You are here
Home > Cash > Corporations news > Plastikowe kostiumy od Stelli McCartney / A plastic suit from Stella McCartney

Plastikowe kostiumy od Stelli McCartney / A plastic suit from Stella McCartney

03-07-2017

Znana angielska projektantka, córka Paula McCartneya – Stella McCartney zamierza stworzyć kolekcję ubrań używając nici wykonanych z  butelek i śmieci zebranych z oceanów. Najnowszy luksusowy materiał, który ma się pojawić w kolekcji nie ma nic wspólnego z egzotycznymi zwierzętami i skórami a jedynie ze śmieciami…

Przed Światowym Dniem Oceanów marka podała do wiadomości, że rozpoczęła długoterminową współpracę z organizacją Parley for the Oceans, która chce zakończyć destrukcję życia w oceanach.

Jedną z największych  inicjatyw tej grupy  jest wyprodukowanie włókna z pozyskanych  z  oceanów sieci rybackich, odpadów i butelek. Stella McCartney zamierza użyć te destrukcyjne dla środowiska odpady  do wyprodukowania ubrań i butów, które będą bardzo nowoczesne i  luksusowe.

 

 

Naukowcy obliczyli, że rocznie wrzucane jest do oceanów od 4,8 do 12,7 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Cyrill Gutsch, założyciel Parleya powiedział, że tworząc materiał premium tego typu czuje, że może podnieść wagę problemu zanieczyszczania oceanów.

Od 2015 roku Parley współpracował z rządem Malediwów, z instytucjami narodowymi związanymi z rybołówstwem, szkołami rybołówstwa i kutrami rybackimi, aby zebrać z oceanu 80 do 120 ton plastiku miesięcznie. Po zebraniu śmieci Parley je czyści, sortuje i paczkuje a następnie wysyła do fabryk recyklingu w celu wyprodukowania nici. Parley współpracuje z ONZ z zamiarem wprowadzenia tego programu do 38 krajów rozwijających się z małymi wyspami.

 

 

P.S. Sometimes whales blow rainbows from their snouts (or blowholes) ?✨ #ParleyxSnotbot @christian_miller_photo

Post udostępniony przez Parley for the Oceans (@parley.tv)

 

Firma Stella McCartney będzie używała tej nici zamiast poliestru i wiskozy w takich produktach jak buty, torby oraz ubrania wierzchnie. Projektantka współpracuje już z Parley odnośnie butów sportowych dla ADIDAS. Trudno przewidzieć jak będzie wyglądał proces, jakie części produktu będą wykonane z nowego tworzywa, trudno przewidzieć również ilość wyprodukowanych produktów oraz cenę tych produktów.

Dawniej, zdaniem Stelli McCartney skóra utożsamiana była z luksusem. Projektantka nie używała jednak skóry w swoich kolekcjach, stworzyła prawa dla zwierząt a jej marka jest marką wegańską. Uważa, że skóra jest tańsza od materiałów alternatywnych, ale jest mniej nowoczesna.

Według Stelli McCartney produkty z materiałów alternatywnych są jej pomysłem na luksus. Potwierdziła, że koszty wytworzenia materiałów są wysokie, ale nie zamierza przenieść ich na konsumenta. Projektantka uznała, że nie może dostarczać produktów, które są droższe niż te, które oferuje rynek.

Produkty z metką Stella McCartney wykonane z materiałów pozyskanych z oceanicznych odpadów będziecie mogli znaleźć na półkach już w lipcu, ale możecie mieć problem z ich rozpoznaniem bez przeczytania informacji na metce.

 

Tekst: Gocha

Źródło: The New York Times

Zdjęcia: Instagram

 

22 thoughts on “Plastikowe kostiumy od Stelli McCartney / A plastic suit from Stella McCartney

  1. Cool. I spent a long time looking for relevant content and found that your article gave me new ideas, which is very helpful for my research. I think my thesis can be completed more smoothly. Thank you.

Dodaj komentarz

Top