You are here
Home > Cash > Inwestycje w oparciu o cykl koniunkturalny/Investments based on the business cycle

Inwestycje w oparciu o cykl koniunkturalny/Investments based on the business cycle

2014-11-29

Inwestowanie w oparciu o fazy cyklu koniunkturalnego opiera się na przesłankach wskaźników makroekonomicznych w gospodarce. Tak jak w przyrodzie po zimie przychodzi wiosna a później lato, tak w cyklu koniunkturalnym po spowolnieniu gospodarczym a następnie recesji przychodzi ożywienie a później ekspansja.

Wielu zarządzających funduszami aktywnej alokacji wykorzystuje ten model do lokowania aktywów w odpowiednie instrumenty finansowe. Możemy to również robić sami wykorzystując do tego celu opisywane w poniższych wpisach narzędzia inwestycyjne (np. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe) lub bezpośrednio takie aktywa jak gotówka (lokatydepozyty), obligacjeakcje i surowce (np. ropa naftowa, złotodiamenty, zboża itp.)

Poniżej opiszę cztery fazy cyklu koniunkturalnego, ich charakterystykę oraz działania, jakie powinien podjąć inwestor w każdej z tych czterech faz.

Spowolnienie – charakteryzuje się spadkiem tempa wzrostu gospodarczego (słabnącą dynamiką PKB), niższą dynamiką produkcji przemysłowej i spadkiem kredytowania. Ze względu na spadek cen akcji w takiej sytuacji oraz wysoką inflację a co za tym idzie wyższe stopy procentowe w takim okresie wskazane jest inwestowanie w bezpieczne instrumenty – lokaty, depozyty, bony skarbowe.

Recesja – charakteryzuje się złą sytuacją gospodarczą, tempo wzrostu PKB osiąga minimum, pojawiają się bankructwa firm, spada inflacja. Ten okres sprzyja inwestowaniu w obligacje o stałym oprocentowaniu, ceny akcji w tej fazie mogą spadać.

Ożywienie – sytuacja gospodarcza poprawia się (dynamika PKB wzrasta), kończą się zapasy i rośnie dynamika produkcji, zatem poprawa nastrojów zachęca firmy do inwestowania, spada cena pieniądza, poprawia się dostępność kredytów. W okresie ożywienia inflacja osiąga swoje minimum i wygasa sprzyjająca koniunktura dla obligacji. Rosnąca dynamika produkcji przemysłowej i PKB są dobrym okresem do inwestowania w akcje.

Ekspansja – jest to okres, kiedy rosną koszty produkcji, więcej osób wykazuje skłonność do inwestowania, tempo wzrostu gospodarczego osiąga swoje maksimum (PKB – maksymalne). W takiej sytuacji rośnie inflacja, co ma zły wpływ na ceny obligacji, jest to dobry okres do inwestowania w akcje, ale również surowce napędzające wzrost inflacji.

Źródło informacji: własne z materiałów szkoleniowych.

One thought on “Inwestycje w oparciu o cykl koniunkturalny/Investments based on the business cycle

  1. What i don’t understood is in truth how you’re not really much more neatly-appreciated than you might be now. You’re so intelligent. You know therefore significantly in terms of this matter, made me individually believe it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t interested unless it is one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times take care of it up!

Dodaj komentarz

Top