You are here
Home > Cash > Co wpłynęło na sukces marki Tommy Hilfiger? / What had an influence on the success of the Tommy Hilfiger brand?

Co wpłynęło na sukces marki Tommy Hilfiger? / What had an influence on the success of the Tommy Hilfiger brand?

10-03-2018

Co wiemy o firmie Tommy Hilfiger?

Firma/marka Tommy Hilfiger, wcześniej znana jako Tommy Hilfiger Corporation i Tommy Hilfiger Inc., jest amerykańską korporacją międzynarodową, która projektuje i produkuje odzież dla mężczyzn, kobiet i dzieci oraz szeroką gamę produktów licencjonowanych, takich jak obuwie, akcesoria, zapachy i wyposażenie domu. Firma została założona w 1985 roku a produkty marki są sprzedawane w domach towarowych i ponad 1600 sklepach detalicznych w 115 krajach na świecie.

W 2006 r. firma private equity Apax Partners nabyła Tommy’ego Hilfigera za około 1,6 mld USD a w maju 2010 r. PVH Corp. (NYSE: PVH) , znana jako Philips van Heusen kupiła spółkę. Siedziba firmy znajduje się w Amsterdamie. Na stanowisko dyrektora generalnego w lipcu 2014 roku został powołany Daniel Grieder , natomiast sam założyciel firmy  – Tommy Hilfiger pozostał głównym projektantem firmy, kierując zespołami projektowymi i nadzorując cały proces twórczy. Globalna sprzedaż detaliczna produktów marki w 2013 r. wyniosła 6,4 mld USD  i 6,7 mld USD w 2014 r. Globalna sprzedaż detaliczna produktów sprzedawanych pod markami TOMMY HILFIGER wyniosła w 2016 roku około 6,6 miliarda USD.

 Jak Tommy Hilfiger doszedł do takiej pozycji w świecie mody?

Tommy Hilfiger wychował się w irlandzkiej rodzinie katolickiej mieszkającej w Elmirze jako drugi z dziewięciorga rodzeństwa. Tam też uczęszczał do miejscowego liceum, którego nie skończył. Rodzice wyrzucili go z domu i przez rok był bezdomny. W wieku dwudziestu lat zajął się sprzedażą detaliczną na własną rękę. Wkrótce potem przeniósł się do Nowego Jorku, aby spełnić marzenia o zostaniu projektantem. Stamtąd sprowadzał do Elmiry modne w latach 70-tych jeansy z rozszerzanymi nogawkami, popularnie nazywane dzwonami, po czym sprzedawał je w lokalnym sklepie Brown’s.

Niedługo potem Thomas Hilfiger otworzył swój własny sklep odzieżowy, nazywając go The People’s Place. Jego butik stał się miejscem spotkań miejscowej młodzieży. W związku ze zmianami na rynku odzieżowym, większość sklepów w Elmirze została zamknięta. Wkrótce zniknęło też The People’s Place, na miejscu którego wybudowano centrum handlowo-rekreacyjne o nazwie First Arena.

Po tej stracie Hilfiger zajął się tylko projektowaniem dla reszty swoich sklepów w Nowym Jorku (było ich dziesięć) oraz zaczął uczyć się biznesu studiując handel. Wkrótce przeprowadził się ze swoją żoną Susie do centrum Nowego Jorku. Jako młody projektant, już w wieku 25 lat, dostawał propozycje asystowania m.in. Calvinowi Kleinowi, jednak odmawiał, pomimo coraz bardziej dotkliwego braku pieniędzy.

Obecnie Thomas Hilfiger, który oprócz produkcji ubrań zajął się również tworzeniem nowych perfum, zarabia około 14,5 milionów USD rocznie. Jego aktualną partnerką jest Dee Ocleppo i razem mają siedmioro dzieci.

 

About last night@fginyc @mrshilfiger #datenight #nightofstars

Post udostępniony przez Tommy Hilfiger (@thomasjhilfiger)

Co wpłynęło na sukces marki Tommy Hilfiger?

Trudno jednoznacznie stwierdzić co sprawiło, że marka Tommy Hilfiger odniosła tak duży międzynarodowy sukces. Na pewno pracowitość i wytrwałość samego Tommiego, jego determinacja i chęć stworzenia swojego brandu. Zapewne przyczyniły się do tego korporacje, które kupiły firmę, zapewniając finansowanie a z drugiej strony pozwoliły skoncentrować się projektantowi wyłącznie na jego pasji i na tym na czym się znał, czyli projektowaniu.

Niewątpliwie od kilku sezonów na postrzeganie marki z charakterystycznym  granatowo-biało-czerwonym logo wpływa współpraca z jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek: Gigi Hadid. Gigi i jej siostra Bella biorą udział  w praktycznie wszystkich pokazach Tommiego. Gigi jest również twarzą wspólnej kolekcji Tommy x Gigi. Córki Mohameda Hadida – Palestyńczyka, znanego z inwestycji w nieruchomości oraz byłej holenderskiej modelki  – Yolandy Hadid świetnie radzą sobie w świecie modelingu. Ich kariery rozkwitły w ostatnich latach a kluczowe marki luksusowe zatrudniają je w swoich kampaniach reklamowych i pokazach mody.

Podczas rozdania nagród Fashion Los Angeles Awards Gigi została uhonorowana Najlepszym Designerskim Debiutem za swoją kolekcję z Tommym Hilfigerem.

Tekst: Gocha, źródło: Wikipedia.

Zdjęcie tytułowe: Gocha

Zdjęcia: Instagram

Kolekcję zobacz tutaj:6 thoughts on “Co wpłynęło na sukces marki Tommy Hilfiger? / What had an influence on the success of the Tommy Hilfiger brand?

    1. A ja bardzo lubię wybrane rzeczy tej marki, ale tylko z miniaturką logo 🙂 są dosyć dobrej jakości, kupuję je najczęściej w USA.

Dodaj komentarz

Top