You are here
Home > Travel > Architecture > Warszawa – moje miasto, część II / Warsaw – my city, part II

Warszawa – moje miasto, część II / Warsaw – my city, part II

07-05-2018

Lubię czasem spojrzeć na miasto, w którym mieszkam oczami turysty. Kiedy nad murami Warszawy rozbłyska słońce a drzewa i krzewy zielenią się i różowią od kwiatów byłoby grzechem nie uwiecznić takich chwil na zdjęciach. Jako fotograf miasta potrzebuję samotności, wybieram się wtedy na małą przechadzkę ulicami naszej stolicy zupełnie sama, wtedy całą swoją uwagę koncentruję na przestrzeni i detalach, które mnie otaczają. Podziwiam zarówno te często odwiedzane miejsca, ale też zakamarki uliczek, których na co dzień nie mam okazji oglądać.

Warszawa wydaje mi się wtedy taka zarówno bliska jak i odległa, spokojniejsza, bez stania w korkach lub przemieszczania się obwodnicami.  Niezmiennie zachwyca mnie architektura tego miasta, z jednej strony nowe, nowoczesne szklane wieżowce, które wyrosły na  Placu Europejskim a z drugiej piękna stylowa odrestaurowana architektura pałaców i kamienic przy Placu Piłsudskiego i Placu Teatralnym. To wszystko wśród zieleni  drzew, kolorowych kwiatów, kwitnących kasztanów.

 

Warsaw Spire

 

Moje wcześniejsze relacje z Warszawy możecie zobaczyć tutaj i tutaj. Nie wiem, czy można je umieścić w kategorii „Travel”, ale przyznaję, że dla mnie, osoby mocno zajętej i zabieganej każdy taki spacer to wspaniała podróż.

Rozpoczynając  zwiedzanie od Placu Europejskiego oglądam wysokie wieżowce, ze spektakularnym Warsaw Spire, jednym z najwyższych biurowców w Europie, ekspozycję nowoczesnej sztuki w witrynach o ciekawych architektonicznie kształtach i fontanny, dzięki którym łatwiej znieść upał.

 

Warsaw Spire

 

Ekspozycja nowoczesnej sztuki przy Placu Europejskim

 

Warsaw Spire

 

Fontanna przy Warsaw Spire

 

Wejście do Warsaw Spire

 

Plac Europejski w Warszawie

 

Hotel Sofitel przy Placu Piłsudskiego

 

Następnie przemieszczam się ulicą Grzybowską i Królewską w stronę Hotelu Sofitel przy Placu Piłsudskiego. Stąd  nie sposób nie zauważyć Grobu Nieznanego Żołnierza, Pomnika Pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku oraz Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.  W tle Placu wyłania się dosyć monumentalny nowoczesny budynek biurowy.

 

Plac Piłsudskiego

 

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

 

Idąc dalej przy ulicy Moliera mijam jeden z bardziej znanych butików z luksusowymi markami. Po czym zalewa mnie blask słońca na Placu Teatralnym, z monumentalnym budynkiem Teatru Wielkiego w Warszawie a po przeciwnej stronie Pałacu Jabłonowskich, w którym mieszczą się banki.

 

Teatr Wielki Opera Narodowa

 

Pałac Jabłonowskich

 

Pomnik Stanisława Moniuszko

 

Teatr Wielki Opera Narodowa

 

Plac Teatralny w Warszawie

 

Kieruję się w stronę ulicy Niecałej z piękną rezydencją a następnie wchodzę do Parku Saskiego, założonego w latach 1713-33 przez króla Augusta II Mocnego, następnie przebudowanego w XIX wieku według projektu Henryka Marconiego. Tutaj kasztanowce gubią już powoli swoje kwiaty, wtedy zawsze z nostalgią nucę pod nosem piosenkę: „Tuż przed maturą kwitły kasztany, żyło się tak jak we śnie…”. Rodziny przechadzają się z wózkami z dziećmi, starsi ludzie siedzą na ławeczkach a młodzi przytulają się lub grają w gry. Właśnie obchodzimy 100 lat Niepodległości Polski

 

Ulica Niecała

 

Rezydencja przy Niecałej

 

Park Saski

 

Park Saski – widok na fontannę i Grób Nieznanego Żołnierza

 

Kasztanowce w Parku Saskim

 

Galeria Sztuki Zachęta

 

Zachęta

 

Wychodzę z parku i kieruję się w stronę Galerii Sztuki Zachęta, tym razem repertuar wystaw nie zachęca mnie do wejścia, ale uwieczniam ten wspaniały budynek na zdjęciach.

Nie lubię Warszawy, ale czasem ją kocham…

 

I love Warsaw

 

Tekst: Gocha

Photos: Gocha, made with the SONY ALFA camera

 

Zobacz również / See also:

 

Warszawa – Moje Miasto / Warsaw – My City

Atrakcje w Warszawie / The attractions in Warsaw

Drapacze Chmur W Warszawie / The Skyscrapers In Warsaw

Nowy Jork – Pamięć O Tragicznych Wydarzeniach / New York – The Memory Of The Tragic Events

 


2 thoughts on “Warszawa – moje miasto, część II / Warsaw – my city, part II

  1. After research just a few of the weblog posts on your website now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking again soon. Pls take a look at my web site as well and let me know what you think.

Dodaj komentarz

Top