You are here
Home > Cash > Aktualne trendy w inwestowaniu / Current trends in investing

Aktualne trendy w inwestowaniu / Current trends in investing

26.08.2023

Świat po pandemii oraz po agresji Rosji na Ukrainę zmienia swoje oblicze. Kryzys energetyczny i związane z nim przetasowania wpływów, wysoka inflacja, presja dużych graczy na rozwój technologii i sztucznej inteligencji spowodowała zmiany na rynku pracy, przepływ pieniądza w obszary mniej kontrolowane oraz niepewność i potrzebę szybkiego reagowania na zmieniające się trendy w globalnej gospodarce.

W ostatnich miesiącach, z pewnością w światowej gospodarce, na giełdach, wśród dużych graczy ogromną rolę odgrywają spółki z sektora paliwowego, wydobycia ropy naftowej i gazu, ale również spółki technologiczne oraz te, które stawiają na ekologię i rozwój „zielonej” energii. Energia solarna i fotowoltaika w pewnych regionach będzie odgrywała nadal znaczącą rolę i jej rozwój zapewne nie ustanie, już następuje sukcesywne zastępowanie samochodów  z silnikami benzynowymi i diesla na hybrydowe i elektryczne.

W globalnej gospodarce pod względem technologicznym dużą rolę odegrają międzynarodowe korporacje, takie jak Microsoft, Amazon, Tesla, Meta Platforms, Alphabet.

Zadajemy sobie wobec tego wiele  pytań odnośnie trendów w inwestowaniu. Jak indywidualny inwestor powinien reagować, w co inwestować, na co zwracać uwagę?

Dla inwestorów konserwatywnych nadal rentownym wyborem może się okazać zakup nieruchomości, zarówno tych małych pod wynajem, jak również komercyjnych (lokali usługowych, biurowych, hoteli). Aktualnie branża hotelowa i usługowa przechodzi mały kryzys po pandemii, więc jest to dobry moment na zakup tego typu nieruchomości  po niższej cenie. Zainteresowanie nieruchomościami ziemskimi również nie ustaje. Pandemia pozwoliła dostrzec zalety posiadania ziemi na własne cele rekreacyjne, ale też pokazała, że nieruchomości ziemskie w ciekawych lokalizacjach mogą stanowić świetną, bezpieczną lokatę kapitału, alternatywę dla mniej rentownych w dobie wysokiej inflacji,  lokat bankowych czy zmiennych funduszy inwestycyjnych.

Nie mniej jednak inwestując  w nieruchomości  zawsze powinniśmy brać pod uwagę cel inwestycji, lokalizację, mniejszą płynność, kwestie podatkowe, otoczenie geograficzne (naturalne uwarunkowania, trzęsienia ziemi, tornada, intensywne burze, wulkany, powodzie itp.) oraz otoczenie geopolityczne.

Jako dywersyfikacja inwestycji w trwałe aktywa dobrą alternatywą mogą okazać się również surowce, takie jak złoto, srebro ( w ostatnich 5 latach złoto zyskało średnio rocznie ponad  10% w USD) oraz diamenty (zarówno inwestycyjne jak również w biżuterii), które zakupione fizycznie są mobilnym aktywem. Złoto i srebro można również nabyć pośrednio w formie zapisu elektronicznego na giełdach lub jako certyfikaty inwestycyjne.

Dla inwestorów bardziej odważnych, ceniących sobie nowe trendy i większy apetyt na zyski, ale również ryzyko, ciekawą propozycją mogą być inwestycje w startup-y związane z użyciem sztucznej inteligencji. Trzeba jednak pamiętać, że o ile ten trend jest bardzo intrygujący i pociągający, to również związany z wieloma niewiadomymi i ryzykiem. Nie wiemy tak naprawdę jak sztuczna inteligencja będzie się zachowywać wraz z jej rozwojem i czy nie zdominuje za bardzo ludzkiego życia, czy jej rozwój pójdzie w dobrym kierunku i przyczyni się do rozwoju ludzkości, zdejmie ciężar niektórych trudnych prac  z człowieka i usprawni pewne procesy, czy raczej będzie niechcianym gościem, utrudniającym życie, łamiącym wszelkie zasady i prowadzącym do destrukcji narzędziem. Liczę na to, że twórcy i programujący sztuczną inteligencję i aplikacje z nią związane mają dobre intencje, dobre, nie tylko dla siebie, ale dla ogólnie pojętego funkcjonowania i życia człowieka, bo to humanitaryzm powinien być nadrzędną wartością, przyświecającą rozwojowi sztucznej inteligencji we wszystkich jej aspektach. Jako ludzie nie możemy tworzyć czegoś, tylko po to, aby udowodnić sobie, że potrafimy tworzyć rzeczy ponadprzeciętne, jednocześnie niszcząc ludzką egzystencję.

Sztuczna inteligencja już dziś jest wykorzystywana w wielu aplikacjach, narzędziach  komunikacji  i w tworzeniu  tekstów oraz programowaniu (Chat GPT/Open AI itp.), jest też używana w projektowaniu, tworzeniu rysunków i zdjęć, w algorytmach do zarabiania na giełdach, ale też wchodzi powoli w naszą przestrzeń i próbuje organizować nam życie. To ostanie jest dosyć niebezpieczne.

Kolejną rozwijającą się dziedziną w technologii jest WEB3, o ile dwie pierwsze wersje Internetu WEB1 i WEB2 nie dawały użytkownikowi dużego pola manewru i wpływu na środowisko, o tyle WEB3 ma być takim narzędziem, powiązanym jednocześnie ze zdecentralizowaną siecią i blockchain (DeFi).

Web1 to portal informacyjny, który umożliwia użytkownikom otrzymywanie informacji bez możliwości wchodzenia z nimi w interakcję. Oznacza to, że można jedynie czytać treści publikowane na stronie internetowej bez możliwości współtworzenia i wymiany treści z użytkownikami. Web1 nazywany jest również “statyczną siecią”, która umożliwia jedynie dystrybucję informacji i jest jednokierunkowa.

Web2 jest udoskonaleniem Web1, ponieważ oprócz możliwości konsultowania informacji, internauci mogą również uczestniczyć, wnosić i dzielić się informacjami. Bardzo konkretnym przykładem są sieci społecznościowe, które pozwalają użytkownikom na zamieszczanie postów i komunikowanie się z innymi w Internecie. Internet pod rządami Web2 jest bardziej nastawiony na tworzenie treści przez użytkowników i dla użytkowników. Ta generacja sieci nazywana jest również siecią partycypacyjną, co pokazuje różnicę z Web2.

Web3 to nowa generacja Internetu, która będzie oparta na zanurzeniu i decentralizacji danych. Jest to najnowsza generacja aplikacji i usług internetowych, która jest również nazywana “zdecentralizowaną siecią”. Uważano, że realizacja Web3 naprawi niedociągnięcia Web1 i Web2, które skupiały całą kontrolę nad internetem w rękach kilku firm. To sprawiło, że użytkownicy stali się bardzo ostrożni, ponieważ ich dane i prywatność są przechowywane a później  wykorzystywane.

3D będzie sercem grafiki Web3, ponieważ będzie ona skupiona na wirtualnym środowisku. Dwa najważniejsze filary Web3 to NFT i metavers. Te dwie technologie pozwolą na bardzo wiele, szczególnie dla marek, które chcą komunikować się za pomocą oryginalnych i immersyjnych treści. (źródło: https://filtermaker.pl/czym-jest-web3/).

WEB3 wiąże się z rozwojem sieci blockchain, która ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, daje pewne możliwości rozwoju, inwestowania, innowacyjności,  ale też niesie ze sobą wiele ryzyk, związanych z defraudacją, oszustwami, tworzeniem sieci powiązań niekoniecznie od nas zależnych, co pokazały upadki kilku giełd kryptowalutowych w tym roku oraz banków w Silicon Valley. Regulacja tego typu środowiska będzie nie lada wyzwaniem dla świata finansów i technologii.

W ostatnim czasie warto również zwrócić uwagę na „powrót do życia” branży filmowej. Popandemiczna chęć  widzów do powrotów do kin dała o sobie znać chociażby w takich produkcjach jak Top Gun: Maverick z 2022 r., Mission Impossible – Dead Reckonning – Part One z 2023 (Paramount Pictures/Tom Cruise),  Oppenheimer (Universal Pictures), czy spektakularnym sukcesie finansowym filmu Barbie (Warner Bros).

Widzowie z przyjemnością wracają do kin, co pokazują wyniki w BoxOffice, ale również platformy streamingowe odgrywają kluczową rolę w międzynarodowej dystrybucji i dostępności filmów (Netflix, Amazon Prime, Disney+, Apple TV+ itp.). Rozwój platform streamingowych i powrót widzów do kin pokazuje, że warto zwrócić uwagę na branżę filmową inwestując swoje pieniądze.

Mówiąc o inwestowaniu nie możemy zapomnieć o inwestycji w siebie, w swój rozwój, wiedzę, szkolenia, zdrowie. Te również przynoszą wymierne korzyści, a tej wiedzy nikt nam nie odbierze, natomiast zdrowie jest najważniejsze.

Podsumowując, możliwości inwestycyjnych jest bardzo dużo, pojawiają się nowe trendy, rozwój technologii idzie naprzód, tworzone są nowe giełdy i aplikacje inwestycyjne, traidingowe, forex-owe.

Pamiętajmy jednak, żeby w inwestowaniu ocenić realnie swoje możliwości finansowe, ryzyko i  znajomość danej branży oraz narzędzia inwestycyjne, których używamy (platformy, giełdy). Świat się zmienia, staje się bardziej wirtualny, ale dziedziny życia niezbędne człowiekowi do funkcjonowania zawsze będą stanowić podstawę egzystencji (żywność, natura, kontakt z człowiekiem). W pogodni za nowymi technologiami, wyzwaniami i bogactwem nie zapominajmy o sobie nawzajem, nie zapominajmy, że jesteśmy połączeni. Jeśli Ty dziś zarabiasz, to znaczy, że Ty lub ktoś inny na to ciężko pracował albo ktoś inny stracił. Zysk lub strata jest dziś zapisem elektronicznym, jest realna, kiedy zostanie zrealizowana. Zysk jest zazwyczaj wartością finansową, wynikającą z włożonej pracy, wiedzy lub pieniędzy, strata natomiast zazwyczaj jest wartością wynikającą z doświadczania, nauki i wyciągania wniosków.

Uwaga: Powyższy artykuł jest subiektywną opinią i oceną sytuacji autora i nie stanowi oferty inwestycyjnej ani żadnej rekomendacji w rozumieniu prawa polskiego.

Tekst: Gocha

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Różowe Diamenty W Melbourne / Pink Diamonds In Melbourne

Jak Zaczęłam Inwestować W Kryptowaluty?/ How Did I Start To Invest In Cryptocurencys?

Wielozadaniowość – Wada Czy Atut? / Multitasking – A Disadvantage Or An Advantage?

Dodaj komentarz

Top