You are here
Home > Fashion > Celebrities > Mała Czarna / The Little Black Dress

Mała Czarna / The Little Black Dress

12-12-2017

Historia małej czarnej sukienki sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to francuska projektantka mody – Coco Chanel postanowiła włączyć do swoich damskich kolekcji stroje bardziej wygodne, uniwersalne, proste. Na początku „mała czarna” nie przyjęła się entuzjastycznie wśród elity związanej z modą, jednak „ulica” przyjęła ją bardzo dobrze. Mała czarna, podobnie jak wcześniej zarezerwowane tylko dla mężczyzn garnitury oraz proste, klasyczne fasony, wpisała się w kanony francuskiej mody damskiej.

 

Coco Chanel

 

Pierwsza tego typu sukienka, zaprojektowana w Atelier Chanel nie była wcale tak mała, była to sukienka dosyć zakryta, sięgająca za kolano, lekko dopasowana, nieco rozszerzona na biodrach, z dłuższym rękawem i dekoltem w łódkę. Podobny model, zaprojektowany przez Huberta de Givenchy, świetnie zaprezentowany przez Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” stał się synonimem elegancji i klasy. W małej czarnej prezentowały się  gwiazdy Hollywood, począwszy od Elizabeth Taylor, Sophii Loren po Angelinę Jolie.

Mała czarna przez lata ewaluowała, stając się również inspiracją dla innych projektantów i domów mody. Jej krój, kształt, tkaniny, z których jest uszyta, długość i zdobienia mają tak wiele obliczy, ilu projektantów.

 

Różne fasony małej czarnej za kolano

 

Czerń już od dawna przestała być synonimem żałoby a stała się synonimem elegancji, dobrego smaku i szyku. Małą czarną, w zależności od jej formy można założyć zarówno na urodziny przyjaciółki, przyjęcie wieczorne, na rodzinne spotkanie jak również noc sylwestrową. Świetnie sprawdza się zarówno z czarnymi dodatkami (torebką, butami i biżuterią) jak również akcesoriami w kolorach: złota, bordo, czerwieni czy kobaltu.

 

Ekstrawagancka mała czarna

 

Mała czarna nie jest wcale tylko  dla „małych dziewczynek”, to sukienka, która dzięki odpowiedniemu fasonowi wyszczupli kobietę o nieco pulchniejszych kształtach i ukryje niedoskonałości, na których punkcie mamy kompleksy.

 

 

W małej czarnej będziesz wyglądać zawsze elegancko i na miejscu, pod warunkiem, że jej długość i krój dobierzesz odpowiednio do sytuacji.

Wybierz swoją LBD  –  Little Black Dress !

 

Sukienka Silvian Heach

 

Sukienka Wild Nature

 

 

Sukienka Answear

 

Sukienka ASOS

 

Sukienka ASOS

 

Sukienka River Island

 

Sukienka ASOS

 

Sukienka ASOS 

 

 

Made by Gocha

Photos: from Pinterest
3 thoughts on “Mała Czarna / The Little Black Dress

Dodaj komentarz

Top