You are here
Home > Beauty > Cosmetics > Meandry w designie / Meanders in design

Meandry w designie / Meanders in design

23.04.2021

Meander to element dekoracyjny stosowany w architekturze, rzeźbie, malarstwie. Znany przede wszystkim w starożytnej Grecji i Rzymie, powrócił w okresie renesansu i klasycyzmu. Jest to geometryczny ornament w formie poziomego pasa, złożony z powtarzających się układów linii załamanych wielokrotnie pod kątem prostym.

Nazwa tego ornamentu pochodzi od rzeki Meander płynącej w Azji Mniejszej, w zachodniej Turcji i wiąże się z biegiem rzeki, płynącej zakolami (meandrami).

Meander jest  bardzo starym ornamentem, jednym  z najstarszych, jakie istnieją w historii ludzkości. Są też ślady, że wywodzi się z Chin, a nie ze starożytnej Grecji, jak sądzi wiele osób lub też został przywieziony do Chin w czasach dynastii Han w drodze handlu z królestwem grecko-baktriańskim. Ornament ten bowiem występował na rytualnych naczyniach z brązu w czasach dynastii Czou, która panowała od około 1050 roku przed naszą erą. 

Ornament meandra nazywano wzorem „chmury i gromu” (wywodził się z piktogramów przestawiających właśnie chmury i grom). Jego znaczenie było magiczne – miał zaklinać deszcz, aby spadł i przyniósł urodzaj rolnikom.


Meander  był jednym z najczęściej wykorzystywanych ornamentów w zdobieniu greckiej ceramiki.  Meander zaczął być również często wykorzystywany w architekturze jako motyw ozdobny na wielu fryzach architektonicznych. Inna nazwa meandra to cygańska droga.

Meander to aktualnie przede wszystkim symbol Grecji. Jeśli przyjrzysz się temu uważnie, zobaczysz znak nieskończoności, symbol przyjaźni, miłości, czterech pór roku lub oceanicznej fali. Ornament ten pojawiał się na greckich wazach, elementach architektury, ale także na mozaikach w rzymskich willach. Dzięki swojej oryginalności wielu projektantów wykorzystuje ten ornament w wystroju wnętrz lub designie.

Ornament meandra wykorzystują złotnicy i jubilerzy, szczególnie na bransoletkach lub obrączkach a projektanci domów mody wykorzystali elementy meandra również w swoich logotypach. Wzór meandra możemy rozpoznać na filiżankach Rosenthal Versace, w logo Versace, gdzie otacza słynną meduzę czy pojedynczy meander w znaku firmowym Givenchy. Mówi się także o potocznie o „meandrach miłości”, aby podkreślić zawiłość tego uczucia.

Wzór meandra na grekiej bransoletce i logo Givenchy
Rozświetlacz Givenchy i bransoletka z meandrem
Element meandra w logo Versace (okalający meduzę)
Versace
Motyw meandra w logo Versace, Givenchy i greckiej bransoletce

Zdjęcia: Gocha

Źródło informacji: Wikipedia, http://mowimyjak.se.pl

Dodaj komentarz

Top