You are here
Home > Cash > Jak zmieni się rzeczywistość konsumencka w 2021 roku? / How will the consumer reality change in 2021?

Jak zmieni się rzeczywistość konsumencka w 2021 roku? / How will the consumer reality change in 2021?

13.12.2020

Rok 2020 dobiega końca, ale nie był łatwy dla nikogo. Jak zmieniły się nasze przekonania, podejście do pieniędzy, zakupów w dobie pandemii Covid- 19?

Zmieniły się nasze przyzwyczajenia, zarówno związane z trybem pracy, podróżami, rozrywką, jak również formą zakupów. Czy więcej czasu  spędzamy w domu? Raczej tak. Czy więcej oszczędzamy? Niektórzy tak.

Praca zdalna, powszechne przekonanie się do technologii, komunikatorów oraz mediów społecznościowych zagościło na stałe w naszym życiu. Zarówno w relacjach zawodowych jak również społecznych, rodzinnych internet zaczął odgrywać kluczową rolę.  Odnośnie komunikacji zrobiliśmy w tej kwestii zapewne krok do przodu, jednak moje spostrzeżenie jest takie, że prezentowany content w mediach społecznościowych jest dosyć ubogi. Wynika to głównie z braku możliwości dostępu do świata kultury, sztuki, imprez, bezpośrednich kontaktów czy ograniczonej możliwości podróżowania. Mamy również mniejsze zapotrzebowanie na czerpanie inspiracji w tym zakresie, bo mniej wychodzimy, mniej się pokazujemy.

Z raportu PwC wynika, że zmienił się również obraz polskiego konsumenta.  Ok. 30% Polaków  zaobserwowało spadek dochodów. Obniżenie wynagrodzenia dotknęło więcej kobiet niż mężczyzn. 41% Polaków uważa, że ich wydatki w ciągu najbliższych miesięcy wzrosną. Obawy wiążą się ze wzrostem cen oraz wizją nadchodzącego kryzysu. 25% Polaków oszczędza więcej niż przed pandemią.

Największy wzrost wydatków nastąpił w kategorii produktów spożywczych, zdrowotnych, pielęgnacyjnych oraz elektroniki użytkowej.

Nic dziwnego, robimy większe zakupy spożywcze do domu, mniej jadamy na mieście, w restauracjach, dbamy bardziej o zdrowie. Dodatkowo system pracy zdalnej spowodował zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne: laptopy, tablety, smartfony,  kamery itp. dodatkowe urządzenia.

We wszystkich kategoriach, poza spożywczą zmniejszyła się częstotliwość zakupów.  PwC podaje również, że poza kategorią spożywczą ok. 30% Polaków zwiększyła częstotliwość zakupów online. Jednak dla prawie wszystkich Polaków ceny produktów i usług są bardzo istotne w kontekście wyboru.

Czy wobec powyższego zmierzamy w stronę kupowania tanich, niskiej jakości produktów? Rynek zalewa ogromna ilość bubli. Sama przekonuję się o tym każdego dnia sięgając po moje ulubione marki. Zakładam nowe rajstopy, w których od razu leci oczko, są do wyrzucenia. Próbuję spryskać włosy lakierem z pełnego opakowania, ale rozpylacz uległ zniszczeniu, lakier do wyrzucenia. Przyniesione przez dostawcę sushi  jednorazowe pałeczki rozdwajają się, tak, że można sobie pokaleczyć przez przypadek gardło.

Czy rok 2020 to rok maseczek, rękawiczek i bubli? Czy uda nam się powrócić do sytuacji sprzed pandemii? Jak wiele firm, restauracji, małych biznesów upadnie? Czy może te założenia są na wyrost. Co przyniesie rok 2021? Jak poradzą sobie firmy z nowymi wyzwaniami, większej elastyczności i szybkich decyzji, jak poradzą sobie  finansowo? Czy znane marki zdołają utrzymać poziom produktów i zaproponują „value for money”?

Czy nasze dotychczasowe przekonania o oszczędzaniu i inwestowaniu są aktualne? Czy rynek poprowadzi nas w kierunku zakupu nieruchomości, jako pewnego aktywa aczkolwiek z wątpliwym wpływem z wynajmu (w przypadku lokali użytkowych)? Czy może będziemy trzymać pieniądze na lokatach z oprocentowaniem 1 lub 1,5%, no może 2-2,5% dla nowych klientów, nie pokrywających inflacji?

Czy może społeczeństwo zacznie się edukować w kierunku bardziej ryzykownych rozwiązań giełdowych? W jakie branże zainwestują Polacy w 2021 roku? Czy będzie to branża biotechnologiczna, związana z ekologią, fotowoltaiką czy może produkcją gier komputerowych?

Czy pojawi się szczepionka i jak zmieni nasze życie? Czy bez obaw ponownie ruszymy w świat, czy będzie on znany tylko z filmów, zdjęć i starych wpisów na blogach?

Na wiele pytań dziś jeszcze nie znamy odpowiedzi. Jedno jest pewne rok 2021 przyniesie nam wiele zmian, pewnie wiele odpowiedzi na pytania, dokąd zmierzy świat konsumenta, świat relacji międzyludzkich oraz  świat finansów i biznesu.

Tekst: Gocha

Zdjęcia: Gocha

Źródło: wybrane informacje z raportu PwC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Dlaczego Warto Śledzić Kursy Walut? / Why Is Worth To Keep Track Of Currency Rates?

Skąd Się Biorą Pieniądze? / Where Does The Money Come From?

Własny Biznes – Szansa Czy Porażka? / Own Business – Opportunity Or Failure?

One thought on “Jak zmieni się rzeczywistość konsumencka w 2021 roku? / How will the consumer reality change in 2021?

Dodaj komentarz

Top