You are here
Home > Fashion > Celebrities > Mała Czarna / The Little Black Dress

Mała Czarna / The Little Black Dress

12-12-2017

Historia małej czarnej sukienki sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to francuska projektantka mody – Coco Chanel postanowiła włączyć do swoich damskich kolekcji stroje bardziej wygodne, uniwersalne, proste. Na początku „mała czarna” nie przyjęła się entuzjastycznie wśród elity związanej z modą, jednak „ulica” przyjęła ją bardzo dobrze. Mała czarna, podobnie jak wcześniej zarezerwowane tylko dla mężczyzn garnitury oraz proste, klasyczne fasony, wpisała się w kanony francuskiej mody damskiej.

Coco Chanel

Pierwsza tego typu sukienka, zaprojektowana w Atelier Chanel nie była wcale tak mała, była to sukienka dosyć zakryta, sięgająca za kolano, lekko dopasowana, nieco rozszerzona na biodrach, z dłuższym rękawem i dekoltem w łódkę. Podobny model, zaprojektowany przez Huberta de Givenchy, świetnie zaprezentowany przez Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” stał się synonimem elegancji i klasy. W małej czarnej prezentowały się  gwiazdy Hollywood, począwszy od Elizabeth Taylor, Sophii Loren po Angelinę Jolie.

Mała czarna przez lata ewaluowała, stając się również inspiracją dla innych projektantów i domów mody. Jej krój, kształt, tkaniny, z których jest uszyta, długość i zdobienia mają tak wiele obliczy, ilu projektantów.

Różne fasony małej czarnej za kolano

Czerń już od dawna przestała być synonimem żałoby a stała się synonimem elegancji, dobrego smaku i szyku. Małą czarną, w zależności od jej formy można założyć zarówno na urodziny przyjaciółki, przyjęcie wieczorne, na rodzinne spotkanie jak również noc sylwestrową. Świetnie sprawdza się zarówno z czarnymi dodatkami (torebką, butami i biżuterią) jak również akcesoriami w kolorach: złota, bordo, czerwieni czy kobaltu.

Ekstrawagancka mała czarna

Mała czarna nie jest wcale tylko  dla „małych dziewczynek”, to sukienka, która dzięki odpowiedniemu fasonowi wyszczupli kobietę o nieco pulchniejszych kształtach i ukryje niedoskonałości, na których punkcie mamy kompleksy.

W małej czarnej będziesz wyglądać zawsze elegancko i na miejscu, pod warunkiem, że jej długość i krój dobierzesz odpowiednio do sytuacji.

Wybierz swoją LBD  –  Little Black Dress !

Sukienka Silvian Heach, podobna TUTAJ

Sukienka Wild Nature, podobna TUTAJ

Sukienka Answear

Sukienka Asos, podobna TUTAJ

Sukienka Asos

Sukienka River Island

Sukienka Asos, podobna TUTAJ

Sukienka Asos, podobna TUTAJ

Made by Gocha

Photos: from Pinterest

5 thoughts on “Mała Czarna / The Little Black Dress

Dodaj komentarz

Top