You are here
Home > Fashion > Designers > Ready to wear – Spring 2021 – wybrane kolekcje / Ready to wear – Spring 2021 – selected collections

Ready to wear – Spring 2021 – wybrane kolekcje / Ready to wear – Spring 2021 – selected collections

02-10-2020

Tegoroczne pokazy mody Ready-to-wear odbyły się w cieniu pandemii Covid, co zaznaczyło się w przesłaniach kolekcji domów mody i projektantów. Wybrałam trzy różne pokazy (Christian Dior, Carolina Herrera, Balmain), aby zaprezentować Wam przekrój trendów, które wejdą w życie wiosną 2021 roku.

Kolekcja Marii Grazii Chiuri, zaprezentowana podczas pokazu mody Christian Dior zdystansowanej publiczności w namiocie w Jardin des Tuileries, była daleka od kaszmirowych bluzek i kolczyków koktajlowych typu „dressing Zoom”. Kolekcja stanowiła studium, w jaki sposób można dostosować dopasowaną sylwetkę Christiana Diora do wygodnej nowej garderoby, spełniającej swoją użyteczną funkcję również w czasie kwarantanny.
Na początku pokazu, część kolekcji wyrażała takie skrajności, że nie zgadlibyście, że te szaty wywodzą się z idei kostiumu Dior. Kurtki rozwinęły się w szlafroki, koszule wydłużyły się w tuniki, a spodnie stawały się coraz bardziej luźne. Chiuri pokryła ubrania śródziemnomorskimi wzorami, łącząc je z jej ulubionymi sukienkami peplos i rzymskimi sandałami. „Przez długi czas w modzie był taki moment, kiedy ubrania musiały prowadzić dialog z innymi ludźmi, wyrazić swoją opinię innym. W tej chwili myślę, że bardziej chodzi o osobiste relacje z samym sobą ”- pomyślała Chiuri. „Chcesz o siebie zadbać. Czuję to, więc myślę, że inni też tego potrzebują ”.
Pokaz odbył się w mrocznej scenerii z kolorowymi retro witrażami katedralnych okien w tle i nieco przerażającą muzyką wydobywającą się jakby z zaświatów. Kompozytor Michel Gaubert zwerbował grupę Roseblood do wykonania Sangu di Rose, nastrojowego utworu z XIX wieku, w którym kobiety śpiewają o swoim nowo odkrytym braku ograniczeń po tym, jak ich mężowie zostali osadzeni w więzieniu. W czasach Covid można ten utwór zinterpretować na nowo.

Christian Dior
Photo: Alessandro Lucioni / Gorunway.com dla VOGUE


Christian Dior
Photo: Alessandro Lucioni / Gorunway.com dla VOGUE

Projektantka Carolina Herrera i jej dyrektor kreatywny – Wes Gordon wiedzą, że pandemia nie anuluje na stałe specjalnych okazji. Kobiety wciąż mają ochotę zakładać ubrania, które zapewnią niezapomniane chwile i wyróżniają je podczas specjalnych okazji.
Modelki prezentujące kolekcję miały na sobie półbuty i inne płaskie buty, gdy szły przez dawny Williamsburgh Savings Bank, gdzie fotografowano ten lookbook. Kolekcję wyróżniały również skrócone obszycia z ery Rosemary’s Baby. Czymś zupełnie nowym w kolekcji Carolina Herrera były spodnie imprezowe z wysokim stanem , przycięte powyżej kostek i noszone z półbutami, aby uzyskać efekt gry. Wśród bardziej formalnych sukienek wyróżniała się jedna czarna, której objętość zakwitła poniżej kolan.
Pokaz kolekcji sfilmowano w niebanalnym wnętrzu dawnego Williamsburgh Savings Bank, przy relaksującej muzyce.

Carolina Herrera
Photo: Kevin Tachman / Courtesy of Carolina Herrera dla VOGUE

Carolina Herrera
Photo: Kevin Tachman / Courtesy of Carolina Herrera dla VOGUE

Carolina Herrera
Photo: Kevin Tachman / Courtesy of Carolina Herrera dla VOGUE

Pokaz ready-to-wear francuskiego domu mody Balmain zaskoczył nietypową aranżacją i choreografią jak z filmu science fiction. Modele i modelki na przemian pojawiały się pojedynczo i w grupach w kolorach fluo oraz szarych, jeansowych i białych garniturach z uniesionymi w szpic ramionami oraz spodenkami typu kolarki.
Olivier Rousteing – projektant domu mody – sportowy szyk przełamał długimi, rozszerzanymi spodniami w stylu lat 70-tych. Na szczególną uwagę zasługują dodatki: kopertówki, torby do ręki oraz saszetki przywieszane do paska.
Na ścieżce dźwiękowej podczas pokazu – przynajmniej w Internecie – usłyszeliśmy wypowiedzi, które prawdopodobnie pochodziły od samego Pierre’a Balmaina. Po francusku mówił o prymacie francuskiej elegancji – tak francuskiej – podczas gdy po angielsku wyrażał opinię: „Czarny to jedyny kolor, który młodzi ludzie mogą nosić z większym powodzeniem niż starzy. Młoda dziewczyna ubrana na czarno jest zawsze niesamowicie piękna. Starsza kobieta w czerni może być ponura. Dlatego czarny nie jest starym kolorem, to młody kolor. Czarny aksamit to uosobienie młodego i seksownego. Ponieważ teraz w modzie jest także odrobina seksu ”.
Było nieco techno-kosmicznie.

Balmain
Photo: Filippo Fior / Gorunway.com dla VOGUE

Balmain
Photo: Filippo Fior / Gorunway.com dla VOGUE

Balmain
Photo: Filippo Fior / Gorunway.com dla VOGUE

Balmain
Photo: Filippo Fior / Gorunway.com dla VOGUE

Photos: collage photos from Vogue

Tekst: Gocha (source: Vogue)

Dodaj komentarz

Top