będących przejawem artystycznej zabawy słowem, rodem z renesansowych emblematów – Gyorfi ukazuje tu podwójne znaczenie węgierskiego słowa „paradicsom”, które można przetłumaczyć jako „pomidory” oraz „raj”. Wśród twórczości malarza znajdziemy również portrety. Ukazują one fascynację ciałem, która zachodzi na poziomie materii oraz formy, w jaką może się ono przeobrazić. Artysta często maluje swój wizerunek, który zerka na widza badawczym wzrokiem, jakby szukając konfrontacji ze światem rzeczywistym.

Zachęcamy do odkrywania twórczości Andrasa Gorfyego oraz do spotkania z samym artystą 22 maja o godz. 19.00 w siedzibie Agory przy ulicy Czerskiej 8/10.

 

 

 

 

 

 

Źródło informacji: materiały prasowe

 

Zobacz również:

XVI Aukcja Nowej Sztuki – Kolorowy Maj W Domu Aukcyjnym Art In House

Inwestowanie W Sztukę/ Investing In Art

Kolekcja Fotografii Miltona H. Greene’a/Milton H. Greene’s Photos Collection

One thought on “Wystawa prac Andrasa Gyorfiego / The exhibition of works by Andras Gyorfi

  1. I wanted to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you bookmarked to look at new stuff you post.

Dodaj komentarz

Top