You are here
Home > Cash > Inwestowanie w złoto / Investing in gold

Inwestowanie w złoto / Investing in gold

2014-06-29

Złoto (Au) –  pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu.

Złoto przez długi czas od czasów starożytnych było uważane za najbardziej pożądany metal szlachetny, a jego wartość w historii była używana jako standard dla wielu walut (parytet złota). Złoto było używane jako symbol czystości, wartości, królewskości.

Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest zużywana w jubilerstwie, w 40% w różnych inwestycjach, a 10% w zastosowaniach przemysłowych. Poza szeroko rozpowszechnionymi wyżej wymienionymi zastosowaniami, złoto stosuje się również w stomatologii, elektronice i innych zastosowaniach, w tym nawet w przemyśle spożywczym.

Jako narzędzie inwestycyjne złoto zyskuje na wartości głównie w czasach dekoniunktury w gospodarce lub czasach wojen i konfliktów.

Dzisiaj złoto możemy nabyć w postaci sztabek inwestycyjnych, poprzez zakup certyfikatów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub kupując biżuterię. W tym ostatnim przypadku wartość inwestycyjną mają zazwyczaj przedmioty jubilerskie z drogocennymi kamieniami szlachetnymi. W innym przypadku złoto jubilerskie zazwyczaj możemy sprzedać jako tzw. „złom”.

Zakup sztabek natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z przechowywaniem ich w odpowiednio zabezpieczonym miejscu (sejfie, skrytce w banku itp.).

W związku z tym najmniej wymagającą inwestycją w złoto jest kupowanie certyfikatów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zamkniętych lub jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych, które inwestują w złoto lub instrumenty pochodne (np. kontrakty terminowe na złoto).

Jak kształtuje się cena złota możecie sprawdzić tutaj:

CENY ZŁOTA

Czy to już czas na inwestycję w złoto? Wydaje się, że cena jest stosunkowo niska po kilkuletnich spadkach, ale czy występują przesłanki do potencjału wzrostu ceny dla tego metalu? Decyzję odnośnie inwestycji w ten kruszec musicie podjąć sami.

 

Źródło informacji: Wikipedia, Bankier.pl, źródła własne.

Nota prawna:

Informacje podane na powyższej stronie nie stanowią oferty jakichkolwiek usług świadczonych użytkownikom niniejszej strony internetowej,  podane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa polskiego.
Dodaj komentarz

Top

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Are you sure?

By disagreeing you will no longer have access to our site and will be logged out.