You are here
Home > Travel > Architecture > Drapacze chmur w Warszawie / The skyscrapers in Warsaw

Drapacze chmur w Warszawie / The skyscrapers in Warsaw

11-05-2016

Muszę przyznać, że mam słabość do nowoczesnych wieżowców, wprawdzie warszawskie drapacze chmur nie są tak spektakularnie wysokie jak te nowojorskie, nie mniej jednak w niczym nie ustępują im pod względem architektury. Ostatnio powstało kilka bardzo ciekawych wieżowców, które sprawiają, że widok centrum Warszawy przypomina amerykańskie aglomeracje.

Moja nowa pasja fotografowania wieżowców skłoniła mnie do bliższego poznania tych wielkomiejskich inwestycji. Przygotowałam dla Was listę najwyższych wieżowców i ich opisy. Poznajcie najwyższe „skyscrapers” w Warszawie…

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie –  Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Warsaw Financial Center (WFC) należy do czołówki najbardziej prestiżowych biurowców Warszawy. Mieści się u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej (Emilii Plater 53), w ścisłym centrum miasta. Oddany do użytku w 1998, był pierwszym nowoczesnym budynkiem biurowym w stolicy i zapoczątkował powstanie Centralnej Dzielnicy Biznesowej.

Warsaw Financial Center w Warszawie
Warsaw Financial Center w Warszawie

Warsaw Financial Center zaprojektowały amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates, przy współpracy z polskimi architektami. Inspirację dla projektu stanowił między innymi budynek 333 Wacker Drive w Chicago. Głównym wykonawcą była firma PORR International AG a inwestorem firma Golub & Company.

Budynek ma 144 metry wysokości, zaś wierzchołek jego iglicy znajduje się 165 metrów nad ziemią, co czyni go aktualnie szóstym pod względem całkowitej wysokości warszawskim wieżowcem (po Pałacu Kultury i NaukiWarsaw Trade TowerZłotej 44Rondo 1 oraz Hotelu Marriott. Bryła graniastosłupa została skomponowana z łukiem w górnej części wieżowca, a przy budowie fasady wykorzystano przede wszystkim aluminium, granit i szkło. Wieżowiec wieńczy niespełna 20-metrowa iglica, do montażu której konieczne było użycie transportowego śmigłowca Mi-8.

Warsaw Financial Center
Warsaw Financial Center

Rondo 1 – wieżowiec biurowy znajdujący się przy rondzie ONZ w Warszawie. Jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED Gold.

Budynek zaprojektował Larry Oltmans  z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą obiektu była firma Hochitief Polska a inwestorem MGPA/Rondo Property Investments Sp. z o.o.

Bryłę budynku tworzą dwie części: niższa 10-piętrowa, pełniąca funkcję galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005 (budynek A), oraz wyższa 40-piętrowa (budynek B). Całość 40-piętrowej wieży jest przeszklona, a w nocy także oświetlona.

Prace budowlane rozpoczęto na wiosnę 2003, 7 sierpnia 2004 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. 7 marca 2006 odbyło się uroczyste otwarcie całego obiektu. Budynek kosztował 200 mln euro.

Rondo 1 posiada powierzchnię użytkową 61 000 m². Jest w nim 18 szybkich wind panoramicznych oraz 2 windy towarowe. Jest obiektem klasy AAA, przyznawanej budynkom o najbardziej prestiżowej lokalizacji, najnowocześniejszym wyposażeniu i najlepszej architekturze.

Rondo 1 przy Rondzie ONZ
Rondo 1 przy Rondzie ONZ
Rondo 1
Rondo 1

Złota 44 – wieżowiec mieszkalny w Warszawie przy ul. Złotej 44 w dzielnicy Śródmieście, którego budowa rozpoczęła się w marcu 2008 roku, a jej zakończenie nastąpiło jesienią 2013 roku. Architektem jest Daniel Liebeskind.

Ze względu na problemy finansowe dewelopera Orco Property Group budynek pozostał jednak w stanie surowym, wykończone zostały wyłącznie apartamenty pokazowe. 28 sierpnia 2014 roku dotychczasowy inwestor zakończył swój udział w projekcie, sprzedając go międzynarodowemu konsorcjum, które na potrzeby realizacji tej inwestycji utworzyły spółki Amstar i BBI Development. Nowi nabywcy poinformowali, iż budynek zostanie ukończony i pozostanie luksusowym apartamentowcem, zgodnie z pierwotnymi założeniami. Finalizacja projektu jest przewidziana na rok 2016.

Złota 44, będąca jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce oraz w Unii Europejskiej, jest luksusowym apartamentowcem o 192 metrach wysokości, 52 piętrach i 287 apartamentach, z których każdy jest inny. Apartamenty mieszczą się na piętrach 9-52. Ich średnia wielkość to 120 m2. Zostaną one wyposażone w system HMS, umożliwiający zarówno komputerowe sterowanie m.in. klimatyzacją, żaluzjami, ogrzewaniem czy oświetleniem, jak i zamówienie posiłku z restauracji bądź innej usługi. Każdy z mieszkańców otrzyma indywidualną kartę magnetyczną, umożliwiającą wjazd windą wyłącznie na piętro, na którym znajduje się apartament jej właściciela. Średnia cena 1 m² apartamentu to 7 tys. euro.

Złota 44 - apartamentowiec w centrum Warszawy
Złota 44 – apartamentowiec w centrum Warszawy

Cosmopolitan Twarda 4 (wcześniej Hines Tower) – wieżowiec w Warszawie, przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej. Ma 44 piętra i 160 metrów wysokości. Plany wieżowca przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej, zamykającego ciąg wysokich budynków wzdłuż ulicy Emilii Plater powstały w 2006 roku. Wstępnie taki budynek chciała zbudować fundacja Shalom, która zleciła wykonanie projektu pracowni Stefana Kuryłowicza i otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. Okazało się jednak, że fundacja nie ma wystarczających funduszy na tak dużą inwestycję. Sprzedała działkę spółce Tacit Development, w imieniu której inwestycję prowadziła firma Hines Polska. Spółka Tacit Development Polska JS działa na polskim rynku nieruchomości.

Na projektanta wybrano Pracownię Murphy/Jahn. Architektem budynku jest Helmut Jahn, który zaprojektował m.in. siedzibę Sony Center w Berlinie, Unii Europejskiej w Brukseli. Obiekt Cosmopolitan składa się z dwóch części: niższej, ulokowanej bliżej placu Grzybowskiego oraz wyższej, czyli 160 metrowej wieży. Na 4 podziemnych poziomach wieży znajdują się miejsca parkingowe na około 300 samochodów; na czterech pierwszych kondygnacjach lokale usługowe i biurowe (w parterze restauracja); wyżej, od 8 pietra zaczynają się luksusowe mieszkania o powierzchniach od 54 do 700 m², w pełni wykończone i wyposażone. Ostatnie dwa piętra zajmują dwupiętrowe apartamenty. Wbrew wcześniejszym planom, w budynku nie ma części hotelowej. W grudniu 2013 r. budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie, pierwsi mieszkańcy wprowadzili się w czerwcu 2014 r.

Cosmopolitan Twarda
Cosmopolitan Twarda

Spektrum (dawniej TP S.A. Tower lub Twarda Tower) – wieżowiec biurowy przy  ul. Twardej 18 w Warszawie, była siedziba Telekomunikacji Polskiej.

Projektantami budynku są firmy Apar-Projekt i Arca A&C. Projekt techniczny elewacji wykonały firmy Alfa Planung Polska oraz Tempo. Pierwotnie budynek miał być ukończony na podstawie umowy zawartej dnia 1 sierpnia 1997 roku z firmą PIA Piasecki na dzień 30 czerwca 2002 roku. Jednak pierwotny wykonawca nie był w stanie dokończyć budowy i pod koniec 2002 roku została zerwana umowa, a na początku 2003 roku TP zawarła umowę na dokończenie budynku z firmą PORR Polska. Wybudowanie i wykończenie wieżowca w 2003 roku kosztowało łącznie około 350 milionów złotych.

Na pięciu podziemnych kondygnacjach, sięgających 16,5 metra głębokości znajduje się parking podziemny na 314 aut ze stacją ładowania samochodów elektrycznych. Budynek obsługuje 6 szybkobieżnych wind wewnętrznych + 2 windy panoramiczne, 2 obsługujące poziom garażu, 1 przeciwpożarowa winda towarowa]. W budynku było kilka apartamentów mieszkalnych oraz kawiarnia i dwie restauracje, sala kinowa / aula na 200 osób.

W lipcu 2008 roku TP sprzedało swoją siedzibę przy ul. Twardej duńskiemu funduszowi inwestycyjnemu Baltic Property Trust Optima, podpisując jednocześnie umowę na jej wynajem. Duńczycy sprzedali w 2012 roku biurowiec londyńskiemu funduszowi Europa Capital LLP, należącemu do globalnej korporacji Rockefeller Group.

22 grudnia 2009 roku podpisała umowę z Bouygues Immobilier Polska budowę i wynajem nowej siedziby Grupy TP, nazywanej Miasteczkiem Orange, przy Alejach Jerozolimskich 160. TP przestało użytkować biurowiec przy ul. Twardej 18 we wrześniu 2013 roku.

Po przeprowadzce TP do nowej siedziby właściciel planuje modernizację wieżowca, nazywanego teraz Spektrum.

Wieżowiec Spectrum przy ulicy Twardej
Wieżowiec Spectrum przy ulicy Twardej

 Warsaw Trade Tower (WTT) (ang. Warszawska Wieża Handlowa) – jeden z trzech, obok Pałacu Kultury i Nauki i Spire, budynków w  Warszawie o wysokości przekraczającej 200 metrów. Znajduje się przy ulicy Chłodnej 51. Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL.

Zbudowany w latach 1997-1999 przez koreański koncern Daewoo, który w 2002 sprzedał obiekt amerykańskiej firmie Apollo-Rida. Wieżowiec liczy 208 metrów wysokości i 43 kondygnacje, niemalże całość jego powierzchni stanowią biura. Oprócz biur pierwsze dwie naziemne kondygnacje zajmuje centrum handlowe, a trzy podziemne pełnią funkcję parkingu podziemnego na 300 samochodów.

Warsaw Trade Tower
Warsaw Trade Tower

Fundament Warsaw Trade Tower sięga 11 metrów pod ziemię i opiera się na 156 palach. Centralnym elementem budynku jest żelbetowy trzon, w którego wnętrzu znajdują się szybkie windy, osiągające prędkość 25,2 km/h oraz wszystkie niezbędne instalacje, dzięki którym budynek stał się jednym z najbardziej nowoczesnych w Warszawie.

Niekiedy pojawiają się opinie, że to właśnie WTT jest najwyższym budynkiem w Warszawie. To prawda tylko w przypadku, jeśli nie weźmiemy pod uwagę iglic obu budynków (Pałacu Kultury i Nauki oraz WTT) – wtedy Warsaw Trade Tower jest wyższe o 3 metry. Jednak wliczając iglice, a tak się zwykle robi we wszelkich rankingach, Pałac Kultury wygrywa aż o 23 metry.

Warsaw Trade Tower przy ulicy Chłodnej 51
Warsaw Trade Tower przy ulicy Chłodnej 51

Generation Park

Wieżowiec Generation Park jest wznoszony w Warszawie w dzielnicy Wola, zlokalizowany będzie przy Towarowej 26-28, Łuckiej 23-25, Wroniej 36, róg Prostej. Budowa budynku wystartowała w listopadzie 2015, a dobiegnie końca w czwartym kwartale 2017 roku. Powierzchnia biurowa tego wielopiętrowego budynku wyniesie 84000 metrów kwadratowych. Obiekt jest inwestycją spółki Skanska Property Poland z siedzibą w Warszawie, a firma budowlana Skanska jest generalnym wykonawcą. W pobliżu stoją budynek Prosta Office Center i gmach Łucka City oraz budowany jest Biurowiec Wronia 31.

Warsaw Spire – budynek biurowy w Warszawie. Zlokalizowany jest w dzielnicy Wola przy placu Europejskim. W skład kompleksu biurowego wejdą trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec (z iglicami 220-metrowy) oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m. Całkowita powierzchnia użytkowa inwestycji to około 100 000 m² powierzchni biurowej, usługowej i handlowej. Deweloperem jest belgijska firma Ghelamco. Kompleks ma zostać oddany do użytku w maju 2016 roku.

Warsaw Spire
Warsaw Spire

Warsaw Spire będzie najwyższym obiektem biurowym w Warszawie i jednym z najwyższych biurowców w Europie. Wieżowiec jest inwestycją działającej od 20 lat na polskim rynku nieruchomości firmy Ghelamco Poland. Projekt wieżowca oraz przyległych budynków został stworzony przez belgijską pracownię architektoniczną M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Pod obiektem przewidziano parking podziemny z ponad 1000 miejsc parkingowych. Wewnątrz kompleksu powstanie przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta teren, wraz z przewidzianymi elementami małej architektury otoczonymi terenami zielonymi. Na parterach budynków otaczających wieżę znajdą się lokale użytkowe przeznaczone na obiekty gastronomiczne lub sklepy.

Warsaw Spire
Warsaw Spire

W grudniu 2011 roku Warsaw Spire zwyciężył w konkursie Eurobuild Awards 2011 w kategorii „Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce”.

W sąsiedztwie Warsaw Spire, w rogu ronda Daszyńskiego powstaje inwestycja firmy Skanska – Generation Park, mianowicie kompleks składający się z trzech budynków, w tym najwyższego o wysokości 180 m. W tym celu zburzono dawną siedzibę IPN-u.

Warsaw Spire
Warsaw Spire

Central Tower (dawniej kolejno FIM Tower i ORCO Tower) – wieżowiec w Warszawie położony w dzielnicy Ochota przy Alejach Jerozolimskich  81, w pobliżu centrum miasta i bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego.

W miejscu, gdzie obecnie stoi wieżowiec, w 1911 r. wzniesiono modernistyczną kamienicę Burcharda. Została ona jednak zburzona w roku 1973, a jedynym powodem tej decyzji było ułożenie w jej miejscu tymczasowego torowiska tramwajowego na czas budowy Dworca Centralnego i estakad w ciągu ul. Marchlewskiego (obecnie Aleja Jana Pawła II).

Po demontażu torowiska pozostał pusty plac, na którym dopiero w latach 1992-1996 włoski inwestor wzniósł biurowiec FIM Tower. Budynek wzorowany był na późnomodernistycznych amerykańskich wieżowcach z lat 80. XX wieku. Na tle innych warszawskich wysokościowców wyróżniał się charakterystycznymi wykończeniami elewacji w kolorze łososiowym (różowo-pomarańczowym), dominującymi w dolnej i zachodniej części bryły, które w zamyśle architektów miały estetycznie łączyć wieżę z sąsiednimi kamienicami. Ich barwa silnie kontrastowała z ciemnoniebieską resztą elewacji. Architekci: Lorenzo Martinoia, Jacek Sokalski, Amadeo Strada, Inwestor: Fortrade Financing S.p.A.

Początkowo jednym z głównych najemców powierzchni biurowych była firma Polkomtel. W lipcu 2006 nowym właścicielem budynku został fundusz inwestycyjny Endurance Found należący do luksemburskiej firmy deweloperskiej ORCO Property Group. Nazwę biurowca zmieniono na ORCO Tower. Nowy właściciel, chcąc uczynić budynek bardziej konkurencyjnym i przyjaznym dla nowych najemców, wynajął biuro Christian Biecher & Associes, by opracować projekt jego modernizacji. Projekt przewidywał ujednolicenie koloru elewacji poprzez zastąpienie łososiowych paneli ciemnoniebieskimi oraz poprzez dodanie ukośnych, ażurowych konstrukcji w górnej części budynku, co miało nadać mu formę kryształu. Ostatecznie zrezygnowano jednak z dużych zmian na rzecz kosmetycznych – kontrastujące detale na elewacji oklejono ciemnoniebieską folią, a także umieszczono duży napis „ORCO Tower” na szczycie od strony Ochoty. Właściciel budynku uzasadniał rezygnację z ażurowych konstrukcji niebezpieczeństwem gromadzenia się na nich śniegu. Bardziej jednak prawdopodobną przyczyną porzucenia ambitnych planów były względy finansowe. Prace modernizacyjne zakończyły się w lipcu 2008 r.

W grudniu 2014 r. nowym właścicielem budynku stał się czeski fundusz inwestycyjny CPI. Od lutego 2015 r. budynek nosi nazwę Central Tower, nowy właściciel planuje również przeprowadzić prace modernizacyjne w budynku, m.in. przebudować lobby.

W
Central Tower

Q22  – wieżowiec powstający w miejscu dawnego hotelu Mercure u zbiegu ulic Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II, wieżowiec będzie miał 195 metrów wysokości i 41 pięter. Q22 został wybrany jednym z najbardziej innowacyjnych budynków w stolicy Polski. Wieżę zaprojektowała pracownia Kuryłowicz&Associates a inwestorem jest firma Echo Investment.

Q22 - nowo powstający wieżowiec w Warszawie
Q22 – nowo powstający wieżowiec w Warszawie

Źródło informacji: Wikipedia

Zdjęcia: Gocha

Zdjęcie tytułowe zostało wykonane z tarasu widokowego LEVEL27 w Millenium Plaza.

12 thoughts on “Drapacze chmur w Warszawie / The skyscrapers in Warsaw

  1. I was looking at some of your posts on this website and I believe this site is rattling instructive! Keep posting .

  2. I just want to mention I’m all new to blogs and definitely enjoyed you’re blog. Likely I’m planning to bookmark your site . You actually have awesome stories. Bless you for sharing with us your web page.

  3. I’m still learning from you, while I’m improving myself. I certainly liked reading all that is posted on your website. Keep the information coming. I enjoyed it!

  4. Generally I don’t learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great post.

  5. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

Dodaj komentarz

Top