You are here
Home > Cash > Ubezpiecz siebie i swój majątek / Insure yourself and your wealth

Ubezpiecz siebie i swój majątek / Insure yourself and your wealth

21-03-2016

Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale uważam, że Polacy mają naprawdę wyjątkowe szczęście mieszkając w tej szerokości geograficznej? Pomijając długie, ponure wieczory bardzo rzadko dotykają nas większe kataklizmy, których przecież na świecie jest mnóstwo. Nie mieszkamy w obszarze sejsmicznym, więc trzęsienia ziemi się nie zdarzają, tajfuny u nas to raczej tajfuniki w porównaniu z tymi, które nawiedzają Stany Zjednoczone i inne obszary ziemi. Tsunami raczej nas nie dotknie, bo do oceanu mamy dosyć daleko, nie są nam znane również wielkie susze, z którymi borykają się mieszkańcy Afryki. Jedynie w niektórych regionach Polski czasem zaskoczy powódź, jednak ostatnio rzadziej. Ale do czego zmierzam?

Chciałam poruszyć dziś temat dla wielu drażliwy, aczkolwiek istotny w kwestii zabezpieczania majątku i siebie a mianowicie kwestię ubezpieczeń. Myślę, że śmiało mogę nazwać się ekspertem w tej kwestii, ponieważ przez kilkanaście ostatnich lat „zjadłam zęby” pracując dla wielu międzynarodowych korporacji ubezpieczeniowych. Nie mogę jednak pojąć, dlaczego temat ubezpieczeń jest dla wielu osób tak mało istotną kwestią. Biorąc pod uwagę niezbyt wysoką zamożność naszego społeczeństwa tym bardziej nie rozumiem postawy niektórych osób, które ubezpieczają siebie lub majątek (samochód, mieszkanie) tylko wtedy, kiedy muszą, czyli kupują obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu lub polisę na mieszkanie lub na życie, ponieważ wymaga jej bank do kredytu.

A co z naszą odpowiedzialnością? Za siebie i za nasz majątek, który wypracowaliśmy przez wiele lat lub zrobili to nasi przodkowie. Co się stanie, jeśli płacimy za podstawowe ubezpieczenie a okazuje się, że szkody powstałej w wyniku zdarzenia nie ubezpieczyliśmy? Np. ubezpieczyliśmy nowe, świeżo wyposażone mieszkanie a sąsiad z góry zalał nam je w wyniku pęknięcia rury,  okazuje się, że nie dostaniemy odszkodowania, ponieważ ubezpieczone były tylko mury, nie było opcji zalania…

Dzisiaj skoncentruję się na ubezpieczeniach majątkowych (do tej grupy możemy zaliczyć ubezpieczenia mieszkań, domów, samochodów, ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia turystyczne, pokrywające koszty leczenia podczas pobytu za granicą).

Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że „firmy ubezpieczeniowe to oszuści, wyciągają tylko składkę a jak przychodzi do zapłaty odszkodowania to pokazują klauzule zapisane drobnym druczkiem…itd…”.

Owszem, być może niektórzy z Was spotkali się z taką sytuacją, ale z ręką na sercu, kto z Was przed zawarciem umowy zwrócił uwagę lub zapytał agenta ubezpieczeniowego o coś więcej niż sumę ubezpieczenia i składkę? Moi drodzy, tak nie można… ubezpieczenie ma chronić Was i Wasz majątek, musi być dopasowane do Waszych potrzeb, jeden produkt może być świetny dla Waszego kolegi, ale nie musi być dobry dla Was. Dlatego przed zawarciem umowy warto sprawdzić podstawowe parametry i dopasować rozwiązanie do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę zawierając polisę? Przede wszystkim na zakres umowy, zazwyczaj ubezpieczenie podstawowe obejmuje tylko podstawowe ryzyka. Musimy zastanowić się przez chwilę, na jakie ryzyka jesteśmy narażeni i co dokładnie powinniśmy objąć umową ubezpieczenia.

Dla przykładu: kupiliśmy kilkuletni samochód i chcemy go ubezpieczyć, wiadomo, ponieśliśmy koszty zakupu, więc zostaje niewiele pieniędzy na ubezpieczenie auta, decydujemy się tylko na obowiązkowe OC (czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

Ubezpieczenia

Szczęśliwi, że składka była tak niska wyruszamy w trasę, po kilku dniach tak nieszczęśliwie się składa, że nie zdążyliśmy wyhamować na czerwonym świetle tuż za pięknym nowym autem z hakiem holowniczym, upsss… nie jest dobrze, w tej sytuacji wina jest po naszej stronie, hak holowniczy cały, ale niestety nasz pojazd nie posiada AC (czyli auto casco), no właśnie i cały koszt naprawy musimy pokryć z własnej kieszeni, czasem okazuje się, że koszty są wyższe niż przypuszczamy, ponieważ usterka nie jest widoczna. Nawet nie podaję przykładu kradzieży, to statystycznie zdarza się rzadziej, ale co wtedy? Nie wspominam też o dodatkowym ubezpieczeniu szyb, za które trzeba dopłacić a zdarza się niestety czasem kamień na drodze lub włamywacz na parkingu.

Kolejnym przykładem szczególnej uwagi na zakres umowy są ubezpieczenia nieruchomości, mieszkań i domów. Tutaj szczególną uwagę sugeruję zwrócić zarówno na ryzyka, jakie są włączone w zakres umowy jak też zakres objętych umową przedmiotów. Np. nie każda umowa podstawowa obejmie powódź czy dewastację, nie każda również obejmie kradzież rzeczy w mieszkaniu (tzw. ruchomości). W przypadku ubezpieczania domów warto szczególną uwagę zwrócić na wszelkie dodatkowe elementy gospodarstwa domowego, takie jak bramy, pomieszczenia gospodarcze itp. W tym wypadku firma ubezpieczeniowa weźmie pod uwagę również kwestie zabezpieczeń, zamków, rodzaju okien, monitoringu itp.

Ubezpieczając się przed wyjazdem za granicę ważny jest region, w który się wybieramy, niektóre (np. te gdzie aktualnie toczy się wojna lub jest prawdopodobieństwo aktów terroryzmu są wyłączone w ogóle z zakresu umowy). Pamiętajmy, że koszty leczenia w innych państwach mogą być naprawdę bardzo wysokie i nie chodzi tutaj o standardowe wizyty u lekarza czy zakup leków, chodzi o sytuacje nagłe, gdzie jest potrzebna operacja w szpitalu lub poważny zabieg. Standardowo w kraju, w którym mieszkamy jesteśmy objęci ubezpieczeniem, ale koszty takich zabiegów czy operacji mogą być bardzo wysokie. Za granicą (poza UE) nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem, w razie nagłej sytuacji koszty mogłyby nas przerosnąć a nawet obciążyć rodzinę.

Kiedy wybieracie się uprawiać sporty ekstremalne: nurkowanie, żeglarstwo czy narciarstwo, koniecznie uwzględnijcie to w polisie, inaczej może być problem z wypłatą. Podobnie, trzeba uwzględnić już nabyte wcześniej choroby przewlekłe, aby podczas nagłego ataku móc skorzystać z pomocy medycznej w ramach ubezpieczenia.

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę to wykluczenia odpowiedzialności firmy. Wykluczenia są zawsze, ale im jest ich mniej tym lepiej i dobrze jest oszacować, w jakim stopniu nas dotyczą. Sugeruję zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Mam nadzieję, że mając tę podstawową wiedzę już „nie taki diabeł straszny” i będziecie wiedzieli jaką polisę dla siebie wybrać. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości sugeruję konsultację z agentem ubezpieczeniowym.

„Ubezpieczenie jest jak spadochron, jak już spadniesz to nie jest Ci potrzebny”

Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha

Zobacz również:

Dlaczego powinniśmy kupić ubezpieczenie na życie?

Oszczędzaj 10% swojego dochodu

O inwestowaniu…

Pożyczka czy kredyt?

9 thoughts on “Ubezpiecz siebie i swój majątek / Insure yourself and your wealth

  1. Great work! This is the kind of info that are meant to be shared across the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)

  2. I enjoy you telling your point of view.. Isn’t it wonderful any time you locate a superb post? Incredibly advantageous outlook, thanks for giving.. Definitely helpful outlook, thanks for sharing with us..

  3. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

  4. Excellent website. Plenty of useful info here. I’m sending it to some buddies and also sharing in delicious. And of course, thank you on your sweat!

  5. Jesli chodzi o compense to moim zdaniem polisa „mój dom” jest wyjątkowo elastyczna .co czyni ją wyjątkowo atrakcyjną. W jednej polisie zabezpieczona jest nieruchomość jak również inne budynki znajdujące się na posesji. Dodatkowo ubezpieczone są sprzęty jak również osobiste przedmioty.

Dodaj komentarz

Top