You are here
Home > Design > Art > Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” exhibition

Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” exhibition

05-01-2017

Podróże dają wiele możliwości, dzięki nim możemy, między innymi, zwiedzać muzea i wystawy, które w Polsce nie są dostępne lub na które musielibyśmy czekać kilka lat.

Podczas pobytu w Bostonie miałam szczęście obejrzeć i na nowo odkryć spuściznę Leonardo da Vinci w Museum of Science. Ta kompleksowa wystawa renesansowego mistrza objeżdża cały świat, utworzona została przez Grande Exhibitions przy wsparciu Muzeum Leonarda da Vinci w Rzymie oraz wielu ekspertów we Włoszech i Francji.

Wystawa przedstawia geniusz Leonardo jako wynalazcy, artysty, naukowca, anatoma, inżyniera, architekta, rzeźbiarza i filozofa.

Podczas wystawy można obejrzeć prace Leonarda wiernie odzwierciedlone jako interaktywne i naturalnej wielkości wynalazki maszynowe. Dzisiaj mało kto pamięta, że to właśnie da Vinci był prekursorem pierwszej koncepcji samochodu, roweru, helikoptera czy spadochronu. Stworzył on również prototyp sprzętu do nurkowania, nowoczesnego czołgu, rakiety oraz idealnego miasta.

Prototyp roweru (Da Vinci – The Genius)
Prototypy helikoptera i spadochronu  (Da Vinci – The Genius)
Idealne miasto wg Leonardo da Vinci
Maszyny cywilizacji – Leonardo da Vinci
Anatomy – Leonardo da Vinci

Podczas wystawy można również obejrzeć w wysokiej rozdzielczości odtworzenie „Ostatniej Wieczerzy” oraz animacje edukacyjne „Człowieka witruwiańskiego”. Wystawa Da Vinci – The Genius prezentuje również analizę najbardziej znanego na świecie obrazu – Mona Lisa, przeprowadzoną przez znanego w świecie malarstwa w Luwrze, inżyniera naukowego, egzaminatora i fotografa sztuki – Pascal Cotte.

Ostatnia wieczerza – Leonardo da Vinci (analiza fresku)
Człowiek Witruwiański – Leonardo da Vinci
Historia obrazu „Mona Lisa”
Oczy Mona Lisy

Podczas wystawy można obejrzeć również inne repliki najsłynniejszych obrazów m.in. „Damy z gronostajem”, która obecnie znajduje się na Wawelu w Krakowie i została zakupiona przez Państwo po długotrwałych negocjacjach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  jako część kolekcji Czartoryskich.

„Dama z gronostajem” – Leonardo da Vinci – replika
Obrazy Leonadro da Vinci

Ta niesamowita wystawa wprowadziła nas w fascynujący sposób nie tylko w umysł geniusza, ale również w świat podstawowych zasad naukowych i artystycznych, które odkrył Leonardo da Vinci.

Wystawa została udostępniona przez Grande Exhibitions oraz Pascal Cotte we Francji.

Jeśli kiedykolwiek natkniecie się na tę wystawę koniecznie obejrzyjcie!

Da Vinci – The Genius

Tekst: Gocha

Źródło informacji: Museum of Science, Boston

Zdjęcia: Gocha

Zobacz również / See also:

Van Gogh Alive – The Experience – Warsaw

John Lurie Exhibition – Zacheta National Gallery Of Art Warsaw

Wystawa Henryk Stażewski / Spectra Art Space Masters

One thought on “Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” exhibition

  1. I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website

Dodaj komentarz

Top