You are here
Home > Beauty > Polski akcent na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018/ Polish accent in The Cannes Film Festival 2018

Polski akcent na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018/ Polish accent in The Cannes Film Festival 2018

18-05-2018

Od 8 do 19 maja 2018 odbywa się Festiwal Filmowy w Cannes. Polskę reprezentuje film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”, który znalazł się w konkursie głównym Cannes 2018 i powalczy o Złotą Palmę. Ostatnim polskim filmem, który zdobył tę prestiżową nagrodę, był „Pianista” Romana Polańskiego. Reżyser, prywatnie mąż Małgosi Bela, zdobył już Oscara za film „Ida” najważniejszą nagrodę w branży filmowej.

Łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutowa owacja na stojąco – tak zareagowano na festiwalu w Cannes na „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w roli głównej. Film uznany został za faworyta do Złotej Palmy.

Przewodniczącą tegorocznego jury Festiwalu jest Cate Blanchett. Filmem otwarcia festiwalu był „Everybody Knows” w reżyserii Asghara Farhadiego z Penelope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych. W sobotę 19 maja jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyzna Złotą Palmę najlepszemu filmowi oraz pozostałe nagrody indywidualne.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy narodził się w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu we Francji w 1946 r. i stał się jedną z najbardziej prestiżowych europejskich imprez filmowych. Filmy prezentują tam twórcy z całego świata, zarówno debiutanci jak również światowe gwiazdy kina. W historii Cannes Złotą Palmę – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w Konkursie Głównym – dostało dotychczas dwóch Polaków: Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza” w 1981 r. oraz Roman Polański za „Pianistę” w 2002 r. Z kolei Złotą Palmę za rolę aktorską otrzymała w 1990 r. Krystyna Janda za „Przesłuchanie”.

Polskim akcentem podczas tegorocznego Festiwalu było również pojawienie się na nim polskich ambasadorek firmy L’oreal: Grażyny Torbickiej, Jessiki Mercedes-Kirshner oraz Julii Wieniawy.

Obejrzyjcie kilka wybranych instagramowych zdjęć z Cannes:

??? #GrażynaTorbicka #JessicaMercedes #JuliaWieniawa #Cannes

Post udostępniony przez Grażyna Torbicka Official (@grazyna.torbicka)

Photos: Instagram

Title Photo: Pinterest (Julianne Moore, Penelope Cruz, Cate Blanchett)

P.S. 19 maja 2018 Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na 71 Festiwalu Filmowym w Cannes.

One thought on “Polski akcent na Festiwalu Filmowym w Cannes 2018/ Polish accent in The Cannes Film Festival 2018

  1. After research just a few of the weblog posts on your website now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking again soon. Pls take a look at my web site as well and let me know what you think.

Dodaj komentarz

Top