You are here
Home > Cash > Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

13-04-2018

Większość naszych rodzimych Spółek z branży odzieżowej notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowało swoje raporty finansowe. Jak poradziły sobie firmy odzieżowe w 2017 roku i jakie zyski odnotowały?

Vistula Group SA

Z raportu skonsolidowanego Vistula Group SA za 2017 rok wynika, że przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów  wyniosły 688 513 tys. PLN co dało wzrost  o  15% w stosunku do przychodów netto za rok 2016.

Zysk  z działalności operacyjnej Vistula Group SA wyniósł w 2017 roku 62 832 tys. PLN co dało wzrost o 23% w stosunku do roku 2016.

Do grupy kapitałowej należą marki: Vistula, Wólczanka, Deni Cler oraz  W.Kruk .

Marka Vistula kontynuuje współpracę z Robertem  Lewandowskim, czego efektem jest kolekcja  projektanta Wojtka Bednarza z koncepcją, pomysłem oraz charakterystycznym stylem Roberta Lewandowskiego. Jeden z najbardziej znanych piłkarzy na świecie, po raz kolejny mógł zadecydować o tym, jakie materiały czy fasony pojawią się w kolekcji sygnowanej jego nazwiskiem – Robert Lewandowski Collection.

Vistula – Robert Lewandowski Collection – źródło: materiały prasowe

Nowa kolekcja podobnie jak poprzednie, została podzielona na dwie części: casualową oraz formalną i jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych mężczyzn, którzy doceniają jakość tkanin, komfort noszenia ubrań i atrakcyjne wzory.

W.KRUK zaproponował najnowszą ambasadorską kolekcję biżuterii. Tym razem do stworzenia autorskiego projektu zaproszono dwie wyjątkowe kobiety. Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska to jedne z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek. Znane ze znakomitych ról teatralnych i filmowych, wielokrotnie nagradzane i cenione za dorobek artystyczny oraz zaangażowanie w projekty kulturalno-społeczne. Specjalnie dla W.KRUK opowiadają o swojej wieloletniej przyjaźni.GK LPP SA

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży Grupy Kapitałowej LPP SA wyniosły w 2017 roku 7 029 425 tys. PLN co dało wzrost o 16,79% w stosunku do roku 2016.

Zysk  z działalności operacyjnej za 2017 rok wyniósł 578 434 tys. PLN, przy czym w 2016 roku wyniósł 226 421 tys. PLN

Przychody ze sprzedaży w Polsce wyniosły  3 906 007 tys. PLN co stanowi  55,6% sprzedaży Grupy Kapitałowej. Pozostała sprzedaż to eksport.

LPP SA jako podmiot dominujący jest firmą zajmującą się projektowaniem i dystrybucją odzieży w Polsce i krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, na Bałkanach oraz Bliskim Wschodzie. Spółki wchodzące w skład GK i podlegające konsolidacji są podmiotami zajmującymi się dystrybucją towarów pod marką Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay poza granicami Polski. Trzy zależne spółki krajowe prowadzą działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, w których prowadzone są sklepy Reserved, Cropp, House, Mohito w Polsce, natomiast jedna zależna spółka krajowa LPP Retail Sp. z o.o. zajmuje się obsługą salonów na terenie kraju. Odzież jest podstawowym towarem sprzedawanym przez spółki z GK LPP SA.  Jako towar uzupełniający podstawową ofertę spółek GK, sprzedawane jest obuwie, torby oraz akcesoria odzieżowe.

15 marca 2018 oficjalnie zapoczątkowana została wiosenno-letnia kampania marki Reserved należącej do polskiej firmy odzieżowej LPP. Reserved po udanej ubiegłorocznej kampanii z Kate Moss w roli głównej, tym razem postanowiła promować swoją wiosenno-letnią kolekcję 2018 stawiając na amerykańską supermodelkę Cindy Crawford.

LPP – Reserved – Cindy Crawford – źródło: materiały prasowe

Kampanię promuje oryginalny klip wyreżyserowany przez Gordona von Steiner, jednego z najbardziej utalentowanych autorów filmów modowych na świecie. Cindy wciela się w nim w ekscentryczną mieszkankę amerykańskiego przedmieścia, ubraną w stylu lat 80.

Znam twórczość Gordona, więc nie mogłam się doczekać, co takiego wymyślił dla mnie. Podobało mi się, że w klipie czuć klimat nostalgii za latami 80-tymi, nie mniej jednak wszystkie ujęcia mają w sobie świeżość i lekkość. W scenach tańca z kolei, naprawdę musiałam wyjść ze swojej strefy komfortu – mówi o nietypowym projekcie Reserved sama Cindy Crawford.

Kampania „I love you Cindy” to bezsprzecznie największa produkcja zrealizowana przez Reserved.

– Taki wybór nie jest przypadkowy. Udział Kate Moss w ubiegłorocznej kampanii podczas debiutu naszej flagowej marki w Wielkiej Brytanii, odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. Reserved to nasza flagowa marka, która w chwili obecnej ma ponad 50% udziału w sprzedaży produktów marek należących do LPP, dlatego zależy nam na wypromowaniu jej obecności w świadomości klientów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami – mówi Przemysław Lutkiewicz, Wiceprezes LPP. – Salony Reserved obecne są już w 20 krajach Europy, ale również Bliskiego Wschodu, w związku z tym, chcemy by promocja kolekcji tej marki odbywała się na światowym poziomie. – dodaje.

26 marca br. w Teatrze Wielkim w Warszawie ogłoszono wyniki 19. edycji rankingu najlepszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Podwójnym laureatem konkursu zostało LPP, które zajęło 3. miejsce w rankingu w kategorii „Relacje Inwestorskie” oraz znalazło się w gronie 10 najlepszych spółek giełdowych roku 2017.

Giełdowa Spółka Roku, to jeden z najstarszych tego typu rankingów, organizowanych już od 19 lat przez dziennik Puls Biznesu. Wyniki plebiscytu są efektem głosowania przeprowadzonego wśród specjalistów rynku kapitałowego – analityków, maklerów i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe. Ocenie poddano spółki wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.

W sumie eksperci oceniali spółki giełdowe w 5 kategoriach: kompetencje zarządu, sukces w 2017 roku, perspektywa rozwoju, innowacyjność produktów i usług oraz relacje inwestorskie. W tej ostatniej, LPP zajęło zaszczytne 3. miejsce.

Zdaniem ekspertów rynku kapitałowego, LPP jest trzecią najlepiej komunikującą się z inwestorami spółką giełdową. W tej kategorii oceniano m.in. jakość informacji i komunikacji z rynkiem, dialog z inwestorami instytucjonalnymi i indywidualnymi oraz szybkość udzielania odpowiedzi na zapytania inwestorów.

CCC SA

Spółka CCC chwali się zwiększeniem  przychodów aż o 32% w 2017 roku.

Wzrost przychodów spółki aż o jedną trzecią – tak można podsumować ubiegły rok w CCC. W tym okresie firma otworzyła 63 nowe sklepy, powierzchnia sklepowa wyniosła 536 tys. m2 (wzrost o 17%) a przychody znacznie przekroczyły 4 miliardy złotych przy 925 sklepach w 17 krajach. To plus 24 % w kanałach offline oraz plus 111 % w kanale online. Grupa CCC, jedna z największych detalicznych spółek obuwniczych w Europie i jeden z największych producentów obuwia w Europie, w 2017 roku odnotowała zysk EBITDA w wysokości 501,5 mln zł (+ 12,4 %) i zysk netto na poziomie 302,3 mln zł.

”W 2017 roku zwiększyliśmy przychody o prawie jedną trzecią w stosunku do roku 2016. Ten wynik jest dla nas potwierdzeniem prawidłowo realizowanej strategii biznesowej. Udział kanału internetowego wzrósł z 9 do 15%, weszliśmy na nowe rynki offline (Mołdawia) i online (Szwecja), podpisaliśmy umowę franczyzową na Bliski Wschód i na przejęcie sklepów w Rumunii. W tym roku kontynuujemy naszą strategię rozwojową, w tym nad wejściem na nowe rynki, własnym kanałem ecommerce CCC oraz dalszymi otwarciami sklepów w nowych konceptach zarówno CCC jak i eobuwie.pl”, mówi Dariusz Miłek, Prezes CCC.

Ten rok ma być co najmniej tak intensywny jak poprzedni. CCC konsekwentnie buduje fundamenty dla dalszego dynamicznego wzrostu obrotów, w planach ma wejście na co najmniej 3 nowe rynki sprzedaży oraz umocnienie pozycji lidera branży obuwniczej na rynku CEE. Grupa pracuje nad rozwojem sprzedaży wielokanałowej, aby być jeszcze bliżej klienta i odpowiadać na trendy rynkowe. W połowie roku ma ruszyć sprzedaż internetowa CCC z opcją reserve&collect, a w ciągu roku grupa planuje otworzyć co najmniej 6 sklepów typu multichannel eobuwie.pl.

„Spółka zamierza dalej powiększać swoją przewagę w obszarze sprzedaży internetowej. Służyć będzie temu między innymi rozbudowa potencjału logistycznego, w tym centralnego magazynu eobuwie.pl. W dalszym ciągu będziemy stawiać na rozwój innowacyjności, między innymi poprzez kontynuację digitalnej transformacji, rozpoczętej w 2017 roku. Będąc liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej powinniśmy wyznaczać kierunki rozwoju branży”, przekonuje Marcin Czyczerski, Wiceprezes Grupy CCC.

„Cała GK CCC ma zakończyć rok 2018 ze wzrostem przychodów do ponad 5 mld złotych, a co piąta złotówka ma pochodzić z kanału online.”, podsumowuje Dariusz Miłek. Łączna powierzchnia sieci sprzedaży w kraju i za granicą po 2017 roku wyniosła 536 tys. m2 . Najbardziej dynamiczną ekspansję Spółka prowadziła w Rosji, gdzie powierzchnia handlowa w ciągu całego roku wzrosła aż o 120%. Na dzień 31 grudnia 2017 roku sieć sprzedaży Grupa CCC to 925 salonów, w tym 477 za granicą. Grupa obecna jest łącznie w 19 krajach (17 offline i 11 online). Na dzień 31 grudnia 2017 roku zatrudniała prawie 13 000 pracowników.

Żródło informacji: materiały prasowe spółek8 thoughts on “Wyniki finansowe za 2017 rok spółek odzieżowych obecnych na GPW

    1. Dokładnie. Nasze największe firmy odzieżowe to ta sama półka co zagraniczne marki. Na przykład lpp w niczym nie ustępuje h&m czy zarze. Nawet w Londynie, Reserved sobie radzi.

  1. Polskie marki odzieżowe to już naprawdę poziom światowy. A za współpracę z Cindy, Iriną i Kate należy się duże wyróżnienie dla Reserved.

    1. Wygląda na to, że świetnie sobie radzą! Mnie cieszy również fakt, że polskie prywatne firmy coraz odważniej wchodzą na rynki zagraniczne i stajemy się częścią globalnego biznesu mody 🙂

Dodaj komentarz

Top