You are here
Home > Travel > Architecture > Wizyta w Pułtusku / Visit to Pułtusk

Wizyta w Pułtusku / Visit to Pułtusk

08.07.2025

Wstaję rano bez planu, chociaż wiem podświadomie, że mam dużo do zrobienia. Świeci słońce, jest piękna letnia pogoda, jednak muszę skoncentrować się na pracy. Mam wybór… czy wybrać się do biura, tracąc prawie dwa razy po półtorej godziny i zostać wprawdzie w klimatyzowanym pomieszczeniu, ale w betonowym otoczeniu, czy zostać w domu i odrobić pracę jak przysłowiowy robot w swoich czterech ścianach.

Nagle doznaję olśnienia… przecież moją pracę dziś mogę wykonać poza biurem, również poza domem, wystarczy zabrać komputer i telefon z dostępem do internetu i usiąść w komfortowym miejscu z ładnym widokiem. Aktualne rozmieszczenie Starlinków na orbicie powoduje, że naprawdę jest niewiele miejsc na świecie bez dostępu do internetu, nawet na morzu i z kosmosu możemy się połączyć bez problemu online.

Wsiadam do samochodu i wybieram kierunek Pułtusk, który odwiedzałam bardzo dawno temu, ale przywoływał we mnie dobre wspomnienia i jest oddalony ok. 70 km od Warszawy, czyli przy dobrej drodze ok. półtorej godziny jazdy.

Miasteczko wydaje się przyjazne, bez problemu parkuję na jednej z uliczek w okolicy rynku głównego. Kamieniste uliczki okalają kamienice, jedne odrestaurowane, inne w gorszym stanie, nie mniej jednak urokliwe, zachowujące dawny wygląd miasta. Kieruję się w stronę Zamku Pułtusk – Domu Polonii, położonego na wzgórzu nad rzeką Narew.

Miasto Pułtusk nazywane jest Wenecją Mazowsza, powstało na przełomie IX i X wieku na miejscu dawnego grodu prasłowiańskiego. (źródło: tutaj)

Pułtusk – miasto w Polsce
Ulica w Pułtusku
Zamek Pułtusk

Obecny zamek wznosi się na sztucznie usypanym wzgórzu. Najstarsze ślady osadnictwa, jakie udało się odkryć archeologom, sięgają XIII wieku. Pozostałości po grodzie zachowały się pod powierzchnią obecnego dziedzińca zamkowego. W XIII wieku gród i ogromny obszar wokół dzisiejszego Pułtuska przekazano biskupom płockim. Od tej pory przez ponad sześćset lat to oni władali zamkiem, tytułując się książętami pułtuskimi. Początkowo zamkowa rezydencja była drewniana. W XIV w., a może dopiero w czasach biskupa Pawła Giżyckiego (1439-1463) w zachodniej części wzgórza wzniesiono murowany Mały Dom, prostą podpiwniczoną budowlę na planie prostokąta, z czworoboczną kamienną wieżą.

Najpoważniejsze prace nad rozbudową zamku prowadzono w XVI stuleciu. Nadały one rezydencji charakter renesansowy. Jeśli chodzi o sam zamek, to na północ od Małego Domu wzniesiono Duży Dom, obecne skrzydło północno – zachodnie. Był to murowany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony gmach na planie prostokąta, o jednotraktowym układzie wnętrz. Przylegała doń od wschodu brama. Budowla ta przetrwała do dziś. W XVI stuleciu za rządów biskupa Piotra Myszkowskiego wokół zamku powstały odgrodzone od miasta parkanem ogrody z drzewami owocowymi i winoroślą. Na początku następnego stulecia biskup Marcin Szyszkowski doprowadził do oszkarpowania murów zamkowych, zaś jego następca, Henryk Firlej, wzniósł potężny arkadowy most przy wjeździe i murowany parkan wokół ogrodu. Z kolei w czasach biskupa Stanisław Łubieńskiego, w roku 1628, ówczesną kaplicę zamkową ozdobił polichromiami malarz pułtuski Jan Rostowski.

Hall w Zamku Pułtusk – część hotelowa
Galeria sztuki w Zamku Pułtusk
Restauracja w Zamku
Sala Koncertowa
Krzesła i klatka schodowa

Aktualnie z lotu ptaka zamek ma kształt podkowy i otoczony jest parkiem oraz różanymi rabatami. Zamek pełni rolę hotelu, znajduje się w nim restauracja z ogródkiem, sale konferencyjne oraz galeria sztuki .

Jak miło usiąść w kawiarni w otoczeniu pachnących róż, zjeść pyszne polskie placki z wiśniami, napić się kawy i wykonać swoją pracę.

Tekst: Gocha, z wykorzystaniem informacji o Pułtusku z internetu.

Zdjęcia: Gocha.

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Rzeszów – piękne miasto na Podkarpaciu/ Rzeszow – polish beautiful city

Warszawa – moje miasto / Warsaw – my city

Warszawa – moje miasto, część II / Warsaw – my city, part II

Dodaj komentarz

Top