You are here
Home > Blog > Mały fotograf / A little photographer

Mały fotograf / A little photographer

04-12-2014

Chciałabym Wam dziś krótko opowiedzieć o genezie powstania tej strony… otóż nie jest to przypadek, że postanowiłam ją prowadzić. Już od wczesnych lat dzieciństwa pociągała mnie fotografia (jak widzicie na załączonym obrazku), umiejętność rysowania, malowania i tworzenia odziedziczyłam po babci. Gdzieś w duszy cały czas krążyła chęć projektowania ubioru (o tym kiedyś napiszę).

Nie mniej jednak okazałam się jako nastoletnia osoba bardziej praktyczną i nie chciałam zdawać do liceum plastycznego a po maturze moje starania, aby zostać studentką ASP w Łodzi (wtedy Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych) minęły się z rzeczywistością.
Wracając do dzieciństwa (lata 70-te i 80-te) uwielbiałam fotografować. Już wtedy, kiedy tylko nadarzyła się okazja brałam w ręce słynnego wówczas „Druha” i robiłam czarno-białe zdjęcia na kliszy fotograficznej.

Oto ja w wieku kilku lat z pasją robiąca zdjęcia aparatem Druh
Oto ja w wieku kilku lat z pasją robiąca zdjęcia aparatem Druh

Aparat Druh – produkowany był przez WZFO (Warszawskie Zakłady Fotograficzno-Optyczne) w latach 50-tych.
Kolejnym aparatem, którym wykonałam wiele sesji fotograficznych mojej rodziny i przyjaciół był japoński aparat Kowa. Jednocześnie próbowałam swoich sił w wywoływaniu zdjęć. Kto z Was pamięta słynne Krokusy – powiększalniki, które pozwalały na naświetlenie papieru fotograficznego i wywołanie zdjęć w specjalnych płynach?

Aparat Pentacon Six
Aparat Pentacon Six TL

Robiłam także kolorowe slajdy aparatem Pentacon Six produkowanym w NRD w latach 1956-1990, początkowo pod nazwą Praktisix. Aparaty te są średnioformatowymi lustrzankami jednoobiektywowymi z wymiennymi obiektywami i wymiennym układem celowniczym. Nie są wyposażone w wymienne kasety na film. Aparaty Pentacon Six używają błon fotograficznych typu 120 i 220, tworząc kwadratowe klatki w formacie 6 cm x 6 cm (a ściśle rzecz biorąc 56 mm x 56 mm).
Niektórzy zapaleni miłośnicy fotografii tradycyjnej do dziś używają aparatów Pentagon Six do wykonywania sesji zdjęciowych. To oni wiedzą tak naprawdę jak bardzo różni się dzisiejsza fotografia cyfrowa od tej tradycyjnej sprzed kilkudziesięciu lub kilkunastu lat. Nie zdajemy sobie czasem sprawy jak bardzo zmieniła się technologia i jak wiele w dziedzinie fotografii zawdzięczamy dziś komputerom.

Kamera do nagrywania filmów na kliszy..
Kamera do nagrywania filmów na kliszy.

Jeśli jesteście w trakcie poszukiwania odpowiedniego sprzętu fotograficznego koniecznie zajrzyjcie tutaj:

Gocha

Dodaj komentarz

Top