You are here
Home > Design > Art > Inwestowanie w sztukę/ Investing in art

Inwestowanie w sztukę/ Investing in art

2015-06-30

Inwestycje w dzieła sztuki czy inne unikatowe przedmioty o historycznej, kolekcjonerskiej wartości to dosyć specyficzna, alternatywna metoda pomnażania majątku. Sztuką interesowałam się w przeszłości chcąc studiować w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Projektowania Ubioru. Niestety pierwsza próba się nie powiodła a później nie próbowałam. Los skierował mnie na inne tory sztuk bardziej racjonalnych, m.in. „sztuki inwestowania”. Jednak powrót do przeszłości daje o sobie znaki i w wolnych chwilach wracam do dawnych zainteresowań.

Aby inwestować w sztukę trzeba trochę wiedzieć na ten temat. Osoby, które nie miały kontaktu ze światem artystów w bardzo łatwy sposób mogą zostać zmanipulowane i nie zawsze dokonają właściwych zakupów. Dlatego podejmując takie wyzwanie polecam kontakty ze znanymi Domami Aukcyjnymi, takimi jak Desa Unicum  (w Polsce) lub Christie’s czy Sotheby’s (na świecie). Osoby, które pracują w takich miejscach są do tego przygotowane merytorycznie. Eksponaty, które są przyjmowane na aukcje są weryfikowane pod względem autentyczności przez specjalistów – historyków sztuki. Największą wartość mają całe kolekcje dzieł sztuki, ale nie muszą to być przedmioty z tej samej epoki, czy tego samego artysty, czasami proces budowania kolekcji przez kolekcjonera – inwestora może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

Christie’s – to największy londyński dom aukcyjny, założony w 1766 roku przez Jamesa Christie.
Christie’s była spółką publiczną, obecną na londyńskiej giełdzie od 1973 do 1999 roku, kiedy to przejął ją Francuz François Pinault. Obecnie Christie’s jest największym domem aukcyjnym na świecie pod względem przychodów.
Na aukcjach w tej instytucji można było znaleźć dzieła i przedmioty osobiste takich postaci jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Napoleon Bonaparte, Pablo Picasso, Marilyn Monroe czy Diana – księżna Walii. Instytucja ta posiada swoje oddziały w wielu miastach, m.in. w Bangkoku, Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu.

Dom aukcyjny Christie's w Nowym Jorku
Dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku

W przypadku sztuki nowoczesnej czy młodej sztuki trudno ocenić jej wartość kolekcjonerską, gdyż jest to subiektywne odczucie kupującego. Młodzi artyści często muszą długo pracować na swoje nazwisko, ale Ci, którzy studiowali sztuki plastyczne lub artystyczne i wyróżniają się oryginalnością mają szansę zaistnieć na rynku sztuki.

W środku: mój ulubiony obraz "Mutacja", 2014 r., Małgorzata Kosiec; po lewej: "Kwadraty", 2013 r., Aleksander Roszkowski; po prawej: "Bez tytułu", 2006 r., Olga Wolniak
W środku: mój ulubiony obraz „Mutacja”, 2014 r., Małgorzata Kosiec; po lewej: „Kwadraty”, 2013 r., Aleksander Roszkowski; po prawej: „Bez tytułu”, 2006 r., Olga Wolniak

W przypadku zakupu dzieł sztuki najczęstszą formą jest aukcja. Zgromadzone dzieła są wystawiane w jednym miejscu z podaną ceną wywoławczą i są licytowane przez osoby zainteresowane. Górna granica właściwie nie istnieje, liczy się chęć posiadania, pragnienie nasycenia. Dzieła sztuki zakupione przez inwestorów są kolekcjonowane w ich własnych domach, w prywatnych galeriach lub udostępniane do publicznego oglądania w muzeach. Największe prywatne kolekcje sztuki w Polsce posiadają: Wojciech Fibak, Krzysztof Musiał, Grażyna Kulczyk, Anna i Jerzy Starakowie.

Prace Wojciecha Fangora w prywatnej galerii Spectra Art Space Rodziny Staraków
Prace Wojciecha Fangora w prywatnej galerii Spectra Art Space Rodziny Staraków
Spectra Art
Fotografie instalacji autorstwa Wojciecha Fangora w Spectra Art Space
Fotografie instalacji autorstwa Wojciecha Fangora w Spectra Art Space

Zródło informacji: Forbes Life, Desa Unicum, źródła własne.

3 thoughts on “Inwestowanie w sztukę/ Investing in art

  1. Popularity is not important to me , the most important is that my message left positive emotions in people who visit this blog 🙂 Thank you for your comment.

  2. I don’t even understand how I finished up here, however I believed this post was once good.
    I do not realize who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger for those who
    aren’t already. Cheers!

Dodaj komentarz

Top